Melyik dc generátort vegyem?
Valami olyan dc generátort keresek amit lassan lehet tekerni ezáltal sok áramot termel (vagyis kevés rpm) elsősorban teflon töltőt akarok belőle csinálni szóval ne legyen nagy.
Tudtok ilyet ajánlani?
Akkor még egyszer lassan.
1. minden forgó gép esetén igaz, hogy a tengely teljesítmény=fordulatszám [f]*nyomaték[M]*2PI (ez utóbbi tagtól most tekintsünk el). Ugyanígy igaz, hogy a villamos teljesítmény P=U*I generátor esetén erre van szükségünk. Ez tök jó és szép lenne ha a generátor a teljes tartományban működne. Pont a hatásfok maximalizálás miatt minden generátornak van egy tervezési fordulatszám tartománya és egy tervezési feszültség tartománya,amiben tud működni. Ha jobban megnézzük a feszültség-fordulatszám összefügg (ld. pl. indukciótörvény és környéke). Gyakorlatilag tehát a "fordulatszám" adott, amivel tudsz "játszani" az a nyomaték. Mivel a nyomaték definiciója (még mindig ált.isk. fizika) Erő*erőkar nagyobb erőkaron kisebb erő kell azonos nyomaték eléréshez. tehát egy hosszabb kart kell rászerelni. Vagy áttételt kell használni (ha ideális hajtásunk van akkor nincs veszteség) és az energia megmaradás miatt a P1=P2 (két fokozat) f1*M1=f2*M2 ha az egyik tengely fordulatszáma nagyobb akkor ugyanahoz a teljesítményhez kisebb nyomaték kell. Ebből már a megfelelő áttétel számolható. Hogyan fog kinézni a "bicikli" dinamós eseted: Hogy kicsi legyen a tekerő erő nagy kart kell rászerelni egy tengelyre, a kar nem lehet túl nagy csak amit meg tudsz tekerni. A mobil töltéshez 2,5 - 3W teljesítmény szükséges /itt nem lesz túl jó hatásfokod legalább 1W veszteség legalább lesz). Kérdés milyen gyorsan akarod "lassan" tekerni,ha tudsz másodpercenként 1-et tekerni (nagyjából ez egy közepesen gyors tekerés) akkor a szükséeges 4W-hoz 4W=2*pi*1*M -> M=0,64Nm nyomaték kell (ez egészen elviselhető), ha lassabban tekersz pl. percenként 4-5-öt tudsz (ez tényleg egy kényelmes lassú tekerés) vegyük az átlagot 4.5-et, 4.5 1/perc=0,075 1/sec 4W=2*pi*0,075*M -> 8,5 Nm Ha ezt egy 1m-es karon tekered akkor 8,5N erővel kell tekerjed (ez kb. egy 7,5dl-es befőttes üveg súlya lesz...). Ezért kell tekerni rendesen. Innen kezdve már csak a választott generátorhoz kell áttételt találni ami ebből a fordulatszámból emgcsinálja azt ami a generátornak kell.
Kérdező a dinamó azért is lenne jó a célra amit szeretnél mert úgy van megcsinálva hogy a vasmagban a mágneses permeabilitása már alacsony fordulatszámon is telítésbe kerül. Ezért van az hogy ha elindulsz a biciklivel akkor halvány egy kicsit gyorsítasz akkor fényesebben világít, de hiába gyorsítasz tovább már fényesebb nem lesz mert azon a fordulaton is maximumon van a leadott teljesítmény. Nem is kell hozzá nagyon gyorsan megtekerni, ha szerelsz rá egy kart akkor azzal is könnyen megy!
Igen a dinamó valóban váltakozó áramú tehát a mögé rakott áramkör a következőképpen nézne ki.
Dinamó -> grace híd -> puffer kondi (10 ezer mikro farad fölötti kondi de inkább nagyobb 10-25V közti kiszerelésben.)-> 5V stabkocka utána még egy kisebb kondi 10V kiszerelésben.
Itt pl a 15. ábrán látható az egyszerű konstrukció:
Ez az elrendezés azért is előnyös lenne a kérdező számára mert egyszer megtekeri és azzal feltölti a jó nagy kondenzátort ami tárolja neki az energiát, tehát nem is kell folyamatosan tekernie.
Egyébként a további hozzászólásaidból kérdező leesett mit szeretnél építeni.
De azt az eszközt nem csak a nagy áttétel miatt nehéz tekerni, hanem van benne egy lendkerék is azt pörgeted fel és az tárol energiát és hajtja a generátort amikor nem tekered a berendezést. Nem a generátor miatt nehéz tekerni!
Illetve a modernebb ledes verziókban már lendkerék sincs csak az előbb leírt nagy kondit vagy gombelem akkut töltesz. (Van rázogatós verzió is.)
tekerős:
Rázogatós lámpa:
Ezek nagyrészt alkalmasak lehetnek telefon töltése is. Ki kell mérni 5V -ot csinál -e. Ráforrasztani egy USB csatlakozót a led helyére.
Ha valóban erre van szükséged ne vesződj az építéssel alakíts át egy ilyet.
De szerintem még erre sincs szükség. El kell gondolkodnod nappal lesz -e szükséged a töltésre.
Ugyanis vannak napelemes töltők sőt napelemmel öntöltő "power bank" -ot is lehet vásárolni.
Szóval szerintem ne vesződj a tekerőssel sem.
Kivéve ha barlangba vagy bányába készülsz esetleg éjjeli túrára. Bár első kettőnél térerő sem lesz a telefonhoz.
Még 1 dolog ami eszembe jutott.
Egy kis korrekció szükséges.
Az egyik korábbi hozzászólásomban egy 6V -os dinamó linkjét osztottam meg. (Akkor épp az jött elő.)
Az konkrétan nem lesz jó a kapcsoláshoz.
Mert az elektronika csak ezután jött a képbe.
Miértje:
A grace hídon 2-2 diódán halad keresztül az áram.
Diódánként 0.6-0.7V feszültségesés történik nyitó irányban.
így összesen 1.2-1.4V esik a diódákon.
Ami azt jelentené hogy a 6v - 1.2 = 4.8V jutna csak a stabkocka bemenetére!
A stabkocka viszont hogy mindig 5V -ot tudjon adni a kimenetén a bemenetén többet kell hogy kapjon!
Tehát:
A 6V -os dinamó nem jó!
Megoldás:
Kb 9V -os dinamótóltól felfelé lesz jó bármelyik, úgy fog jól működni a dolog.
9-12V is mehet akár a stabkockára bírja sőt igényli a bemenetén a nagyobb feszültségeket (Pl: 7V -ot).
A kimenete ami tölt majd így stabil 5V lesz!
Itt a Conrad katalógus adatlapján is látszik ez:
"
Feszültségbemenet (max.) 35 V
Feszültségbemenet (min.) 7 V
"
Tehát: 7-35 ig bármit kaphat egyenfeszültségben polaritás helyesen a kimenet így 5V lesz!
Kiegészítés az utolsó válaszhoz: a stabkockát minden esetben hűteni kell. Lehet jobban járnál, ha 12V AC jön le a generátorról, és graetz híd + szűrőkondi után egy szivargyújtós usb töltőt használsz.
Másik dolog: az áttételezéssel óvatosan, mert nagyon nem mindegy miből vannak a fogaskerekek. Kis méretű szervómotorokban pont ilyen áttétel van, azaz a motor pörög ezerrel, de a kar csak alig mozog. (igaz, itt nem tudod gyárilag körbeforgatni, de a fizikai végállásokat tapétavágóval 2 perc eltávolítani, és ha az elektronikát leforrasztod a motorról, meg is van a dinamód.)
A probléma az, hogy annyira nagy az áttétele, hogy nem tudod megmozdítani a szervókart. Műanyag fogaskerekek esetében néha el tudod tekerni kézzel, de sokkal hamarabb törik a fogaskerék, mint hogy megforgassa a motor tengelyét. Fémfogas szervókat kézzel szinte lehetetlen visszafelé forgatni, akár 22 kg súlyt is meg tudnak tartani különösebb erőlködés nélkül. Magyarul, neked ettől is nagyobb erőt kell kifejtened hogy visszafelé meg tudd tekerni a motort.
(itt picit keveredtek a mértékegységek, tudom, de nincs kedvem átváltogatni, a szervók erejét kb/cm-ben adják meg, a szervókar 4 centis, annak a végére érvényes a 22 kg.)
Nem tudom, a mai napig miért vannak sokan rágerjedve erre a "stabkockára", a nevét is utálom, már évtizedek óta.
Milyen kocka, hol a kocka, dobókocka?
Ez már régen is ilyen parasztos elnevezés volt, olyanok használták, akik nincsenek tisztában a mértani kocka fogalmával.
Normálisabb emberek stab. IC-t mondtak, vagy később fórumokon 78xx stb.
Nyilván esete válogatja, bizonyos helyzetekben ilyenre van szükség, vannak előnyei is. Ugyanakkor veszteséges, disszipatív szabályzó és még a bemenőfeszültség is legyen több, hivatalosan 3 V-tal, de gyakorlatban is legalább 2 V plusz kell neki.
Ehhez képest ma már adottak a kapcsolóüzemű DC-konverterek, létezik még diódamentes is (szinkron egyenirányítóval).
FET-kapcsolós lévén pedig akár 5,1 V-ból is csinál 5 V-ot.
Pláne, ilyen esetben ki akar annyival többet küzdeni az energia megtermelésével, amit a "stabkocka" meg csak úgy elfűt a semmibe.
"Grace híd", ez meg végképp beszarás, honnan vesztek ilyen baromságokat...
Persze, szigorúan kisbetűvel, nehogy már megadni a tiszteletet:
Művelődjetek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!