Csökkenő feszültség hatására hogyan változik az áramerősség egy áramkörben?
Változó.
Ha egy hagyományos egyszerű fogyasztóról van szó, akkor csökken. Izzólámpa, ventilátor, fűtőbetét (bojler, rezsó, kávéfőző). Izzólámpánál nem egyenes arányossággal csökken az áramfelvétel a feszültség csökkenésével, mert ahogy egyre hidegebb az izzószál, jelentősen csökken az ellenállása. Hidegen alig több mint egytizede a melegen mért ellenállásnak.
Kapcsolóüzemű belső táppal rendelkező készülékek áramfelvétele viszont nő. A kimenő feszültségük állandó, a működtetett készülék áramfelvétele is tételezzük fel hogy állandó, ezzel állandó a teljesítmény is. Viszont a csökkenő feszültségű akkuból ehhez a teljesítményhez egyre nagyobb áramerősséget kell kivenni. Tipikusan ilyen a powerbank, ami 3,7 voltból csinál 5 voltot, vagy az autós inverter.
Mivel a töltöttséget a feszültségből próbálja kitalálni egy powerbank, ezért van az, hogy a 100%-50%-ig tartó fele sokkal tovább tart, mint az 50%-tól 0%-ig tartó.
Merül az akku, nő a felvett áram, és a merülő akkunak a belső ellenállása is nő, ami tovább csökkenti a kapocsfeszültségét.
Ahogy az egyes is írta, ez az áramkör felépítésétől függ.
Ha a legegyszerűbb esetet nézzük (egyszerű ohmos ellenállás), akkor az áram a feszültséggel együtt csökkenni fog.
Mondogasd az OHM törvényét. "Az áramerősség a feszültséggel egyenesen, az ellenállással fordítottan arányos."
Ennél egyszerűbben már nem is lehetne..
Mondogasd, hogy nem minden fogyasztó ohmikus.
A kérdező rákérdezett a televizióra is, mint fogyasztóra. Nézzünk egy olyan tévét, ami 90-250 volt között bármekkora feszültséggel működik. A teljesítményigénye legyen 70W.
230 volton 0,3 A áramfelvétele lesz, 150 volton már 0,46A, 90 volton 0,77A. A feszültség csökkenésével nő az áramfelvétele, viszont pont emiatt nem érzékeny a feszültség-változásokra.
...mit is akartál az ohm-törvénnyel, kedves előző?
#3: Te viszont olvashatnád a kérdést és a válaszokat is.
Kérdésben szerepel a televízió is, aminek tápegységére (elég régóta) a transzformációs elv érvényes, méghozzá stabilizált kimenettel, aminek következménye a bemeneti áramfelvétel igény szerinti szabályzása.
Szerepel a kérdésben még az izzó is, ami az én fogalmaim szerint természetesen izzószállal működik, bár sokan azt hiszik, hogy a LED is izzó. 230 V-os LED-lámpában viszont lehet többféle meghajtóáramkör: kapacitív előtétes, kapcsolóüzemű, illetve utóbbinak is több változata. Lehet aktív PFC-s, illetve képes lehet működni fázishasító dimmerrel is, ha olyan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!