Főleg a fotósoktól kérdezem, hogy szerintetek mi a legjobb?
Sziasztok!
Mostanában kezdtem el barátkozni a fényképezéssel - és szeretnék venni egy saját gépet, amivel tudok fejlődni és kisérletezni 😁 Eddig Canon ajánlottak nekem, de foggalmam sincs hogy ha Canon, akkor hova tovább??? Főleg a fotósoktól kérdezem, hogy szerintetek mi a legjobb?
Köszi a válaszokat előre is!🙏
A fotózás, ha az ember kísérletezni akar, akkor azt lehet svájcibicska-szerű szerkezetekkel csinálni, melyek mindenre jók (egy kicsit), és nem annyira drágák, cserébe mindig kell mnőségbeli kompromisszumot kötni. A többi út igen drága. Megfontolandó, hogy veszel-e egy háromnegyedmilliós objektívet csak azért, hogy kiderüljön, te nem is igazán szeretnél őzeket fotózni a réten. Ugyanez a negatív véleményalkotás madarakkal kétmillió.
Semmit nem tudsz meghatározni, hogy miért szeretnéd jobban fotózni, mint mást?
nem a géptől leszel fotós hanem a gondolkodástól és attól hogy meglátod egy egy szituációban azt amit más nem és még le is fotózod, hogy megmutasd másoknak.
nem mondom, hogy a technika másodlagos, de tanulni mindennel el lehet kezdeni
vagy micronégyharmados gépet, vagy valami kis tükröst vegyél és azza lölödözz mindenre. állítgasd, próbálgasd.
nekem volt minden. pentax, sony, nikon, canon, olympus. mindegyikkel lehet fotózni.
ez a canon-nikon dolog olyan mint az ájfón-doir ellentét, vagy a benzines kontra villanyautó, intel vagy amd... stb.
vegyél valamit aztán meglátod, egyáltalán tetszik-e a fotózás. ha igen, akkor majd úgyis kialakul bennet mi kell neked.
én nyáron adtam el 85-ért az olympus milcemet. szóval használtan érdemes venni, mert jó géépeket lehet kifogni olcsón.
Nincs legjobb márka és legjobb gép sem.
A Canon a teljes fényképezőgép piacot nézve a legnagyobb szereplő, ha nem tévedek, éy nem érte be a Sony. A tükörreflexes digitális fényképezőgépek (DSLR) piacán a Canon és a Nikon a két nagy szereplő, a többi nagy gyártó már nem gyárt DSLR-t, csak jóval kisebbek vannak még (pl. Pentax). Ha DSLR-t vennél, a Canon legfontosabv előnye a legnagyobb objektív valaszték, a használt piacon is.
A tükör nélküli cserélhető objektives fényképezőgépek piacán (MILC) a Sony a piacvezető, a Canon ezen a piacon sokáig késlekedett, az elmúlt években jelent meg az R névre hallgató profiknak szánt full frame rendszerük, amellyel még nem lehet túl sok embernek tapasztalata, mindenesetre ígéretes rendszer. Még nincs túl sok objektív hozzá, viszont a gépekhez adnak adaptert, amellyel a DSLR rensszerükhöz fejlesztett obik is használhatóak. Emellett ott van a már régebb óta létező M rendszerük, APS-C szenzormérettel, amely a hobbi fotósokat célozza meg.
Szóval ha DSLR-ben gondkodsz, akkor eleve csak a Canon vagy a Nikon jön szóba, kezdőként nem ajánlanék valami rétegebb, ritka vagy már kifutott rendszert. Ha MILC, akkor jópár nags gyártó van jelen, Canon, Nikon, Sony, Fuji, Panasonic, Olympus (utóbbi eladta a fotó részlegét egy asset manager cégnek, ezért bizonytalan a jövője). Nem nyitnék hitvitát, sem márkáról, sem DSLR-MILC vonalo, hogy melyik a jobb, mindegyiknek megvannak az előnyei, hátrányai.
4:
"ez a canon-nikon dolog olyan mint az ájfón-doir ellentét, vagy a benzines kontra villanyautó, intel vagy amd... stb."
A benzines kontra villanyautó az nem a canikon, hanem a a dslr-milc hitvita :-)
"szerintetek mi a legjobb?"
A legjobb az, ami épp nálad van. :)
Ha épp csak a telefonod kamerája van, akkor az.
Fényképezőgép vásárlásnál pedig 1 fontos dolog van kezdésnél. Kényelmes legyen.
Vehetsz te 3 millió forintért Canon EOS 1D X III-at ha letöri a kezed a másfél kilójával és csak a szekrényben porosodna. Viszont lehet egy Canon EOS M50 pont kezedbe illik.
Lehet az utóbbi egy nagyon alap gép tele negativumokkal, viszont tanulni elég.
Ez bármelyik márkára elmondható.
nem a márka fontos, hanem hogy mit nyújt az adott termék. viszont, amíg nincs tudásod, tapasztalataid, kialakult igényeid, addig te sem tudod és más sem tudja megmondani, mire
lesz majd szükséged, ha egyszer kialakulnak majd az igényeid.
én mindenkinek azt tanácsolom, hogy amíg nem tudod, hogy milyen fényképezőgépre volna szükséged ahhoz, amit fotózni akarsz, addig SEMMILYEN gépet ne vegyél. fotózz azzal, ami a kezed ügyébe akad, legyen az egy meglévő fényképezőgép, vagy mobiltelefon és mellette kezdj el minél többet olvasni a fotózás kompozíciós és technikai alapjairól, hogy megismerkedj a fogalmakkal és az alapismeretekkel. egy idő után meg már tudni fogod majd, hogy mi mit jelent, mi miért fontos és érteni fogod, hogy mit miért tanácsolnak neked.
rengeteg jó könyv van kezdőknek az alapoktól magasabb szintekig. érdemes pl. megnézni a National Geographic fotózást oktató sorozatát is, van könyvük a természetfotózástól kezdve a riporton, portrén át mindenféle fotózási területről. ha nem tudsz/akarsz könyvekből tanulni, akkor érdemes lehet elmenned egy tanfolyamra is, ahol megtanítják neked az alapokat és nem csak módszeres tanmenet, felépített tematika van, hanem személyre szabott visszajelzések, ha nem értesz valamit, meg tudod kérdezni.
sokan mondják, hogy olvass utána a neten, ezt is lehet. a neten is fent van a világ minden tudása, csak nem mindenki képes kiszűrni belőle a számára hasznosakat. szóval nem árt, ha valaki hozzáértő módon rendszerezi azt számodra, hogy boldogulni tudj vele. ezért jobbak a könyvek és tanfolyamok (főleg a kettő együtt).
meg persze nézegess nagyon sok képet és az összeolvasott tudás birtokában értelmezd, hogy hogyan készülhetett, miért pont úgy fényképezte le a fotós, stb.
más nem tudja megmondani, hogy neked mi lesz majd a jó, mert más nem tudja, hogy te mit és hogyan fogsz majd akarni a gépeddel, ha lesz egyszer. hiszen még te sem tudod, hogy mit és hogyan akarsz majd csinálni vele, mert még nem tartasz ott. neked kell végigjárni a fejlődés útját és kitapasztalni, hogy neked mire van szükséged.
miközben olvasol a fotózásról, kezdj el azzal fotózni, ami a kezed ügyébe kerül. ha van kamerás telefonod, azzal fotózz többet, fejleszd ezzel a tudásodat, figyelj oda jobban a telefonnal fotózás közben és nézd meg, hogy mások milyen csodákat képesek alkotni akár telefonnal is. attól, hogy lesz egy jobb géped, még nem lesznek feltétlenül sokkal jobbak a képeid. az odafigyeléstől, tanulástól, tőled lesznek jobbak a képeid. szóval saját magadat már egy telefonnal is elkezdheted fejleszteni.
igazából szerintem szinte teljesen mindegy, mivel kezdesz el fényképezni, mert az első géped úgysem lesz jó sok mindenre - főleg nem igazán komoly fotózásra. az első géped csak arra lesz jó, hogy a kompozíciós és látásmódbeli alapokat megtanuld vele és kitapasztald, hogy mire miért nem jó és ezzel már elkezded érezni, hogy milyen irányba kell majd továbbmenned. a második géped valószínűleg majd más dolgokban nem lesz jó egy idő után és aztán azt is lecseréled majd, de talán harmadik-negyedikre már sikerül eltalálnod, hogy mire is van szükséged és onnantól sikerülni fog viszonylag állandó döntéseket hoznod - főleg akkor, ha azt is megtanulod addigra, hogy nem a gépen múlik, hogy milyenek a képeid, hanem hogy te mit tudsz és hogyan tudod használni azt a bármilyen gépet, ami a kezedben van. ha pedig mégsem nagyobbak az igényeid, mint amit az első géped tud, akkor nem kell második gépet venned, de emiatt nem érdemes túl komoly beruházást eszközölni az első gép vásárlásakor. ne tedd túl magasra a lécet, mert könnyen túllőhetsz a célon.
léteznek fényképezőgép kölcsönzéssel foglalkozó cégek is, meg boltok, ahol kipróbálhatod, sőt vannak fotóklubok, fotó tanfolyamok is, ahol valószínűleg tudsz kipróbálásra gépet kölcsönkérni. nem feltétlenül szükséges elsőre beleugranod a vásárlásba. próbálgass gépeket, ismerkedj velük és aztán azt vedd meg, amelyik a legszimpatikusabb, használd minél többet, aztán cseréld le, ha már nem felel meg. de közben azért tartsd észben, hogy a fotózás ugyanúgy nem az eszközről szól, ahogyan a festészet, filmművészet és az irodalom sem. a legnagyobb fotósokat ugyanúgy nem arról ismerjük, hogy milyen géppel/objektívvel fényképeztek, ahogy a legnagyobb festőkre sem az ecseteik és festékeik, filmesekre sem a kamerájuk és írókra, költőkre sem a tolluk, vagy az írógépük miatt emlékszünk, hanem amit ezekkel az eszközökkel alkottak...
Én most tervezek főzni egy babgulyást, nem azért, mert a babtól várom a csodát, hanem azért, mert a húsleves elfogyott, és, ha már újat főzök, akkor az elérhető legfinomabbat szeretném. Dolgozom eleget, a saját pénzemet költöm és engem nagyon motivál főzésnél, ha minél finomabbat tudok kihozni a szakácskönyvből is.
#9 hozzászólásának kb. ennyi köze van a kérdéshez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!