Ha megráznak a 90 V-s kondenzátorok, lehet belőle baj?
Van pár kondenzátor, ami sorasan van kapcsolva, 90 Voltot ad. A két póluson 2 kábel van, amihez hozzáértem és megrázot. Azt hallottam, hogy ez megöli a vörös vérsejteket. Ebből lehet valami bajd, ha csak 90V volt? Ezt a folyamatot többször is megésmételetem.
És lenne mégegy hasonlő kérdés: Ha hozzáérek, mondjuk egy 300V-os kondenzátorhoz, akkor mi lehet a legrosszabb, ami történhet?
A kondenzátornál semmi nem korlátozza az átfolyó áramot, csak a test. A 90V már elég ahhoz, hogy megrázzon, a kérdés az, mekkora az eredő kapacitás a kondibanknak.
A sokkolónál pedig van egy nagy készenléti feszültség, (50kV) majd ha már érintkezik a bőrrel, a feszültség leesik kb 1200V-ra, és másodpercenként 15-20 impulzust lök. Az áramerősség maximum 40mA szokott lenni, és ez a sokkló két kis csücske között halad át (1-2 joule legfeljebb).
Egy 90V-os 1000uF-os kondenzátorbank már 4 joule energiát tárol. Ezt gyakorlatilag mindenféle áramkorlátozás nélkül adja át. Ha már hasonlítani akarod valamihez, akkor egy defibrillátorhoz hasonlítsd. Ott is egy kondenzátort töltenek fel, és sütnek ki, de még ott is pontosan meghatározott energiamennyiséggel töltik fel (töltés 50-re, 200-ra ugye). Nyilván ott is magas a feszültség. Egy 300V-os kondenzátor már kiütheti a szívet. Egy tv-kben gyakori 400V 100uF-es kondiban már elfér 8 joule. Ez ugyan még messze van a defibrillátor 400-as értékétől, de már bőven meghaladja a sokkolót. A vakuk kondenzátoráról nem is szólva, egy 350V 580uf-es kondiban 35 joule energiát lehet tárolni. Mindennek nevezném, de játékszernek nem.
Szerintem itt a válaszolók nagy részét még sosem rázta meg az áram :D
Engem kezdő villanyszerelő koromban 1-2 havonta mindig megrázott a 220V. Semmi bajom nem lett tőle.
Az egyenáram jóval veszélyesebb mint a váltakozó áram.
AC szempontból az emberi testnek kapacitása és ez által impedanciája is van.
Az egyenáram - ami a kondenzátorodból is folyik - baromi veszélyes, mert azonnal bontja a véredben levő vizet, nincsen kapacitásod, tehát nem a tested külső felületén záródik nagyobb eséllyel a kör, hanem a testeden belül.
Végigolvastam..
Emberünk le van ragadva a kondenzátornál.
De legyen csak kondenzátor.Senki nem kérdez rá a válaszolók közül a kapacitásra.
Mindegy? Nagyon nem.
Pedig ettől függ a tárolt töltésmennyiség.
És ez a mennyiség, ha mind rajta keresztül sül ki, lehet halálos vagy szinte észrevétlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!