Mért világítanak ilyen furcsán a LED-jeim?
Fogtam egy plexi lapot, azon sűrűn, kb cm-enként fúrtam akkora lukakat sorban, amekkorába a ledek feje pont beleszorul. Ezután szépen egyformára hajlítottam a ledek lábait és párhuzamosan szépen egymáshoz forrasztottam.
Ennek a "létrának" a végére egy már nem használt mobiltelefon töltőjét forrasztottam tápegységnek.
Világítanak is szépen a ledek, de mikor bekapcsolom, a táphoz közelebbiek fényesebbek, a távolabbiak sötétebbek.
Ha egy picit megmozdítom az egész plexipanelt, rögtön egyformán világít mindegyik.
Ez mitől van és hogy lehetne kiküszöbölni?
Így néz ki hátulnézetben: [link]
Sok érdekes dolog szerintem nincs rajta.
Segített volna, ha arról látunk képet amikor nem jól világít.
:)
Nameg este már nem néztem be ...
És akkor hogyan vegyem elő úgy, hogy meg se mozduljon?
De azt csak el tudod képzelni, hogy az egyik oldalon sötétebbek, a másikon meg világosabbak! Ha tudnék is így róla képet csinálni, nem tudom, hogy a képen mennyire látszana ez.
Akkor elég szóban:
-éles határvonal van a két rész között? Úgy értem előtte egyforma világos mind, utána egyforma halvány mind?
A kettő között forraszd át újra. Mivel nem használsz áramkorlátozást, így amperokban mérhető áramokról lehet szó, egy törött forrasztás átmeneti ellenállása komoly feszültségesést okozhat.
Mindenképp forraszd át, akkor is ha szemre jónak tűnik.
Igen, éles a határvonal. Megnézem honnantól sötétebb és ott átforrasztom. Kösz, megpróbálom.
Azt mondod, hogy kéne elé egy ellenállást is beraknom? Nem fog akkor csökkenni a fényerő?
De igen, fog! De így meg hazavágod a LEDeket.
AZért nem világítnak egyformán, mert a ledek nyitófeszültsége sem tökéletesen egyforma! És LED-et nem szabad feszültséggenerátorról (mint pl töltő) hajtani, azt áramgenerátorról illik.
Ha nem tennél rá, csak pár ledet, akkor biztos, hogy azok kipurcannának. Minden egyes led elég külön, külön kell ellenállás, mert hiába teszel a töltő kimenetére ellenállást, akkor a ledek között biztos lesz olyan, ami erősebben és lesz ami gyengébben fog világítani. Úgyond gyártási szórás miatt.
A kívánt ellenállás meghatározása: Kikeresed az adatlapját a LED-nek, vagy egy hasonló, fehér fényű ledét. Megnézed a nyitó karakterisztikáját (vízszintes tengelyen U, függölegesen I.) AZtán megálmodod, hogy mekkora áramot szeretnél rajta átzargatni. MOndjuk 5mA -t. Akkor megnézed a függőleges tengelyen, hogy 5mA áramhoz mekkora feszültség kell. (kb 2V). Ezt kivonod a töltő feszültségéből, és a külömbséget elosztod 0.005 -tel. Így máris megvan, hogy mekkora ellenállás kell a ledek elé egyenként!
A forrasztásokra figyelj, hogy fussanak meg szépen.
Jah és mégvalami: Ha úgy van, hogy a töltő feszültsége (terhelten!) legalább 0.5V-tal több, mint a LED-ek nyitófeszültsége, akkor kettesével kösd sorba a ledeket, és egy-egy ilyen kettes sorbakötés elé tegyél egy ellenállást. Ennek kiszámítása pedig logikusan következik az előzőből. Na és az ilyen kettes blokkokat (amik ellenállással vannak) párhuzamosítsd!
Jó munkát!
Bocsánat! Én vagyok ismét az előző
Megnéztem egy fehér fényű LED adatlapját.
Sajnos ez a 2 led sorba+1 ellenállás dolog nem fog működni, mert 3V feszültség mellett van 5mA áramerősség.
Szóval kettő sorbakötésénél 5mA-hez már 6V kéne, és annyit nem ad egy telefontöltő.
Viszont az előző rész az úgy jó, mármint hogy minden led elé egyenként teszel ellenállást.
Egy számolási példa: Az én telefontöltőmre az van írva, hogy 4.9V ot ad le, és 450mA -t.
Hát én úgy tennék, hogy ebből a 4.9V-ból levonnám a 3V.ot (mert 5mA-hez ennyi kell, de 10 milliamperhez alig kell több fesz, a LEDek nem lineáris alkatrészek!), és kapnék 1.9V külömbséget. (ekkora feszültségnek kell esnie a led előtt lévő ellenálláson) TUdjuk, hogy mekkora fesz. essen az ellenálláson, és tudjuk, hogy mekkora áramnak kell átfolynia. --> Ohm törvény: U=I*R --> R= U/I = 1.9V/0.005A=380 Ohm.
Ekkora ellenállás kell minden LED elé, és a 0.25W-os is bőven elég. AZtán megnézzük, hogy ehez az értékhez legközelebb esőt milyen értékű. Hát ezek: 330 Ohm és 390 Ohm. Én a 330 Ohmost választanám, mert külömben nem lesz meg az 5mA áram. (az ellenállások darabja 5Ft körül van)
Ezek után ellenőrizzük a dolgot: hány LED van...? 48 mekkora áramot vesznek föl egyenként? 6mA -t (kis rátartással kell számolni, ugymond WORST CASE alkalmazással) AKkor a kettőt összeszorozzuk: 48*6mA=288mA.
Tud ennyit a töltőm? Tud. AKkor minden rendben van.
F20
Nagyon köszönöm a részletes leírást.
Én ennyire nem értek hozzá, de az rémlett, hogy ellenállás nem ártana.
Csak tudod az a baj, hogy semmit nem tudok ezekről a ledekről. Egy átlátszó zacskóban kaptam őket, semmi azonosításra alkalmas jelzés nincs rajtuk. Így nem tudom se a karakterisztikájukat, se a nyitófeszültségüket.
Egyel kipróbáltam rögtön, hogy csak az volt a töltőre kötve. Világított, semmi baja nem lett. Igaz csak kb 1-2 percig ment, de nem vettem észre túlzott melegedést, vagy bármilyen más jelet, hogy éppen lefüstölni készülne.
Ha a gyárilag eltérő nyitófeszültségtől viselkedne így, akkor nem értem, hogy hogy mért csak egy ponttól halványulnak el és mért egyforma mértékben. Továbbá ha megmozgatom, mért lesz megint jó. Én is inkább valami érintkezési problémára gondolok. Bár elég jók lettek a forrasztások ránézésre.
Ha mindegyk elé beraknék egy ellenállást, elég hülyén nézne ki, plusz már a lábaikat meghajlítottam és méretre is vágtam. Elég nagy gányolásnak tűnik, hogy most mindegyiket szétszedjem, aztán valahogy össze-vissza görbítve vissza.
Persze biztos igazad van, de nem akarok még ellenállásokat is szerezni hozzá. 100db ilyen fehér ledet kaptam szinte ingyen. Eddig jópár órát mentek. Az 50bekötött ledből még egynek sem lett semmi baja. Úgyhogy inkább hagynám így ahogy van. Ha tönkremegy úgy járok. Valószínűleg egyébként, mivel párhuzamosan vannak kötve, úgysem az összes fog egyszerre tönkremenni. Ha azt látom, hogy egyre több sötétedik el, akkor szétszedem.
A forrasztásokat pedig majd megnézem ha lesz rá időm.
Köszi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!