Hogyan tudnék profinak kinéző portrét csinálni nikon coolpix B600-zal?
Életemben először felkerestek portréfotózásra, pontosabban egy pár. Jóban vagyok velük, és van pár elvárásuk, úgyhogy nagyon nagyon szeretném jól csinálni. Csak az a bökkenő, hogy nikon coolpix B600-am van, ami nem tehető manuál módba, így nem tudom a kívánt értékeket beállítani az ilyen jellegű fotózáshoz. Mert pl. portré mód van rajta, de ott sem tudom az én igényeim szerint használni. Például ha én ránézek egy portréra, fontos, hogy ki legyen emelve az előtérbe az alany arca, amit a legjobban az f értékkel érhetnék el, amit ezen a gépen nem tudok beállítani, viszont muszáj ezzel csinálnom, mivel nincsen másik gépem. Amiket fel tudok használni, hogy jobb legyen a kép, az csak az ISO érték beállítása, portré/intelligens portré mód, és expozíció-korrekció. Van esetleg még valami tipp, hogyan tudom jobban elmosni a háttért (az utómunkán kívül), vagy milyen beállítástól lesz még jobb, professzionálisabb a porté ezzel a géppel? Ha valaki fotózott már portrét hasonló gépgel, az kérem írja le a tapasztalatait, tanácsait!
Előre is köszönöm a válaszokat!
És az úgy nem játszik, hogy közlöd velük:
"Neharagudjatok, de se felszerelésem, se hozzáértésem nincs, hogy profi módon elvégezzem a feladatot."
Bérelni is lehet.
Két lehetőség van. Nem, három.
Első: elsétálsz az Abszol útra, veszel egy varázspálcát és a megfelelő varázsigék segítségével el tudod homályosítani a hátteret.
Második: ahogy egyes is javasolta, megmondod, hogy sajnos nincs a feladathoz szükséges felszerelésed és szakértelmed, így bár nagyon örülsz a felkérésnek, de inkább szakemberre, vagy legalábbis tapasztaltabb fotósra hagynád.
Harmadik: elsunnyogod hogy alkalmatlan vagy a feladatra, elba... elbohóckodtok fél napot a fotózással, aztán otthon megpróbálod PS-ben elkenni a hátteret. Aztán vagy nyíltan kiröhögnek, vagy mosolyogva azt mondják, jóvan, jóvan, nagyon szép - és felkeresnek egy fotóst, téged pedig nem csak messze elkerülnek a jövőben, de el is mondják mindenkinek, hogy hasonlóképp járjanak el.
A jó fotós egyik alapvető ismérve, hogy fel tudja mérni, képes-e az adott feladat elvégzésére.
Az az egy lehetőséged van, hogy megnézed előtte, az auto mode mit csinál, ha kevés a fény, és ha ISO-t fixen legalacsonyabban tartod, és ezt többször ismételve ugyanúgy csinálja. Mivel esetleg van rá esély, hogy előbb kinyitja a blendét, és utána kezdi a záridőt növelni.
De sok jóra ne számíts, ennek a blendetartománya 1:3,3-6,5, ekkora tartomány egy ilyen gépnél sokat nem változtatna a kész kép jellemzőin. Mindezt olyan gyújtótávolság mellett, amit megfelelőnek tartasz portrézásra (ez külön tudnivaló kérdése, nem az az eljárás, hogy a rendelkezésre álló térben addig húzod a zoomot, míg belefér mindkettő, hanem a szokásos perspektíva, ne legyen nagy orra, satöbbi).
És amit még tehetsz, az az, hogy kigondolsz egy olyan hátteret, amelyik azt az érzést közvetíti, hogy az már életlen. Messze van, sötét, stb.
Nem feltétlenül hátrány a nagy mélységélesség, egy ember portréjánál egyszerűbb, de ha ketten vannak, akkor legyen mindkettőnek minden fő vonása éles...
A gép technikai hiányosságait az ember technikai felkészültsége tudja helyettesíteni (ha tudja).
Mond nekik azt, hogy ha van kedvük tét nélkül kísérletezni, akkor hajrá :) Kompaktgéppel mélységélességet csak úgy lehet élérni, hogy a gép tele állásban van és a háttér messzebb van a témától. A természetben legjobb, amikor az égbolt végig világos felhős, az egyenletes fényt ad, a direkt napfény nem lesz a barátod ilyenkor.
És természetesen lesni kell, mások mit alkotnak. Pl:
ahogy #1 is írta, lehet gépet kölcsön kérni, bérelni is.
komoly munkát mondjuk ismeretlen felszereléssel bevállalni legalább akkora felelőtlenség, mint saját, de alkalmatlan géppel, vagy megfelelő technikai tudás és szakmai tapasztalat nélkül.
kísérletezz, ismerd ki a géped, tapasztald ki, mit hogyan csinál. lehetőleg ne ők legyenek az elsők, akikről portrét csinálsz azzal a géppel...
egyébként egy portré nem csak a háttér mosástól lesz jó. a fények, pózok, hangulat, környezet sokkal fontosabb részei, amik a te választásaidon és instrukcióidon múlnak.
A megvilágításon is sok múlik. Tehát vagy naplementében fotózod őket amikor a legideálisabbak a fényviszonyok, vagy távvezérelhető vaku kell diffúzorral.
Ha beépített vakuval villantod őket pofon az nem lesz az igazi
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!