Valaki elmagyarázná, hogy egy hagyományos,230 volt-ról müködő,12 volt egyenáramú,1 amperes adapterben melyik az az alkatrész ami a feszültséget csökkenti és melyik az ami az áramerősséget? Mert egyet kibontottam és nem láttam benne trafót sem.
Annyi fajta megoldás lehet, hogy ezt nem lehet így megválaszolni!
Például ez is lehet egy variáció:
Itt a ZD-vel jelzett elemek felelősek a feszültség pontos tartásában, de a passzív elemeknek (R1 és C1) is szerepük van benne. Ahogyan a rajzon is fel van tüntetve, más bemenő feszültséghez más értékű ellenállás és kondenzátor szükséges.
"Ha mondjuk ezt átolvastad és megértetted, akkor már értelmes dolgokat tudsz kérdezni:"
Én nem akarlak csesztetni, de ha Te megérted mi a különbség a local file és az internetes URL között, akkor nem linkeled ide a saját gépeden lévő dokumentum elérési útját, mert azt csak te tudod megnyitni.
"Például ez is lehet egy variáció:"
Elméletileg lehetne, de életvédelmi okokból ilyet csak nagyon speciális esetben alkalmaznak mélyen egy készülék belsejébe rejtve. Önálló adapterben nem.
Ez ugyanis nem biztosít galvanikus leválasztást.
Sajnos elég rosszul tetted fel a kérdést.
A hagyományos adapterekben 50Hz-es transzformátor van. Legalábbis én ezt értem "hagyományos" alatt.
Te azonban valószínűleg kapcsoló üzemű tápegységről írtál. Abban is transzformátor alakítja át a feszültséget csak sokkal kisebb a mérete. Továbbá ahhoz hogy ezt megtehesse szükség van a körülötte lévő elektronikára is.
Így a kérdésedre kb csak annyit lehet válaszolni hogy mag az egész adapter az ami a feszültséget csökkenti. Az áramerősséget nem kell csökkenteni, maximum korlátozni.
SolarGyula
"AC 230-at egyenirányítják, majd több száz ezer Hz frekvenciával megszaggatják, majd ezt a nagyfrekvenciás feszkót egy pinduri induktivitáson leejtik a kívánt értékre, majd egyenirányítják"
De miért egyenírányítják kétszer?
". Ezt ma már elfelejtheted, mert ez az őskövület, a dinoszaurusz."
Akkor miért nem helyettesítik a transzformátorokat félvezetőkkel a villanypóznákon is?
A kapcsolóüzemű tápok már csak így működnek. Az elején azért egyenirányítják a feszkót, mert a félvezető kapcsolóelemek csak az egyenfeszültséget tudják kapcsolgatni. Mielőtt megkérdeznéd minek kell kapcsolgatni több száz kHz frekvencián, azért mert ha megnöveljük a frekvenciát, akkor egy adott teljesítményt egy sokkal kisebb trafón is átvihetjük. Ha 50 Hz-es a trafó, akkor a 12Watt 12V/1A teljesítményt egy öklömnyi trafó tudja kezelni. Ha a freki 200 kHz, akkor ez a trafó kb a légy potroha méretű, és nincs kedvem elmagyarázni miért. Mivel az átalakítás végén kb 12V 200kHz nagyfrekvenciás váltakozó feszültség jön ki, és nekünk egyenfeszültség kell, ezért ismét egyenirányítani kell.
Nem tudom te vagy ennek a kérdésnek a feltevője, de itt megkapod a választ miért nem szorították ki még a transzformátorokat az elosztói hálózatról a félvezetős megoldások. https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany.. Talán azért mert drágák, bonyolultak, javításukhoz, szervizhez magasan képzett szakik kellenek, nem "örökéletűek" mint a trafók, nagyfrekvenciás zavart, kisugárzást keltenek, és a legfontosabb, hogy teljesen felesleges az oszlopon hogy tized akkora súlyú és méretű mint a trafó, mert nem kell mozgatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!