Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy kb 0,75-ös kábel nem bír...

Egy kb 0,75-ös kábel nem bír el 16 A-t, igaz?

Figyelt kérdés

Vettem egy szivargyújtó-elosztót, kezdeni akartam azzal, hogy lecserélem a kábelét, mert rossz a tapasztalatom, már egyszer leégett a kábel, mivel cérnavékony volt, és ahogy szétszedtem, saccra 0,75-ös kábel lehet hozzá, viszont a szigetelésre nincs ráírva a mm2 csak hogy 16A.


De sztem a 16 A teljes képtelenség egy 0,75-ös kábelnek és én minimum 2,5-ösre akarnám cserélni (de hogy biztos legyek, akár 4-esre is), mert ha kiszámolom, hogy mindegyikbe simán tehetek egy 4-5 A-es fogyasztót (ha csak 55 w-os ízzókkal számolok, az is 4 x 4,5 A kb, és ennél csak több lehet).


Mi a vélemény? mennyit bír 12 V egyenáramon egy 0,75-ös kábel?

(nekem tapasztalatból már a 4,5-4,6 A terhelésnél is langyosodik sajnos)


2015. nov. 13. 04:01
 1/2 anonim ***** válasza:

a 0.75-ös kábel 10A terhelhetőségű. Hogy mennyire fog melegedni, az azért függ a hosszától is. Pl 5m-en a két szálon kb 2.5V fog esni, 10A mellett, 4m-en meg 0.97V


Ez hálózati feszültségnél gyakorlatilag elhanyagolható, de 12V-s rendszer esetén már probléma.


2.5mm2-es kábelnél 5m-en 0.73V esik 10A mellett, 16A mellett 1.17V. Ha csak két méteres az elosztó, akkor 0.46V esik 16A mellett, 10A mellett, 0.3V.


Ezek a számok ebből ki lehet indulni. 16A a maximum, mert a szivargyújtó csatlakozó ennyit tud. A kábel egyik végén ugye csak egy dugó van, ez korlátoz le. tehát 1x16A, 2x8A 3x5.3A vagy 4x4A a maximum terhelhetősége egy ilyen elosztónak.

2015. nov. 13. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

oké köszi, de bár tudná a 4x4 A-t ... sajnos már nincs meg (mivel elégett azonnal), de gyárilag ezek az okosok a 4-hez összesen egy sztem még csak nem is 0,25-ös kéterest tettek (ez egy másik), aztán gondolhatod, ahogy bedugtam, szinte ízott a vezeték.


Lekorlátozás pedig nincs, tehát tényleg csakis a kábellel kell itt kalkulálnom, mivel közvetlenül az aksi saruira lesz rákötve, azaz az az egy dugó kiesik a képből.


Ha viszont azt írod, hogy a 0,75-ös bír 10 A-t, akkor nem értem, miért melegedett nekem a kb 4,6 A-t felvevő fogyasztóm 10 perc után, pedig hidd el, tökéletesek voltak a forrasztások, csatlakozások, és mindösszesen 3 m hosszról volt szó.

Mindegy, lesz ami lesz, 2,5-ös kábelt kaptam, ezt szépen kapásból a saruról beviszem a 4-es elosztóhoz, és bízom benne, hogy bírni fogja a 16-20 A közötti terhelést (6 m hosszú egyébként).

2015. nov. 13. 18:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!