Milyen hatása lenne ha megváltozna a hálózati feszültség frekvenciája?
220-ról áttértünk 230-ra és nem történt semmi.
Nem haltak meg többen áramütéses balesetben sem.
A 220 és a 230 az nem a frekvencia. Egyébként kb 10 évig húztuk az áttérést, és még így is voltak problémák.
Ami a kérdést illeti, a frekvencia megváltozása a frekvencia megváltozására érzékeny fogyasztókban bizonyos hatást váltana ki.
Ez sok mindentől függ. Ha pl. 60 Hz-re állítanánk a legtöbb eszköz tovább működne, rajta van az adatlapjukon. Élettanilag semmi különbség nem lenne. Nyilván nagyon alacsony frekvencia nem lenne jó, akkor már majdnem "egyenáramról" beszélnénk. Az egyenáramot pedig nem lehet transzformálni. A nagyon magas frekvencia, pedig már súlyos EMC kérdéseket vetne fel. Mindenhová beindukálna, netán sugározna.
Fontos megjegyezni, hogy a hálózati feszültség állandóan változik. 50 Hz a névleges (átlag), 50 mHz-es sávban mindkét irányban eltérhet, (de van hogy még jobban eltér tőle).
Hát, azért ezek elég elnagyolt megállapítások. 60 Hz az az 50-hez képest lapzártakor még 20 % növekedés volt. Szinkron fordulatszámban is. Marhára nem érdekel a gépészet, de ventilátornál meg szivattyúnál egyenesen a fordulatszám hatványaival (köb!) arányos mennyiségekről beszélnek.
Egy másik aspektus, például az aszinkron gépes, neten elérhető anyagból idézve: "A frekvencia növelésével tehát nő a vasveszteség, ez csak akkor engedhető meg, ha a nagyobb fordulatszámmal járó jobb hűtés eredményeként a gép melegedése nem haladja meg az alkalmazott szigetelőanyagra megengedett maximális hőmérsékletet. Ellenkező esetben a frekvencia növelésekor a feszültséget csak az arányosnál kisebb mértékben növelhetjük, hogy csökkenjenek az indukciók."
Ami jó 50 Hz-re is és 60-ra is, az általában kompromisszum, ha nem az üzemeltetési költsége magasabb, akkor a nbelé épített anyagok költsége.
A villamosenergia-rendszert tekintve (ami ugye átlagol) a frekvenciaváltozással arányos teljesítményváltozás következik be.
Ezekben a tartományokban a test impedanciája a frekvencia növelésével csökken.
Az elengedési áramerősség meg a frekvenciával nő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!