Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Van itt analóg fotós? Annyir...

Van itt analóg fotós? Annyira kivan halva minden fórum, ami erről szól. Hátha itt van valaki?

Figyelt kérdés

Leginkább az érdekelne, hol intézitek a filmeket?

Hívást stb?

Meg vannak bizonyos lépések, egyenlőre mindenképpen boltra bíznám.

Maga az előhívás, amikor fixálják, és fény hatására nem veszik el a filmről a kép, ugye?

A kidolgozás az pedig amikor digitalizálják és nyomtatják?


2021. jún. 5. 22:01
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%
Most belenéztem az Indexen az analóg fórumba, kíváncsi voltam, hogy a topiknyitó, akit kiüldöztek onnan, mert értett hozzá, az mintha nyitott volna egy új topikot, de azt nem találtam meg. Viszont olvastam, hogy Amerikába szakadt hazánkfia (Minarik) számára sem egyszerű a vegyszerbeszerzés ma már.
2021. jún. 7. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

10

Nagypapám vette faternak még 20 éve a Canonját.

Én pedig fatertől örököltem.

2021. jún. 7. 20:30
 13/19 A kérdező kommentje:

10

Nemtudom, ennek az oldalnak Gyakorikérdések a neve, KÉRDÉSEK.

Ha valami nemtudok, itt rákérdezek.


Nemtudom miért lennék hipszter ezért :D


Jobban bejönnek az analóg dolgok.

Pl 10. születésnapomra egy kazettás Sony walkmant kaptam, azóta is megvan, rongyosra hallgattam pár zenét.

Mai napig van VHS lejátszóm, kazetákkal.

Sajnos így lettem nevelve, ezt szoktam meg.


Nagypapám fotómániás volt, de mire érdekelt volna engem, elhunyt.



Bár nemtudom miért magyarázkodom egy random embernek, ha hipszternek gondolsz tedd azt.

Ha érdemben nem tudsz segíteni, akkor viszont nem sok értelme van annak hogy kommentelj, őszintén.

2021. jún. 7. 20:39
 14/19 anonim ***** válasza:
100%
Én sem értem mit kell fikázni a kérdezőt. Ez egy hobbi, nem értem miért kell hipszternek nevezni a kérdezőt, ha ő ezzel szeretne foglalkozni. Nem menőzött, nem döngette a mellét, hogy ő ettől jobb lenne, mint akik (csak) digitális géppel fényképeznek. Nyilván nem analóg technikaval fogja megváltani a világot, olyan ez, mint a veteránautózás.
2021. jún. 8. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
77%

Akkor csatlakoznék én is, én még úgysem fikáztam a kérdezőt. Meg a válaszolókat se :P Szóval nem az a baj, hogy analóg fotózással akarsz foglalkozni, hanem hogy olyan káosz van a fejedben, amit a google kereső használata megoldana. Vagy akár a gyakori keresője is, ugyanis legalább egyszer már leírtam. No, de akkor kezdjük az elejéről.


"Annyira kivan halva minden fórum, ami erről szól."

Azért, mert normális ember már nem fórumozik (mint ahogy filmre se fotózik), Facebook csoportokat nézz, pl. Analóg-Filmes Fotózás, azok pörögnek.


"Leginkább az érdekelne, hol intézitek a filmeket?"

Mit kell rajtuk intézni?

Mivel a világ végén lakok, rendelni szoktam, Café Analóg, foma.cz, fotoimpex.com, attól függően, hogy éppen mire van szükségem. Ha Pesten laksz akkor van választási lehetőséged, sok a jó fotós bolt: a már említett Café Analóg, F8, Főfotó, Fókuszfotó stb., úgyis kihagytam valakit.


"Hívást stb?"

Az esetek túlnyomó többségében fekete-fehér negatívra fotózok. Az évi maximum 1 db színes tekercsemet a helyi krapek hívja (ha bármi fontos lenne rajta, felküldeném Pestre).

A fekete-fehér hívás simán megoldható otthoni körülmények megoldható, kezdőknek is ajánlható, amennyiben le tudnak olvasni hőmérőn, kémcsövön szereplő mértékegységeket ;)

(Amúgy Magyaroszágon simán beszerezhető C-41-hez és E-6-hoz is a vegyszer, csak rohadtul zsebbenyúlós és az a két eljárás macerás. A színes nagyítás a kemény dió, bár ismerek olyat, aki azt is megoldotta.)


"Maga az előhívás, amikor fixálják, és fény hatására nem veszik el a filmről a kép, ugye?"

Nem teljesen.

Nagyon nagy vonalakban és konyhanyelven: film az ugye egy (általában műanyag) hordozó + fényérzékeny anyag (plusz ez-az, amitől neked jobb lesz, pl. fényudvarmentesítő réteg, vetemedésgátló réteg). Amikor exponálsz, a fényképezőgéped fényt enged a filmre, ami "megbirizgálja" a fényérzékeny anyagot. Ezzel egy ú.n. látens kép keletkezik: nemcsak fényérzékeny, hanem iszonyatosan halovány is. A hívás első lépéseként ezt a látens képet erősítjük fel kémiailag, majd megállítjuk a hívást, majd fixáljuk a képet (hogy fény hatására se vesszen el a kép a filmről). Attól függően, hogy milyen filmre (negatív, pozitív, színes, fekete-fehér, mozifilm) dolgozol, sokkal több lépésből is állhat a folyamat, de hívás-mosás-fixálás-mosás az állandó részei a munkafolyamatnak.

Ha bemégy egy fotólaborba és hívás kérsz, akkor egy előhívott, fixált filmtekercset kapsz viszont (papírképet, digitális állományt nem).


"A kidolgozás az pedig amikor digitalizálják és nyomtatják?"

Szintén nem teljesen. Ahogy elnézem, a legtöbb helyen a hívást is, mint a kidolgozás egyik különálló folyamatát említik, amiért külön fizetni kell. (lásd fentebb)

Viszont azt érdemes tudni, hogy papírképed kétféleképpen lehet. Ahogy te is említetted a képed digitalizálják (legtöbb helyen szkennelik) a digitális állományt utómukázzák / utómunkázod és az kerül nyomtatásra. Elszabott scan = elszabott print. (A már említett helyi csóka pl képes 1 mb scannek alapján nyomtatni, no comment.)

Vagy hagyományos nagyítás, fényérzékeny papírra. Az utóbbi a ritkább, mert nyilván anyag-, eszköz- és időigényesebb. Szóval ha nem jelzik valahol, hogy hagyományos / kémiai nagyítást végeznek, az első értendő a papírkép alatt. Ha a nagyítás érdekel, ahhoz a fekete-fehér nyersanyag a legkönnyebben beszerezhető és kezelhető.


"Meg vannak bizonyos lépések, egyenlőre mindenképpen boltra bíznám."

Mindenkinek az egyéni szociális problémája, hogy ki miért bonyolítja az életét filmes fotózással, és tök érthető, hogy nem akarod rögtön nagy költségekbe verni magad miatta, de basszus, így kiheréled a technikai lehetőségeket mindamellett, hogy konzerv élményt kapsz.

Szóval ha kis kísérlezetés után úgy döntesz, hogy bejön a technika, érdemes lenne legalább a fekete-fehér a hívást is kipróbálnod (akár workshopon, akár fotós cimbora mellett.) A helyedben megnézném azt is, hogy maradt-e valami a nagyfater többi fotós cuccaiból valami.


"Jól hívni az gyakorlatilag annyit jelent, [...]"

Ne vetessünk a Kérdezővel a vacak kis Canonja helyett valami nagyformátumú gépet? Az az igazán retro és tekercses filmekkel úgysem lehet ilyen szinten optimalizálni a munkafolyamatokat ¯\_(ツ)_/¯

/gonoszhumor


"a filmes fotózásnak már régen nincs semmi realitása."

Egy részt, ezt magyarázd egy lelkes amatőrnek, aki szerelemből fotózik (szótő aimer, francia, jelentése szeretni, eredetileg nem volt negatív konnotációja), másrészt azért láttam mostanában analóg, sőt archaikus képeket kiállítva...


A "lehúzós" kollégáknak abban van igazuk, hogy ha alap tudásod nincsen, pl. nem tudod hogy az iso-blende-záridő háromszöget eszik-e vagy megisszák, hogy mi fán terem a kompozíció, hogy melyik objektív mire való stb. akkor kegyetlen lesz a tanulási folyamat, drága és lassú (szemben mondjuk egy digitális géppel: azonnali visszajelzés, lehetőség a korrigálásra stb. és kb. ingyen van az expo). Szóval érdemes ezeket tanulni és amennyire lehet gyakorolni legalább egy okostelefonnal.

2021. jún. 8. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%
#15 na ilyen amikor olyan valaszol, aki tudja mirol beszel. Szep iras!
2021. jún. 8. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Na, szuper válasz volt.

Köszönöm.


Bár a végén leírtakkal képben vagyok, mint írtam "manuálba" szoktam fotózni digitálissal is.

De köszönöm! :)

2021. jún. 8. 20:09
 18/19 anonim ***** válasza:
54%

"Na, szuper válasz volt."

Igen, a Gyakorin mindig megköszönik a f@s válaszokat, és mindig csak azokat köszönik meg.


"gonoszhumor"

Ó, barátom, ha te ezt hiszed humornak... Én megértem, hogy valaki a sárban szeret fetrengeni, de amiket írtam, azokkal 1970-ben a középiskolám fotószakkörének tagjai is tisztában voltak. Szóval te ott vagy, hogy a hőmérőt jól be tudod állítani? Ez is valami.

2021. jún. 8. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Én fotózom filmmel egy ideje. Nem vittem még előhivatni egy tekercset sem. Lehet soha nem is fogok, meghagyom az utókornak. Bár nem tudnám kibírni, hogy nem látom a képeket, úgyhogy egyszer majd tuti előhívom őket. Amúgy cafe analógban vettem gépet, meg filmet is. Ott is hívnám elő ha elvinném őket.
2021. júl. 4. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!