Hogyan lehet az Isot, rekeszt, záridőt egyensúlyba hozni?
Van valami szabály erre?
Mik azok a tartományok ahol ez a három egyensúlyban van?
Mi alapján kell ezeket beállítani?
úgy kell állítgani őket, hogy megfelelő expoziciót érj el. Ne legyen se túl világos se túl sötét a kép.
Általában az érzékenységet nem szoktuk állítgani túl sokat.
A rekesz és a záridő a témáról függ... mit akarsz fotózni? portré, makró, sport, tájkép.
"például mekkora rekesz állítható be x-y záridő alatt?"
akkora amekkorát az objektved tud.
amit az obi tud azt minden záridőhöz be tudod állítani és amit a gépet tud ISO-t azt is tudod állítani. Ezek állítása nincs egymához kötve teljes manuális beállítás (M) esetén.
Az más kérdés, hogy ISO100 f22 és 1/4000 mellett nem fog látszani semmi a képen mert olyan sötét lesz mint az abaligeti vasúti alagút éjszaka, napfogyatkozáskor, csukott szemmel :D
A és S módokban a gép tudja állítani a beállított rekeszhez a záriőt, vagy a beállított záriőhöz a rekeszt úgy, hogy megfelelő legyen az expozíció. De persze ha expo eltolás is be van állítva akkor már ez sem igaz.
Ha már itt #4 elvitte a dolgot egy messzi zsákutcába, akkor hadd tegyem hozzá a #3 írásomhoz, hogy természetesen én arról az esetről beszéltem, amikor ez a három jellemző éppen a helyes expozíciót biztosítja - biztosítaná-szeretné biztosítani.
Valamint azt még hadd tegyem hozzá, hogy természetesen a "csinálj egy képet rólunk" családi nyaralási dokumentációhoz az automata módok (Scene Intelligent Auto néven például) adnak a gondolatmenettel még akár bizonyos mértékben egyező megoldást is (elvégre a programozó igyekszik elérni, hogy a fotógépkezelő ne vágjon savanya arcot).
Szerintem ennek a témának utána kellene olvasnod és kitapasztalni, hogy mi hogyan működik mert azért ne akard hogy tankönyvet írjunk ide.
Kezd el tanulni és próbálgatni és ha konkrét kérdésed lesz azzal gyere ide! (mert még nagyon nagy a sötétség...)
Bocs miatta de ez van!
Mindhárommal befolyásolod az expozíciót, hogy milyen fényes lesz a kép. Ehhez a géped fényméréssel segít, de vannak automata, félautomata módok is, ahol valamit te állítasz, míg mást a gép a fénymérés alapján.
Ezen túl pedig a rekesz befolyásolja a mélységélességet, hogy mekkora mélység lesz éles, ha nagyobb, akkor kisebb lesz a mélységélesség, ha kisebb, akkor nagyobb (vigyázz,mert f/4 > f/5). A záridő pedig elég gyors kell legyen, hogy kézzel ne mozdulj be vagy a témád nem mozduljon be, de vannak speciális rövid vagy hosszú záridős témák, pl. vízesés hosszú záridővel, lehetőleg állványról fotózva fátylas lesz, nagyon röviddel meg látos az apró cseppeket is. Az ISO pedig minél alacsonyabb, annál jobb, tehát kevésbé zajos képet eredményez, egészen a szenzorra jellemző alap ISO-ig, viszont nyilván a másik kettő és a fényviszonyok függvényében ezt lehet, hogy emelned kell.
Egy kis kapaszkodó az induláshoz:
Az ISO-t tartsd minél alacsonyabban! (lehetőleg 150 vagy 200)
A témának megfelelően válaszd meg az időt vagy a blendenyílást!
A harmadikat meghatározza az előző kettő.
Jó tanulást!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!