Megéri szűrőket venni az objektívre?
@11: A színvisszaadásban nem szűrők fognak segíteni. Azt, hogy milyen színeket látsz viszont, rengeteg dolog befolyásolja:
- Az objektív maga. (Ez a legkevésbé közismert dolog, de minden objektív máshogy jeleníti meg a színeket, más a színrajza.)
- A géped szenzora.
- A képfeldolgozó rendszer.
- És igen, a fehéregyensúly is.
Az utolsóval törődsz te magad is, az első kettővel nem tudsz mit csinálni, ha nem akarsz új felszerelést venni, marad a harmadik. Ha tudsz, fotózz raw-ban jpg helyett és kísérletezgess a digitális negatív kidolgozásakor. Ne csak a fehéregyensúllyal, lesz millió és egy opciód a színekkel babrálni.
Plusz nem mindegy, mikor és milyen fényben fotózol. Sokan gondolják úgy, hogy déli verő napsütésben a legjobb, de akkor lehet a leglaposabb képeket kapni. Próbálkozz különböző időpontokkal és fényviszonyokkal, nézd meg milyen naplemente előtt, vagy napfelkelte után, milyen borús időben stb stb...
Igazából a kulcs a kísérletezgetésen van. Főleg mivel mindenkinek kicsit más az a színvilág, ami tetszik.
Köszönöm szépen!
Marad akkor a kísérletezés, csak egy kompakt gépem van aminek erös optikai zoomja van, nem is volt túl drága, gondolom nem a legprofibb összeállítás, leginkább tájképekre, távolabbi dolgokra jó.
A képeket utólag nem szoktam a számítógépen babrálni.
@16: Persze, az érzékelő miatt sem mindegy, milyen cserélhető objektíves gépet vesz az ember, de most már bőven nincsenek rossz érzékelők, azzal nem lehet mellényúlni.
Sokkal fontosabb szempontok pl:
- a gépváz mérete, ergonómiája
- a kereső típusa, mérete, ha elektronikus, felbontása
- a hátsó LCD használhatósága komponálásra, ideértve a hajtogathatóságát és az ekkor elérhető fókuszmódokat
- a gépre rakható natív objektívpark, minden létező szempontból (ár, elérhetőség, mennyiség - hány féle - stb stb)
- ha átalakítóval raknál fel nem natív objektíveket, akkor az átalakítózás mellékhatásai (marad-e végtelen fókusz, fénymérés stb stb)
- stb stb
A szenzor milyensége szinte a legkevesebb.
Pár gondolat a polárszűrő témához.
A témáról visszaverődő fény gyakran polarizált (ilyen a fizikája, a neten minden le van írva, ez egy visszaverési jelenség) tehát polárszűrővel a témáról visszaverődő fény jellege befolyásolható.
A levelek viaszos felszíne visszaveri az égbolt kékjét. Visszavert fény? Nosza, nézzük meg polárszűrővel is!
Az egyik kép sima kattintás, a másik polárszűrvel készült. Zöld? Szuperzöld! És érdemes megnézni az előtéri leveleket, a kiégés is eltűnt. Saját kép, valahol a Mátrában:
A polárszűrő használatának van egy ritkább, de annál mókásabb esete, mikor a vakura is rögzítünk egy polárszűrőt és a gépre is. Kis összehangolás/forgatgatás után elérhetjük azt, hogy az egyébként csillogó felület egyáltalán nem csillog. Ha jól megnézed, láthatod hogy a jobb oldali képen semmi csillogás nincsen (kulcsszó: keresztpolár).
De ez idáig csak viccelődés, mert pl. kaphatsz egy olyan kérést, hogy fotózd le azokat a szentképeket, amit egy jószándékú barát valamikor lelakkozott és kb. ha egy gyertya ég a szobában, akkor már telibe csillog az egész kép. A felső "adott fénynél" készült, a középső pofán vakuzással, az alsó keresztpolár vakuzással) Asszem ez is egy brutál jó technika, még ha ritkán is kell.
#19
Köszönöm ezeket a fotókat, és a rövid kis "sztorit" melléjük. Mellesleg az az újságos kép nagyon érdekes lett, mintha matt lenne az újság :).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!