Ha közzé teszem egy fotóm valamilyen közösségi oldalon, akkor ugye az adott oldalnak lesz felhaszn. joga. Ha ezt a képet letörlöm, továbbra is megmarad az oldalnak a jog?
Ha közzéteszed a neten a fotódat akkor aki a törlés előtt letöltötte bármikor bármire fel tudja használni.
Szinte semmi esély rá, hogy jogi úton tudj ez ellen tenni bármit is.
Lásd pl Beyoncé esetét amikor el akarta tüntetni a neki nem tetsző képét.
A közösségi oldal legfeljebb a hivatkozást törli, ami a képedre mutatott...
Egyszer, még az iwiw idejében ezt egy ismerősömmel végigjátszottuk üzenetre is, fotóra is, az lett a vége hogy az adatvédelmi ombudsman kopogtatott náluk, és jött a hebegés-habogás mindenféle szoftverhibáról, meg "törlődnie kellett volna"-ról.
Ami mind szép, ha ugyanezt nem játssza el az index egy év múlva, és nem ugyanezt tapasztalják, hasonló magyarázkodással.
Ekkor kapta meg az index az ombudsmani levelet, kitakart személyes adatokkal...
jogilag egyáltalán nem igaz, hogy amit feltöltöttél azzal bárki bármit csinálhat.
praktikusan persze érdemes ebből kiindulni, mert hiába van jogilag igazad, ennek érvényt szerezni nem biztos, hogy könnyű a sok nehezen beazonosítható és technikailag nagyon megkönnyített jogsértés világában a neten.
jogilag minden felhasználási engedélyt a lehető legszűkebben korlátozott módon kell értelmezni és csak a megállapodás céljaival összhangban érvényesek, sosem lehet őket a szükségesnél kiterjesztettebben értelmezni.
a közösségi oldalak csak azért kapnak felhasználási jogokat, hogy az oldal működésével kapcsolatos funkciókat jogszerűen megvalósíthassák és ennek során ne keveredjenek jogvitákba - hiszen nyilván azért töltöd fel oda a képeket, mert azt akarod, hogy ők ott megjelenítsék.
több felé is cikkeztek róla (pont ma jött szembe megint ez a téma), hogy még beágyazni sem lehet a jogtulajdonos engedélye nélkül a képeket/videókat. technikailag hiába engedi az Insta/FB, hogy meg tedd. ha a jogtulajdonos nem engedi meg, hogy használják a beágyazást, akkor bizony perelheti a jogtulajdonos, aki beágyazza és (Amerikában) egyre gyakrabban meg is nyerik ezeket a pereket.
amit #2 említ a Beyonce fotók kapcsán az egy teljesen más sztori.
azok a képek nem Beyonce szerzői joga alá tartozó képek. egy nyilvános eseményen történt fellépés során készültek róla és azzal, hogy töröltetni akarták a képek készítőinek szólásszabadságát korlátozták volna. a szabad vélemény, kritika gyakorlás és akár gúnyolódás ugyanis (Amerikában különösen) magyarabb rendű jog, mint a szerzői jog, vagy jelen esetben Beyonce jó hírnévhez való joga. ráadásul mivel egy nyilvános fellépés volt, ahol tudta, hogy lesz sajtó is, pláne nincs semmilyen jogalapja reklamálni miatta.
még ha esetleg külön szerződést írattak alá a fotóssal, hogy nem készíthet kedvezőtlen képeket, vagy beleszólhatnak bármibe a megjelenéssel kapcsolatban - ami egyébként szokás a koncerteken - akkor is lehet, hogy meg lehetett volna támadni a szerződést a szólásszabadság védené miatt. több olyan per volt már Amerikában, amikor a szólásszabadságot és a közvélemény tájékoztatását a bíróság még az államtitkok védelménél is fontosabbnak ítélte - lásd pl Pentagon iratok publikálása…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!