Régi közvilágítási lámpákkal mit csinálnak?
Ahogy a hazai támogatási akciókban lecserélt készülékek sem hozhatók ismét forgalomba (miután a támogatás a környezetvédelmet szolgálja), úgy az EU-támogatásra is ugyanez érvényes elvileg.
Hulladékfeldolgozásra, bontásra kerül bizonyára.
Igen lecserélik LEDesre, csak nem számolnak utána, mert nem egy helyen nem hogy komfortosabb lenne a világítás, hanem egyenesen diszkomfortossá tették. Ugyanis a nátrium és fémhalogén lámpák hatásfokát már kezdik a LEDek megközelíteni, viszont tapasztalataim alapján egy 100W-os nátrium lámpát kb 85W körüli LED teljesítménnyel lehet kiváltani, ez 150W fémhalogén lámpa esetén 120W LED teljesítménnyel lehet kiváltani.
Amennyiben a lámpa működtetése elektronikus, abban az esetben a LED világítást rommá alázza. Nos és el is értünk a sarkalatos ponthoz.
LED - konkrétan örök élet, amennyiben a villamos paraméterek a névleges értéken, illetve alatta vannak és a hűtése kielégítő (a Power LED hűtőfüle nem lépi át a 65...70 Celsius fokot) Amennyiben akár 10%-is túllépjük a villamos paramétereket az élettartam akár 10000 órára is csökkenhet (becsült fénypor élettartam 50000 óra) Ha a hűtés illesztett, akkor 10% villamos paraméter túllépés tartósan pozitív visszacsatolású melegedét vált ki, mely szintén drasztikus élettartam csökkenéssel jár. Ezek mellett rázásra nem érzékeny.
Tranziens jellegű túlfeszültségeket, túláramokat nem bírja.
Gázkisülő fényforrások - nátrium, fémhalogén, higanygőz lámpa. Ezek közül, csak a higanygőz lámpa nem igényel külső gyújtó segédáramköri elemet. Különleges kialakítású gyújtó nélkül is begyújtó nátrium és fémhalogén lámpák is léteznek, de nem terjedtek el.
A nátrium lámpa színvisszaadása rendkívül rossz, monocrhomatikus jellegű sárga, élettartama 16000 óra körüli.
Higanygőz lámpa színvisszaadása szintén nem a legjobb, élettartama 20000 óra körüli, fénye fehér.
Fémhalogén lámpa (továbbfejlesztett higanygőz lámpa halogén adalékokkal) szín visszaadása jó, élettartama 12000 óra körüli.
Minden gázkisülő fényforrás tranziens jellegű változásokra érzéketlen, rázásra érzékeny. A névleges értékektől történő pozitív és negatív eltérésekre érzékenyek. 10% pozitív eltérés esetén 20% átlagos élettartam vesztés várható, 30% körüli negatív eltérés esetén szintén élettartam csökkenés figyelhető meg aminek oka az elektródák erős errodálódása.
Működtetés szempontjából a LEDet a közvilágításban elektronikus előtét táplálja, melynek legnagyobb ellensége a különféle eredetű túlfeszültségek és a meleg. Emiatt a várható élettartamuk legjobb esetben is 10 év.
Az induktív előtétek élettartama gyakorlatilag végtelen. Meghibásodások előfordulhatnak, főleg zománcozási hibákból eredő menetzárlatok, melyek idővel földzárlattá fejlődnek. Viszont gyűjteményemben van olyan a 70-es években telepített népi lámpa, mely lehúzott a közvilágításban 40 évet, majd leszerelték, végül nálam kötött ki a kertben a házfalon és még mindig az eredeti alkatrészkészlete van benne, persze kissé viseletes állapotban van a sorkapcsa, illetve tudom én hányadik 125-ös HGLi van benne, viszont kifogástalanul működik. A LEDes fényforrások egyike sem fog ilyen életkort megfutni. Egyszerűen azért, mert az alkalmazott elektronikai alkatrészeket képtelenség ilyen üzembiztonságra legyártani(Pl.: elektrolit kondenzátorok).
További érdekesség:
A LEDes lámpatestek szinte mindegyike káprázást okoz az optikának köszönhetően, ami ugyebár a közlekedésben főleg éjszaka kimondottan NEM biztonságos. A gázkisülő fényforrással szerelt lámpatestek jóval kisebb szögben okoznak káprázást, amit viszont a jármű ablaknyílása korrigál, következésképpen biztonságosabb.
A LED nem világít át a ködön, sőt a köd látást korlátozó képességét felerősíti.
A nátriumlámpás, illetve a rendkívül rossz színvisszaadású fémhalogénlámpák, úgymond átvilágítanak a ködön, illetve a köd látást korlátozó képességét csökkentik. Saját tapasztalat: a 21-es úton van vegyesen ilyen szakasz. Télen Hatvan és Szurdokpüspöki között éjjelente szinte mindig "szósz" van. Érdemes kipróbálni.
Üdv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!