Digitális kameránál az ISO állításnál ténylegesen mi történik ? Történik egyáltalán valami hardveresen, vagy csak szoftveresen utólag állitják a kép fényerejét ?
Az érzékelő jelét feldolgozás előtt erősíteni kell. Ezt az erősítést állítjuk nagyobbra az ISO növelésekor.
Jó analógia a hangerősítő. Ha halk a hang a kis bemeneti jel miatt, feljebb vesszük a hangerőt, de sajnos ugyanakkor az alapzaj is hangosabb lesz.
"és az ISO állítás ugyan az mintha utólag szoftverrel"
Nem ugyanaz. De elmondani nem fogom, én semmit nem őrzök meg agyban amit nem kell, elolvastam, megértettem, alkalmazom, a hátteret meg elfelejtettem. Pithagorasz-tételnek sem tudom a bizonyítását.
az ISO beállítással már a kép elkészítésekor erősítesz a jelen az érzékelőből kiolvasáskor.
ELVBEN akár ugyanaz is lehetne a hatása, mint utólagos szoftveres világosításnál. csakhogy a GYAKORLATBAN utólag már egy feldolgozott jelet fogsz tovább erősíteni és így minden a feldolgozás közben belekerült hibát is felerősítesz vele, míg az ISO állítással még feldolgozás előtt erősítesz az érzékelő által rögzített jelen és ezután kezdődik csak minden más feldolgozás, így a többi hiba nem erősödik vele tovább, csak ami már az érzékelő jelfeldolgozásából ered. emiatt az ISO növelésével mindig kevésbé lesz zajos a képed, mintha az alacsony ISO-n rögzített képet világosítanád.
(pont ugyanúgy, ahogy az erősítős példánál is nagyon nem mindegy, hogy egy összetettebb jelfeldolgozási láncolatnak melyik végén erősítesz - és ezzel mennyi féle egyéb eszköz összeadódó különféle hibáit is erősíted fel).
de ha nagyon ráérsz, próbáld ki és magad is megtapasztalhatod a különbséget és aztán csináld úgy, ahogy neked legjobban bejön.
Az ISO beállítás lehetőség hasznos.
1. De magadnak fel kell mérned a lehetőségeidet.
2. Minden gép másképpen reagál az ISO-jának beállítására!
3. Egy biztos: minél kisebb az ISO annál zajtalanabb a kapott kép, de annál hosszabb záridő kell ugyanakkora világossághoz.
Teendőd: Csinálnod kell alacsony világítás mellett (teljesen NYITOTT BLENDÉVEL) MAGADNAK teszt képek-sorozatát úgy, hogy állítod kicsiből felfelé, az ISO-t és mellé mindig beállítod ugyanazt a képfényt, természetesen egyre csökkenő idő beállítással.
Meg fogod látni, hogy mikor lesz a számodra kellemetlen a fellépő kép-zaj. Ezt azért kell megcsinálnod, mert minden gép, minden target, más és más. Nyilván egy q-a drága gép nagyobb ISO-val is zajtalanabb képet ad vissza, mint egy óccóbb. (Ezt kell megfizetned.)
Jobb a gépet állítani:
Van egyszer a "kevés és össze-vissza beeső fotonból" származó zaj (irreguláris foton disztribúció) és van elektronikus zaj (mint pl. a kozmikus háttérsugárzás, ami miatt a régi tévékben futkároztak a "hangyák", ha nem volt adás). A kamera képes ezeket külön erősíteni, de végül mindegyik együttesen fejti ki a hatását a képen. Így ha utólag világosítasz a képen, "mindegyik zajt" erősíteni fogod.
Másrészt a modern szenzoroknál van többlépcsős erősítés, ilyenkor magasabb ISO-nál más fizikális áramkör kapcsol be, így pl. az én gépemnél az ISO 500 sokkal zajosabb, mint az ISO 640 (ezt hívják dual-gain ISO-nak, keress rá).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!