Ha a legy egy félvezető fogyasztó, hogyan határozzam meg hogy mekkora ellenállás kell elé?
De, lehet használni.
Meg van adva a led adatlapján, hogy mi az optimális munkapontja (25 fokon valahány volton valahány milliamper)
A példa kedvéért fehér led, 3,7V 30mA. 5 voltról szeretnéd működtetni (pl. USB csatlakozóról). Az előtétellenálláson esni kell 1,3 voltnak. 1,3V / 0,03A = 43 ohm. Jellemzően nem kapható érték, vehetsz helyette 42 vagy 47 ohmosat.
A valóságban az áramkorlátozást nem előtétellenállással oldják meg, hanem áramstabilizált kapcsolóüzemű tápegységekkel. Ezek nem a kimenő feszültséget, hanem az áramot tartják állandó értéken. Ez azért szükséges, mert a ledek feszültsége változik a hőmérséklettől függően. Kis, pár milliamperes ledeknél ez elhanyagolható, de egy hűtőcsillagos powerlednél már számottevő lehet.
Sok helyen írják azt hogy nem lehet, meg az én saját méréseim is ezt mutatják, (nem bántásból mondom, elhiszem amit írsz) csak egy példa: Fehér led: ahol én vettem (és mindenhol) azt írják hogy 3,4V 20mA, ez eddig tök jó, DE, kiszámoltam úgy ahogy te írtad, és 4V nál kevesebb sosem esett rajta, rá tettem 500 és 1000Ohm-osat is és úgy is a leden 3,9V esett az áram az tökéletes volt 10-20mA körül mozgott.
Ha az áram jó (20mA és az alatt van), de 4V esik rajta akkor az nem probléma?
A másik meg hogy egy fehér LED esetén a LED ellenállása 3,4/0,02=170Ohm, de a valóságban nem is lehet mérni rajta ellenállást, mert félvezető, éppen ezért nem lehet használni ezt a képletet (szerintem).
lED-et mindig árammal hajtunk, és annyi feszültség esik rajta, amennyi akar. A te méréseidben a multimétered pontatlansága is benne lehet.
Nézd meg a led adatlapját, és azon pontosan rajta lesz, hogy hány volton hány milliamper folyik rajta.
Ohm törvénye mindig működik, ha nem, akkor keresd meg hogy te mit csináltál rosszul. A fizika nem hazudik.
Hát, bocsánat, de Ohm törvénye nem működik, hiszen az azt jelentené, hogy egy arányossági tényező van áram és feszültség között. Diódánál meg nincs, ezt helyettesíti a jelleggörbe. Az ellenállásnál a jelleggörbe - az Ohm törvény - az origón áthaladó egyenes.
Ettől még persze mindig el lehet osztani egy bizonyos árammal az áram áthaladásakor fellépő feszültséget....
BOcsánat, de Ohm törvénye működik, csak nem a ledre kell alkalmazni, hanem az előtétellenállásra.
Ha ismert a tápfesz, ismert a led feszültsége, ismert az áram, ne magyarázd meg nekem, hogy ebből nem lehet kiszámolni az előtétellenállás értékét ohm-törvénnyel.
De ha rosszul tudom, valaki magyarázza meg, mert akkor az elmúlt 30 évben, mióta ez a szakmám, mindent rosszul csináltam.
Én megmagyaráztam a kérdezőnek, miért olvassa azt, hogy "Sok helyen írják azt hogy nem lehet".
Most meg megmagyarázom neked, hogy nem ugyanarról beszélünk.
Ajánlom figyelmedbe az általad írottakat: "csak nem a ledre kell alkalmazni". Ezt írtam én is.
Okok... Most teljesen összezavarodtam :)
Konkrétan amit csinálni akarok:
Van egy 9,5V ; 1,5A-es tápom. 40db fehér ledet (3,4V; 20mA)akarok működtetni (elvileg bírnia kell). Én úgy gondoltam, hogy kettesével sorba kötöm úgy lesz 20 párhuzamos szálam, akkor mindegyik sor elé rakjak egy (9,5-6,8=2,7 2,7/0,02=135Ohm) 135Ohm-os ellenállást?
Vagy még arra is gondoltam, hogy nem rakok mindegyik sorba ellenállást hanem 2-3 soronként egyet, akkor mekkora kell?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!