Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Budapesten hol tudok filmet...

Budapesten hol tudok filmet előhivatni?

Figyelt kérdés

Vivitar kamerám van és szeretném valahol előhívatni a képeket, amiket készítek vele. Most fogok belevágni a filmes képkészítés világába, még egy képet se csináltam így, de mielőtt elkezdem szeretném tudni hogy hol és mennyiért tudom előhívatni.

Illetve az is érdekelne, hogy ha előhívatom a képet akkor azt nyomtatott kép formájában vagy pedig digitálisan kapom meg?


2021. márc. 13. 22:42
 1/4 anonim ***** válasza:

Az F8-ban, a Café Analógban és a Lab4Artban biztosan. Árak itt: [link] itt: [link] meg itt [link] (kiemelt storyban). Facebookon meg elolvasod, hogy a jelenlegi korlátozások mellett milyen szabályokkal tudod eljuttatni és visszakapni a filmjeidet.


"Illetve az is érdekelne, hogy ha előhívatom a képet akkor azt nyomtatott kép formájában vagy pedig digitálisan kapom meg?"

Ez megegyezés kérdése.


Amennyiben digitalizálást kérsz, általában nyers vagy közel nyers (pozitívba átfordított, szösztelenített) képeket kapsz, melyeknek a végleges korrigálását, kidolgozását te magad végzed el (mint ahogy a film is csak egy közbülső lépés, régen is vágták, retusálták, maszkolták, különböző keménységű papírokat használtak a híváskor stb. hogy egyezzen azzal a képpel a képpel, ami a fotós fejében volt.)


A papírkép esetében pedig megkülönböztetünk digitális képről készült nyomtatott képet, illetve hagyományos nagyítást (filmről, kémiai eljárással). Kisvárosokban leginkább nyomtatást értenek nagyítás alatt is. Szerencsére Budapesten bőven vannak lehetőségeid, pl. CaféAnalóg hagyományos nagyítást csinál.

2021. márc. 14. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Szia! Köszi a választ. Lehet hülye kérdés, de ahova oda van írva hogy filmhívás - 900 forint, ott képenként 900 forint vagy összesen a tekercs?
2021. márc. 15. 16:04
 3/4 anonim ***** válasza:

Bocsi. Nem nagyon szoktam visszaolvasni a megválaszoltjaimat. Csak látom új kérdésben, hogy szinte teljes sötétség van. No de majd akkor jobban odafigyelek. És kezdjük Ádámtól és Évától.


Természetesen tekercs. Ha filmtekercsed van, azt nem lehet nem tekercsben előhívni :) A filmed lényegében egy fényérzékeny anyag meg a hordozója. Az egész tekercset egyszerre tudják betölteni a hívótankba/gépbe, vaksötétben. A képkockák elválasztására nincs lehetőség.


Amikor fényképezel, akkor a filmeden található fényérzékeny réteget megbirizgálja a fény. Ekkor végbe meg némi kémiai változás a filmen, azon a részen, ahol fényt kapott. Ezt hívják LÁTENS KÉPnek (tudod róla, hogy ott van, viszont nem látod, megnézni sem tudod, mert fényt kap és tönkre megy).


Az ELŐHÍVÁS arról szól, hogy ezt a látens képet előcsalogatják: kémiai úton felerősítik, kifixálják (hogy ne menjen tönkre, ha fényt kap), kimossák belőle a maradék vegyi anyagokat, szárítják. Ha csak hívást kérsz, akkor a tekercs filmedet kapod vissza előhívva.


Egy teljesen alap felhasználó azért egy tekercs előhívott filmmel még nincsen kisegítve, azért szoktak digitalizálást és/vagy papírképet kérni. (Számomra az lenne a logikus, hogy megnézem digitálisan egyáltalán milyen képeim vannak, pláne, mert kezdőként simán lehet köztük több rontott képed. Aztán papírképet csináltatok abból, ami tényleg tetszik, bár ebben a járványügyi helyzetben franc se tudja mi a jó megoldás.)



No mi nem lehet tiszta még...


A filmeknek van mérete. Ami a Vivitarba megy az a 135-ös film, egyéb nevein: kisfilm, 35mm-es film, leicaformátum. Igen, minden nevét használják :)


A filmeknek van érzékenysége: az ASA az egyenlő a digitiálisban használt ISO-val, a DIN meg iszonyat ritkán használt, de általában ráírják azt is. Ezt beállítod a fényképezőgépeden és ehhez állítod a rekeszt és záridőt.


A film lehet színes vagy fekete-fehér, negatív vagy pozitív (dia). Illetve újabban menő a mozifilmre fotózni (pl. Cinestill). A különböző filmeket különböző vegyszerekkel és különböző eljárásokkal kell előhívni. Ezért lehet érzékelhető különbség a hívások árában. (Nevezéktan: a fekete-fehér az fekete-fehér, a színes az C-41, a dia E6, a mozifilmet meg nem tudom fejből.)


No még két dolog:

1. Kérdezd meg, hogy kapod vissza a negatívodat. Ha nem adnak hozzá maguktól tartót, akkor vegyél! (Savmentes, általában pausz tároló, aprópénz, de megéri, mert ebben tudod biztonságosan tárolni a filmed.)

2. Ha van facebookod, csatlakozz az Analóg-Filmes Fotózás csoporthoz, ott már csendben nézelődni is megéri.

2021. márc. 16. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ:)

Most már legalább értem is mit csinálok, elég új vagyok ebben a témában

2021. márc. 17. 12:14

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!