Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hangfalnál hogyan számítsam...

Hangfalnál hogyan számítsam ki a szükséges vezeték-keresztmetszetet?

Figyelt kérdés

Az a gondom, hogy nem ugyanaz egy hangszórónál ha olvasom, hogy 40 W-os, mintha "áramnál" olvasnám, mert ez utóbbinál kb tudom, pl megszoktam h a 2x0,75-ös 4 A körülig jó, na de amikor mindenféle zenei teljesítményeket adnak meg, és lehetetlen tudni, mégis mennyi tényleges áram folyik a kábelben, akkor mégis mi alapján méretezzek?


Pl autósrádió 4 x 40 W-osnak hirdette magát, na aztán kiderült, hogy ez valójában 4 x 6 W ...


Van erre valami standard? Mert még az RMS se mond túl sokat legtöbb esetben, a "zenei teljesítmény" kifejezéssel meg nem tudok mit kezdeni ilyen szempontból.


Hogy szoktátok?



2016. nov. 17. 10:12
1 2
 1/13 dirtboy ***** válasza:

eléggé túlreagálod ezt a dolgot,tápkávelnél fontos a keresztmetszet de hangszóró kábelnél nem annyira.

hangszórónál egyedül mély aminél ajánlatos legalább 2,5mm2-es kábel vagy 4-es.

attól nagyobb csak akkor ha hangnyomásozol akkor szoktak 6-10es tápot használni hangszóró vezeték helyett.

egyébként mélyközép hangszóróhoz 1,5-2,5mm2-es elég.

ettől fontosabb a kábel fajtája,minősége.

2016. nov. 17. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

na várjunk csak, túlreagálom persze, csak éppen most is elbeszélünk egymás mellett.

nem, nincs szó tápkábelről, természetesen hangszórókábelről beszélek hangszóró esetén. na de ennél akkor mindegy, hogy pl a 400 W-os hangafalhoz egy cérnavékony jó minőségű hangszórókábelt teszek be vagy pl egy 4-est?

2016. nov. 18. 06:56
 3/13 dirtboy ***** válasza:

Nem a hangszóró terhelhetősége dönti el. Az hogy milyen teljesítmény megy a kábelen az erősítő határozza meg. Lehet 400W terhelhetőségű a nyomód ha az erősítőd 100W ra képes.

A cérna vékonyságot pedig felejtsük el,mint írtam kb 1,5mm2től indul a.történet. attól vékonyabb kábel max magassugárzóhoz való.

2016. nov. 18. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
oké de szal akkor az erősítő W-számához mérve valami képlet, hogyan számítsam?
2016. nov. 18. 12:41
 5/13 dirtboy ***** válasza:

de mi a jó istent akarsz számolni?

itt 4-5 méternyi kábelekről beszélünk,nem hogy elégni nem fog a teljesítménytől de még csak langyosodni sem a kábel.

ha ennyire aggódsz a keresztmetszet miatt akkor vegyél 2,5mm-est.

2016. nov. 18. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
oké hát veszek minimum 4-eset, hát azért ahogy számolom, kellhet az
2016. nov. 18. 21:42
 7/13 dirtboy ***** válasza:
Leírhatnád hogy milyen erőről,milyen hangszóró fog szólni,vagy hogy miként számoltad hogy 4es keresztmetszet szükséges hozzá.
2016. nov. 19. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

biztos ami biztos alapon ...


névlegesen egy hangfalra 800 W jut, ahogy kérdeztem hozzáértőt, ez valójában 400 W. (ez az amit sose értettem, mi alapján irkálnak rá mindenféle számot ...)


Na és akkor 400 W / 12 V > hát ez sok A (kb 30-35), szóval a 4-es is szerényen számolva.

2016. nov. 19. 10:25
 9/13 dirtboy ***** válasza:

csak azt felejted el hogy a leadott teljesítmény frekvencia függő is.

gondolom a 800 a ráírt maximum,a 400 lesz az rms.

ha jól gondolom akkor itt valami nyomó lesz meghajtva.

2016. nov. 19. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
Sikerült választanod kábelt? Ha igen milyent használtál?
febr. 5. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!