Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Akkor most hogyan is van ez...

Akkor most hogyan is van ez az Ohm törvény (elektronika alapok - ellenállás)?

Figyelt kérdés
Picit képzavarban vagyok, lehet túl sokat agyaltam a témán. A kérdésem az, hogyha az ellenállás azt adja meg, hogy egy fogyasztón mennyi áram haladhat át(áramerősség), akkor a soros kapcsolás esetén miért vesszük az áramerősséget állandónak és a feszültséget megoszlónak az ellenállások nagyságától függően?

2018. jún. 22. 02:19
 1/4 Bubuka508 ***** válasza:
71%
Nem mondanak ellent egymásnak ezek a dolgok, gondold át alaposabban.
2018. jún. 22. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
71%

Soros kapcsolás esetén az áram nem tud másfelé folyni, csak a sorba kapcsolt ellenállásokon, így ugyanaz az áram folyik az összesen.

Ha kettő van, ha több.

Az ellenálláshálózat két végére kapcsolt feszültséget osztják le az ellenállások egyenesen arányosan az értékükkel.

Csak gondold el, egy potira kötsz valamekkora egyenfeszt, tekered és méred a csúszkáról lejövőt. Ha a negatív ponttól távolodsz és a negatív és a csúszka között méred növekedni fog.

A potit meg képzeld végtelen számú soros ellenállásnak. A rákötött feszültség hatására egy bizonyos áram folyik rajta keresztül, bármely végén méred :-)


Egy kicsit tényleg képzavarban vagy, de ,még utána nézelődsz, aztán majd kitisztul.

2018. jún. 22. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Úgy, hogy az Ohm-törvény nem úgy van, és a soros kapcsolás meg nem az Ohm-törvény.


Úgy van az Ohm-törvény, hogy "az ellenállás azt adja meg, hogy egy fogyasztón mennyi áram haladhat át" - ha a feszültség már adott.

És úgy is lehet az Ohm-törvény, hogy "az ellenállás azt adja meg, hogy egy fogyasztón mekkora feszültség esik - ha az áram már adott. Mivel Zzzoli már írta, hogy soros kapcsolásnál az áram ugyanaz, így aztán a soros kapcsolás elemzésénél célszerű ezt a második definíciót szem előtt tartani, abból kiindulni.

2018. jún. 22. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Esperes Károly válasza:
Ha R1 és R2 ellenállást sorba kapcsoljuk az eredő ellenállás R = R1 + R2. Ha a két végre V feszültséget kapcsolunk, átfolyó áram I = V/(R1 +R2). Ha külön-külön megmérjük a sorba kötött két ellenálláson a feszültségesést, V1 = I.R1, V2 = I.R2 és V1 + V2 = V.
2020. febr. 14. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!