Egy 100 wattos hagyományos izzó ugyananyi hőt termel mint egy 100wattos,12 voltos halogén kapszula izzó?
Nem ugyanannyi hőt termel, a halogén izzónak jobb a hatásfoka.
"hogy lehet ugyananyi teljesítménye wattokban?"
Úgy, hogy az izzók (és egyéb készülékek) esetén a felvett teljesítményt adják meg (amennyit fogyaszt) és nem a hasznos kimenő teljesítményt.
(kivételek vannak, ahol a kimenő vagy hasznos teljesítmény is fel van tüntetve, de azt külön jelölik)
Ezért minden ami 100W-os, 100W-ot fogyaszt, bármiből is termel bármennyit.
nekem úgy tűnik hogy a halogén kapszula izzó sokkal több hőt termel.
Elég praktikus oka van a kérdésemnek: A diavetítőm 100 wattos izzóját szeretném 100wattos kapszula izzóra kicserélni, és ha a halogén izzó több hőt ad le, akkor nem biztos hogy a diavetítő kibirná: elpantanhatnak a lencsék, megolvadhatnak a vezetékek..
"Akárhogy is okoskodok: a 100 watt, az 100 watt."
Megválaszoltad a saját kérdésedet.
"De: a halogén kapszulába jóval magasabb akár 500 celsiusz fok is lehet"
A belső burokban igen. De a wolframszál meg ~2000 fokos. Nem a hőmérséklet a lényeg, hanem a kisugárzott hő.
100W, az az összes teljesítmény. Ennyit vesz fel a lámpatest, ezt sugározza ki. Legnagyobb részét hő formájában, kisebb részét (100 W-os izzó esetén tipikusan 2,5%-ot, kvarc-halogén izzó esetén tipikusan 3,2%-ot) fény formájában. Az izzó cseréjével nem történik más, mint hogy a hősugárzás elenyésző mértékben csökken, a fénysugárzás viszont jelentős mértékben nő. Vetítőgépekben általában a hősugárzás a probléma, ezen nem változtat a halogén izzó, de nem is teszi rosszabbá.
ha nagyobb hőt termel én nem próbálkoznék
elolvad benne vmi aztán több lesz a kár mint amit megspórolsz az égőn
Az áramjárta wolfram szál felhevül. Ezen a hőmérsékleten rendkívül gyorsan oxidál, az üveg búrából kiszívott levegő (vákuum) biztosítja a fém felületi kipárolgásának minimálisra redukálását egyben. De párolgás ha kis mértékben is, de van, ami csökkenti a szál keresztmetszetét és befeketíti a búrát míg tönkre nem megy, így az izzási hőmérséklet határt szab az alkalmazhatóságnak.
A halogénlámpa búrájában valamilyen halogéntöltést, általában jódot vagy brómot alkalmaznak.
Hatásfoka lényegesen jobb a hagyományos izzólámpákénál.
Az izzószálról elpárolgó volfrám a bura hőmérsékletének közelében (néhány száz fok Celsius) wolframhalidot alkot, ezzel megakadályozva a bura feketedését. A wolframhalid a magasabb hőmérsékletű izzószál felé diffundál, ahol elbomlik, s a volfrám lecsapódik az izzószál egyes részeire (kutatók azon dolgoznak, hogy ez a lecsapódás a legmelegebb pontokon jöjjön létre, s ott növelje az izzószál vastagságát, csökkentve a kiégési veszélyt).
A halogén körfolyamat létrejöttéhez a bura hőmérsékletének el kell érnie a több száz °C-ot. Ezért a halogén izzólámpa buráját kvarcból vagy magas olvadáspontú úgynevezett keményüvegből készítik. Ez ugyanakkor lehetővé teszi, hogy a burát a hagyományos izzólámpákhoz képest kisebbre válasszák. Ennek előnye, hogy a gáznyomást meg lehet növelni s ezzel a volfrám párolgást csökkenteni. Így a halogén izzólámpa izzószálát magasabb hőmérsékleten, közelebb az olvadásponthoz lehet üzemeltetni, s ezzel a fényhasznosítást lehet növelni. Halogén izzólámpáknál fényhasznosítása 20 - 30 lm/W közt fekszik.
A halogén izzólámpa kisméretű burája azonban kényes, azt még hideg állapotban sem szabad megérinteni, mert a következő felfűtéskor az ujjunkról rárakódó izzadság és zsír nyomok beégnek a kvarcba, azt egyrészt elhomályosítják, másrészt törékennyé is tehetik, ezen túl a hirtelen párolgás okozta hőelvonás is megviseli az üveget. Mivel a halogén izzólámpa belső nyomása üzem közben több tíz atmoszféra is lehet, ez a lámpa felrobbanásához vezethet.
Ezek szerint a halogén vetítő izzó nem termel több hőt mint a hagyományos vetítő izzó, csak kisebb burába van, ahol magasabb hőmérsékletet lehet elérni, de a külvilág felé nem ad le több hőt. Mégegyszer megfogalmazva: a 100 wattos halogén izzó magasabb hőfokon ég egy kisebb térben, ezért ugyananyi hőt termel megközelítőleg, mint egy 100 wattos hagyományos dia izzó, amely kisebb hőfokon izzik de nagyobb búrában.
Gyakorlati következtetés: a diavetítőt ugyanakora hőhatás éri a 100wattos 12 voltos halogén kapszula esetében, mint egy hagyományos hálózati feszültségen működő 100 watos diaizzó esetében.
Helyes ez a gyakorlati kvetkeztetés agy a jövő héten szétrepedt kondenzorlencsék fölött kell siránkoznom?
"A wolframhalid a magasabb hőmérsékletű izzószál felé diffundál, ahol elbomlik, s a volfrám lecsapódik az izzószál egyes részeire"
Sajnos ez azzal a sosem reklámozott következménnyel jár, hogy az izzószál porózus és rendkívül törékeny lesz, mechanikai szilárdsága csökken.
Egy kis rezgés, koccanás és eltörik...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!