Elektron cső működése hogyan zajlik?
Tudom, hogy a katódra áramot vezetünk amitől melegedni kezd és az anód felé elektronok kezdenek el áramlani.
De tudomásom szerint az elektron az - akkor hogy lesz belőle egyen áram? Mert tudomásom szerint az egyen áramhoz + is kell vagy valamit rosszul tudok, vagy rossz felé járok és a rácsra vezetett áram? annak is csak egy kivezetése van akkor ara hogy kössek áramot ? nem értem a bekötését és a működés egy részét.
Valaki eltudná nekem magyarázni hogy hogy is van akkor e az egész?
Addig jól tudod, hogy a katód fűtőszálát melegíteni kell, hogy egyáltalán működjön az elektroncső.
A kadód a negatív elekróda. Van egy másik, az anód, amire pozitív feszültséget kell kapcsolni. Ha ezen kívül nem lenne más, akkor sima egyenirányító csőként működne (pl. EZ-80). De van még az anód és a katód között egy (vagy több) másik elektróda is, a rács.
A rácsnak a katódnál negatívabb potenciálon kell lennie néhány volttal alaphelyzetben.
Mivel az azonos töltések taszítják egymást, a katódból kilépő elektronok nem tudnak eljutni az anódba, nem folyik áram. Ha csökkented a negatív rácsfeszülgséget, egyre több elektron fog átjutni a rácson, és nőni fog az anódáram. Vagyis a rács feszültségének változtatásával tudod vezérelni az anódáramot. A rácson áram nem folyik, feszültséggel kell vezérelni. Az elektroncső leginkább egy J-FETre hasonlít.
A gyakorlatban a negatív rácsfeszültséget egy katódellenállással szokták beállítani, "megemelik" a katód feszültségét a szükséges mértékben, hogy a földpotenciálon lévő rács negatívnak tűnjön a katód szempontjából.
Persze nem ténylegesen van földön a rács, akkor nem lehetne vezérelni, hanem ellenálláson keresztül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!