Mennyire fontos a (3.5mm) fülhallgató csatlakozó videózáshoz?

Figyelt kérdés

Van egy Canon 6d markII fényképezőgépem, amit jelenleg fotózásra használok. Szeretnék vele videózni is, viszont látom sok helyen, hogy szinte "kötelező" a a fülhallgató csatlakozás, hogy tudjam ellenőrizni a hangot felvétel közben (ha jól értem erre kell). Ez tényleg elengedhetetlen fontosságú, nélküle könnyű elcseszni a hangot, vagy kezdőkén nem olyan fontos? Esetleg van valami más út ami nem azzal jár, hogy új gépet vegyek (pl egy diktafonnal venném a hangot amin van fülhallgató bemenet... csak ehhez pl kellene +1 kéz).


Bocs az amatőr kérdésért, csak tényleg kipróbálnám magam kicsit videózásban is és nincsen kedvem teljesen lecserélni a felszerelésemet.



2020. júl. 30. 19:56
 1/7 anonim ***** válasza:

Van automata felvételszint szabályozás-kijelzéssel..., minek bohóckodni...utólag is hangosítható akár.

Inkább a mikit érdemes kivezetni, ha felvétel közben taperolod a gépet-behallatszik.

2020. júl. 30. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A fülhallgatóban hallod, hogy jól van-e irányítva a mikrofon, illetve a nem kívánatos beszűrődő zajokat. Ha túl messziről mikrofonozol, akkor az automatika felhúzza az erősítést, ettől felerősödik a környezet hangja és előjöhetnek az elektronikus zajok. Ha fúj a szél, akkor azt is azonnal hallod, hogy nem lesz jó az irány. Ha mindezt otthon veszed észre, akkor kb. javíthatatlan az eredmény, miközben lehet, hogy csak annyit kellett volna tenni a helyszínen, hogy egy lépéssel közelebb mész.


Különben nem csak a hang fontos, hanem a képi világ és a montázstechnika is. Ameddig ezek nincsenek kitanulva, addig nem érdemes sokat költeni a hangtechnikára.

2020. júl. 31. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

mikrofon csatlakozás van a 6D-n, így mikrofont tudsz rá dugni, ez alapvetően sok mindenre elég. csak emiatt ne vegyél más kamerát. használd így, ismerkedj vele és ha majd a gyakorlatban érezni fogod, hogy mikor, miért nem felel meg, akkor döntsd el, hogy kell-e cserélned, vagy sem. amíg el sem kezdted használni, addig nem érdemes extra beruházásokat eszközölni.


attól is nagyon sok minden függ, hogy te milyen felvételeket és hogyan is csinálsz, mire van ehhez szükséged.


a fülhallgató ahhoz kell (vagy inkább hasznos), hogy ellenőrizni tudd a felvett hangerőt, minőséget, beszűrődő háttér zajokat, szél mennyire hallatszik, stb.


ha olyan helyen és olyasmit veszel fel, amit esélyed sincs befolyásolni, mert mindenképpen akkor és ott kell felvenned, akkor mindegy is, hogy van-e fülhallgató, hiszen úgysem tudsz változtatni a körülményeken.

itt egyedül annyi haszna volna, hogy be tudd állítani, ne legyen a hang eleve túlvezérelt, de azt jobbára az automata is megoldja, meg látod a kijelzést, az is segít benne.


akkor van értelme a fülhallgatóval ellenőrizni a felvételt, ha befolyásolni tudod a körülményeket, tudsz valamin változtatni a visszajelzés alapján.

pl. ha te vagy egy interjúalany beszél a felvételen és hallod a fülhallgatóban, hogy nagyon behalladszik valami háttérzaj, akkor odébb tudsz menni, várni tudsz, újra tudod később venni, közelebb tarthatod a mikrofont, vagy megpróbálhatsz másik mikrofont használni és meghallgathatod, hogy jobb-e a felvétel tőle.

2020. júl. 31. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Kösz a válaszokat!

Most néztem, hogy pl egy zoom H1 (vagy gondolom bármilyen) diktafont rá tudok rakni a vakupapucsra és annak pl. ott már van fülhallgató lehetőség. azt pl lehet, hogy a diktafont összekötöm a géppel, hogy csak az vegye a hangot és azt hallgatom? Vagy veszi mindkettő és én majd később a diktafon hangfelvételét rakom alá?

2020. júl. 31. 09:30
 5/7 anonim ***** válasza:

Azért használunk fülest, mert a kijelzőn a visszajelzés csak azt árulja el, hogy "mennyi hang" érkezik a gépbe/mikrofonba, de azt nem, hogy mi az a hang. Lehet, hogy Te nem hallod, ahonnan videózol, de a tőled 10-15 méterre lévő riporter mellett hangos gép zakatol, autók húznak el a háta mögött, stb, ami tönkreteszi a videót. Ha viszont rendezvényt videózol és környezeti hangot rögzítesz csak, akkor valóban picit felesleges.


Másrészt én egyáltalán nem használom fel a "videóban rögzített hangot", hanem a Zoom által rögzített hangot vágom a videó alá. Sokkal komolyabb minősége lesz így, illetve beleköthetsz egy Rode lavalier mikrofont, azt felcsíptetheted egy riportalany ruhájára (Zoom-ot meg a zsebébe beletolod), így akármilyen messziről videózhatod (pl. emelvényen előad valamit és nem mehetsz közel), a hangja mégis közeli és közvetlen lesz. Az alábbi videóban pl. kb 8 méterről rögzítettük a képet, a hölgy hangja mégis elég "közeli". Ott a miki a ruháján, a Zoom meg a farzsebében. :)


https://www.youtube.com/watch?v=yXeX_a_3qEs

2020. júl. 31. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Tehát ha jól értem, akkor egy zoom diktafonnal kb nem para, hogy nincsen a gépben fülesnek hely?
2020. júl. 31. 12:50
 7/7 anonim ***** válasza:

minden attól függ, hogy mire és hogyan használod a gépet. kezdd azzal, hogy kipróbálod, hogy jelen formájában mennyier felel meg neked fülhallgató nélkül...


a külön felvett hangot szájszinkronba hozni a képpel egy külön művelet. nem feltétlenül nagy nehézség, de mindenképp plusz feladat és aki nem ért hozzá, annak megnehezítheti a dolgát.

különösen, ha csak egy végig kamerába beszélős videót akarsz csinálni, akkor valószínűleg bonyolultabb is, mintha a kamerába veszed fel a hangot.


a Zoom H1 saját mikrofonja nem feltétlenül ideális kamerára szerelt mikrofonként, mert mereven rögzíted a kamerához, így a kamera minden rezgése, zöreje, mozdulata hatással lehet a Zoom által felvett hangra.

nem véletlenül szokták a kamera mikrofonokat egy rugalmas rögzítéssel ellátni (lásd Rode VideoMic vonal), hogy a mikrofon rugózzon a kamera tetején, így a kamera használatából, mozgásából adódó hangokat a mikrofon fizikai felofgagtása nem viszi át a mikrofonra.


hangfelvevőnek jó a Zoom H1, de ha nem egy külső mikrofont dugsz bele, hanem mikrofonként is akarod használni, akkor sokkal jobban jársz vele, ha nem a kamerára szereled fel a Zoomot, hanem egy külön állványra teszed le a beszélő elé valahova - csak itt is figyellni kell rá, hogy mire, hogyan teszed le, mert pl. egy asztali állványon meg az fog behalladszani a felvételbe, ha a beszélő hozzáér az asztalhoz.

rengeteg olyan interjú felvételhez volt szerencsém, ahol asztali állványon ZoomH1 felvétele használhatatlan, mert gesztikulálás közben hozzáérnek, dobolnak az asztalon, amit az asztal annyira átvisz, hogy olyan mintha a mirofonnal boxolnának. legrosszabb, ha még kávéznak is közben, csörömpölnek a csészével az asztalon, olykor odébb tolják, stb.

ha meg még automata hangerő szabályzáson is van a Zoom, akkor meg az ilyen zajok miatt leviszi a hangerőt és a beszélő tök halk lesz és lassan fogja visszahangosítani, így a beszéd felvételed hangereje hullámzani fog, aztán küzdhetsz vele, hogy utólag korrigáld, ha tudod.


de mondom, próbáld ki azt az eszközöd, amid már megvan és tapasztalni fogod, hogy mire hogyan használható. minden lehetőségre nem lehetséges és nem is érdedmes előre felkészülni. csinálj próba felvételeket azok között a körülmények között, amiben használni akarod a kamerádat és meg fogod látni a végeredményből, hogy megfelel-e neked úgy, vagy nem.


főleg ha még nem értezs hozzá, nagyon nem jó megközelítés előre kideríteni, hogy milyen cuccokat kell venni és csak azok beszerzése után elkezdeni forgatni. sokkal jobban jársz, ha a már meglevő dolgokat elkezdedd használni, élesben szembesülsz a korlátaikkal, hiányosságaikkal és azokra keresel megoldásokat.

2020. júl. 31. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!