Lehetséges, hogy a hálózaton hagyott töltő, akkor is "fogyasszon", ha nincs rádugva semmi?
Megmértem itthon kettőt.
Az egyik gyári Samsung töltőm és egy asztali lámpa tápja egyaránt 30 mikro amper körül fogyaszt terheletlenül. Az éves szintre átszámítva 60W egyenként.
De ezt úgy számold, hogy egymillió háztartásban mindenhol van egy bedugva. És ez csak egy töltő.
Hol van még a többi ami a háttérben fogyaszt akkor is ha ki van kapcsolva a készülék. TV, beltéri, mikró, mosógép, számítógépek, stb.
És amikor te arra gondolsz hogy mi az a 60W egy évben, akkor képzeld el a milliónyi töltőt és egyéb dolgot ami csak a kényelem miatt fogyaszt, de a hozzá szükséges energiát az erőművekben elő kell állítani. Ami nagyságrendileg kb annyi, mintha itt európai szinten egy erőmű pluszban csak amiatt üzemelne teljes kapacitással, hogy ezeket fedezze.
Hagyományos lágyvasas transzformátoros tápegységeknek is van egy kis fogyasztása, mely transzformátor függő, ami a vas üresjáratban történő átmágnesezéséből ered, amihez hozzá csapódik a primer tekercs vesztesége is és a szekunder oldali stabilizátor áramkör vesztesége is. Ez modelltől függően általában 1W körüli, de előfordulhat ennél több is. Minél nagyobb a táp, annál nagyobb benne a trafó, és annak a vesztesége is.
A porvasmagos transzformátoros kapcsolóüzemű tápegységeknek nagyobb a veszteségük üresjáratban.
A dugasztápokban ú.n. flyback kapcsolás található, mely lehet jó esetben cél IC vezérelt, vagy két tranzisztoros ez a rosszabb (hajlamosabb az önpusztításra). Mivel a vasmag mágneses energiát tárol, ezért azt abból azt ki kell szedni. Ellenkező esetben a vasmag a telítési tartományba kerül. Ezt egy D-RC kör oldja meg. A szekunder oldalon a szűrő elkón egy kisütő ellenállás található. Ha ez nem lenne, akkor a kapcsolás jellegéből következően a szekunder kör szűrése lesz túltöltve és azt a kondik nem tolerálják.
Ezért üresjáratban a szekunder kör, szűrő elkójának újratöltésére és a vasmag felmágnesezésére kell energia. Ez kis tápok esetén is elérheti, akár a 2...5W-ot is.
Üdv.
Kapcsolóüzemű tápok alig fogyasztanak. Talán zzázad wattokat.
Hagyományos trafós tápok többet hajlamosak elmelegíteni terheletlenül is. Minél kisebb a trafó, a névleges teljesítményéhez képest relative annál nagyobb a vesztesége. Egyszer akartam valami éjszakai fényt csinálni, volt kéznél ezeréves régi táp, 100mA max. terhelhetőségű 12 volton. Egy ledszalagnak kellett volna adnia kb 8 mA-t, ehhez felvett a hálózatból 15mA-t, ami azt jelenti, csak a felvett teljesítmény 3%-a hasznosult (12V*8mA= 96mW, 230V*15mA=3,45W), a többit elmelegítette. Inkább túrtam valahol egy kapcsolóüzemű tápot, annak az áramfelvétele a fentebb említett párszáz mikroamper volt 8mA kimeneti terhelés mellett.
#8
Számításod helytelen, W nem egyenlő VA!
Egyen mennyiségeken helyes a W, a váltakozó mennyiségeken az U*I szorzat VA és az nem egyenlő W, ha a cos fi-t 0,4 körülinek veszem, akkor 230*0,015*0,4 = 1,38W
De ez a tényen, igaz, nem változtat.
# 7/9
Valóban így van:). Viszont utánkerestem, így már nagyjából összeállt a kép.
Hálásan köszönöm mindannyiótok válaszát! :))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!