1-2 másodperces áramszünetek elő szoktak fordulni, a számítógép védelmére elég egy túlfeszültségvédő aljzat, vagy szükséges mindenképpen egy szünetmentes tápegység?
Ha csak arról van szó, netezel vagy számítógépes játékot tolsz és a géped kap egy resetet, ne csinálj semmit. Túl fogjátok élni mindketten, a géped is és te is.
Ha könyvelő vagy és félsz az adatvesztéstől, állíts be VÁllalkozásoknak, (illetve sznoboknak, akik már nem tudják mire költsék a pénzüket).
SZóval csak akkor kell szünetmentes, ha a fenit 2 kategória valamelyikébe tartozol.
2000-2005 között érdekelt a dolog, akkor vadásztam a neten ilyen eseményközlésekre, angol nyelvű szervizes oldalakon elég egyöntetű volt a vélemény, hogy a kapcsolóüzemű tápok gazdái időnként ezzel a szöveggel jelentkeznek be, hogy: volt egy áramszünet...
Valamint akkoriban volt áramszolgáltatós kapcsolatom, és ott is az volt a tapasztalat, hogy kevés ugyan az ilyen panaszok száma, de mindig van.
Hogy azóta fejlődött-e az áramkörtervezés, azt nem tudom.
Olyan ez, mint a Casco, nagyon sok honfitársam állapítja meg keserűen, ha nem csinált balesetet egy ideig, hogy: hát, ezt kár volt fizetni. :D
Ezen nincs mit fejleszteni, nincsenek áramszünetre kitalált, specifikus áramköri megoldások egy tápegységben.
Az áramkorlátozó NTC-termisztor ugyan meleg állapotban kevéssé korlátozza a bekapcsolási áramot, de ez a régi tápoknál volt inkább érdekes, a biztosíték kinyomása miatt, miközben más kárt ott sem okoz általában.
De a passzív vagy aktív PFC egyebek mellett még ebben is segít, mivel ott nem közvetlenül a pufferre tölt az egyenirányító, hanem közben van a PFC-áramkör, ami korlátozza is az áramot.
Ezeknek a tápegységeknek nem árt az áramszünet, legfeljebb lehetséges legalább két ok, amikor látszólag amiatt megy tönkre.
___Látszólag___
Másik probléma a HDD "kiakadása", amikor az áramszünet miatt parkolóciklusba kezd, de rögtön visszajön az áram és ebbe belezavarodva, félúton letapad a fej.
1-2 másodperces áramszünetekre nekem volt egy trükköm, ami régebben előfordult nálunk, mert nem bírta a hálózat a terhelést. De azóta már fejlesztettek, trafócsere is volt.
Egyszerű, passzív PFC-s tápegységben a primeroldali puffer kapacitását megnöveltem, illetve később egy külső puffertelepet is kreáltam hozzá. Ezt persze ésszel kell csinálni (DC 325 V), megfelelő szigetelések, csatlakozások, a töltőáram egy ellenállással korlátozva, amit kisütőirányban egy dióda hidal át.
A tápegység így működésben maradt több másodpercig, ami épp elég volt a bosszantó kis áramszünetek áthidaláshoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!