M dzsuzeppe kérdése:

Mivel tud többet tud egy drága objektív egy olcsóhoz képest?

Figyelt kérdés

Lehetséges hogy divat is közre játszik: az e-bayon nagyon meglepődtem hogy egy régi kelet német diavetítő objektív drágább mint a nyolcvanas évek kiválű zoom objektívjei, és a zenitek helios objektívjei is ebbe az árba mozognak.

A fényképezőgép objektívje elég öszetett szerkezet, finom mechanika, speciális lencsék, a diavetítő objektív viszont egy sima triplet, fényrekesz nélkül.

De a modern onűbjektíveknél viszont olyan árak vannak amiért pl egy mosúgépet, meg egy hátőszekrényt együtt meglehetne venni. És a teszt képeken néha az olcsóbb objektívek képei szebbek. Lehetséges hogy nem elég jó a monitorom, nem adja azt aplusz minőséget:



2020. ápr. 30. 10:37
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A modern objektívek több dolog miatt lehetnek drágábbak.

Egyrészt lehetnek stabilizátorosak, van bennük autó fókusz motor (bár ez épp 20évvel ezelött is létezett), és azt sem kell figyelmen kívül hagyni, hogy ezek friss termékek.

Mivel újjak ezért még a kezdőáron vannak, ami minden esetben magasabb.


Egyébként még megjegyezném, hogy a modern objektívek egy részének az illesztései is jobbak, és emiatt időjárásállóbbak.


Kevesebb a leképezési hiba.

Sokaknak jobban tetszenek a leképezési hibás objektívek rajzolatai, és ezért látják szebbnek pl a helios, vagy jupiter obikat, de a profiknál ezek a rajzo k atok már nem megengethetőek.

2020. ápr. 30. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
82%

A régi objektív jó állapotban ritkaság, gyűjtői darab, és sokan nosztalgiából amúgy is szeretnek azzal foglalkozni. Eleve abból kell kiindulni, hogy a legtöbb amatőr fényképész az amerikai baby boomer generációból kerülnek ki, ők 60-on túl vannak, ők a régebbi, manuális obikhoz szoktak, amiket gyakran használnak modern vázakon adapterrel.


Ami az új objektíveket illeti, eleve minden drága valamennyire, már egy alsó kategóriás kit obi is az, ha külön veszed. Azért, mert rétegigény a fényképezőgép, csak az emberek kis százaléka, aki nem telefonnal fotóz.


A különbségek meg sokmindenből fakadnak. Az első említette a stabit és a fókusz motort. Azért ez egyre ritkább, hogy ezek ne legyenek egy-egy új obiban. Canonnál fordul elő olyan kit obi, amiben nincs stabi, legolcsóbb gépekhez adják ezeket, illetve Olympus MFT gépeknél vázban van az obi, így erre a rendszerre gyártott obijaik jó része stabi nélküli (panasonicnál általában vázban és obiban is van). AF motor nélküli ritka új obiknál, fisheye vagy más speciális objektívnél fordul elő. Ellenben a motor többféle lehet, pl. Canonnál a DC, STM, USM ebben a sorrendben drágul.


De nagyon fontos árképező tényező a legnagyobb rekesz. Egy f/1.4-es vagy annál is jobb fényerejű obi fix objektív mindig drága. De alap zoomoknál is sokkal drágább, ami a végéig f/2.8-at tud, mint ami pl. f/3.5-f/6, ahogy teleobjektívből is drágább (és jóval nagyobb) egy végig f/4-es, mint aminek a végére jelentősen rosszabb. Makroobjektívből is drágább, amivel közelebb tudsz menni a tárgyhoz.


De vannak nem paraméterezhető különbségek, jobb minőségű anyagok (pl. üveg), jobb minőségű mechanika, stb., stb.


Ja, és nem lineáris az összefüggés a jobb és a drágább között. A legjobb objektívek rétegigényt elégítenek ki, profik és a legfanatikusabb amatőrök veszik, ezért sokkal kevesebb fogy belőlük, mint a kommersz objektívekből, ezért arányaiban még drágábbak.

2020. ápr. 30. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Még egy kérdés: Egy canon m50 vagy m100-as gépbe a vázba vagy a kezdő objektívjébe lehet stabilizátor?
2020. ápr. 30. 14:38
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Aki mélyedt már bele az objektívgyártásba az tudja, hogy két ugyanolyan lencsét lehetetlen csiszolni, márpedig ezen múlik elsődlegesen az objektív képalkotó képessége. Ha a lencsetagokból hibátlan képet akarunk kihozni, akkor ahhoz őrülten alacsony hibaszázalékkal kell dolgozni


Az olcsó és a drága objektívek között itt kezdődnek a különbségek. Az olcsóban a lencsetagokat lecsiszolja valahogyan a gépsor, aztán ahogyan kiesik belőle, olyanra sikerül az objektív. Legfeljebb az egyértelműen hibás darabokat kiszórják, de komoly minőségi ellenőrzésre nem kell gondolni. Ehhez jön a körítés, az anyagok minősége, porállóság, vízállóság, rekesz típusa, stb.

2020. ápr. 30. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Régi hobim a diavetítés, az biztos hogy minden objektív egy kicsit más a különböző cégek objektívjei meg nagyon mások: a magyar keydonar pl világosabb, de fakóbb színű, a mayer optic diaplaja is fakóbb mint a pentacon av, a braun paximat színei a legteltebbek, legélénkebbek, a leitz colorplanja nagyon valósághűek, a szovjet tripletek pedig a legjobban hozzák a mesefilmek színvilágát, de colorplanhoz hasonló valósághű színei vannak, a kép széle viszont kissé életlen a szovjet tripletnél.
2020. ápr. 30. 16:54
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

"Egy canon m50 vagy m100-as gépbe a vázba vagy a kezdő objektívjébe lehet stabilizátor?"


A Canon M50-et és az M100-at kitben ezzel az objektívvel árulják:


[link]


Az IS azt jelenti, hogy Image Stabilisation, vagyis hogy van benne stabilizátor. Az STM pedig stepping motor, vagyis léptetőmotor, a fókuszmotor egy fajtája. Ha rákeresel, megtalálod miben jobb, mint a DC és miben rosszabb, mint az USM fókuszmotorok.


Az M széria ilyen szempontból szerencsésebb, mint a belépő kategóriás Canon DSLR-ek (4000D, 2000D), mert utóbbiaknál általában IS nélküli kitobit adnak, és mindig STM nélkülit.

2020. ápr. 30. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
85%

Egy diavetítő és egy fényképezőobjektív az ég és föld. A fényképezőgép objektívje szebb képet adna, csak elengedne a ragasztás a melegtől.

A Heliosok azért kezdtek el drágulni, mert elfogytak. Ezek kb 2005 és 2010 között voltak a legolcsóbbak.

2020. ápr. 30. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!