Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ha egy energiatakarékos...

Ha egy energiatakarékos kompakt fénycső fényétől megfájdul a fejem, illetve zavarja a szemem, már kis idő után is, az mitől függ?

Figyelt kérdés
E14 kompakt fénycsövet vettem, de zavarja a szemem, még a halogén izzónál ezt nem tapasztaltam. Milyet érdemes venni? Mire vigyázzak? Mire érdemes figyelni? Esetleg milyen márkát? Steck márkát vettem, de szemzavaró, nem tudom miért lehet ez?!

2014. okt. 15. 23:42
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Lehet hogy a fénycső 50 Hz-es vibrálása zavarja a szemed. Erről a vibrálásról úgy gondoljuk hogy nem érzékeli a szemünk. Az izzószál gyakorlatilag nem vibrál az 50 Hz-től, mert az izzószál hőmérséklet változása nem is bírná követni azt a frekvenciát.

Volt úgy hogy játékból beüzemeltem egy fénycsövet egyenirányított nagyfeszültséggel. Tehát így nem vibrált. Észrevehetően kellemesebb látvány volt mint a hálózatról üzemelő.

Nem ismerem az összes kompakt fénycső belső elektronikáját, de lehet hogy némelyik pontosan emiatt egyenirányított feszültséggel üzemel, átalakítva a hálózati váltóáramot. Gondolj csak a valamikori 100 Hz-es képcsöves tévékre. A képcsöves tévék alkonyán volt ilyen is, nem véletlenül.

2014. okt. 15. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha csak az LCD monitor fényét nézed, attól is megfájdul a fejed? Mert a szemem érzékeli a fénycsövek 50 Hz-es vibrálását, bár nem fájdul meg tőle semmim. De a monitorok háttérvilágításának alkalmazott fénycsöveknél én nem érzékelek 50 Hz-et. Az vagy 100 Hz-es vagy egyenfeszültségű lehet.
2014. okt. 16. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
65%
hidegfehér vagy a melegfehér fényüre is rossz próbáld ki vagy cseréld ki ledre melegfehérre
2014. okt. 16. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Az LCD monitor esetében volt ilyen, de lecseréltem a monitort direkt villogásmentesre, azóta nincs ilyen gond azzal.

Színbe mindig a melegfehéret szerettem, és olyat is vettem mindenből.

LED-es izzókat is próbáltam már korábban, ugyanezen a lámpa helyen, de más mennyezeti lámpa volt mint most. Akkor is érzékeltem sajnos.


Stekt E14 izzó olyan 70-80%-osan zavaró

Tesco E14 izzó olyan 20-30%-osan zavaró

A LED-es GU10-es régen az még jobban zavaró volt 80-90%-osan

Viszont halogénnél soha nem tapasztaltam semmi ilyet, de az meg a fogyasztás miatt gázos


Nem tudom milyen izzót kéne vennem ebbe az E14 fogalalatba (ami normál 230 hálózatról megy) és abban sem vagyok biztos, ha most megint költök rá pénzt, akkor az már biztosan jó lesz. Eléggé tanácstalan vagyok.

2014. okt. 16. 10:49
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha a LED-es izzóknál is tapasztaltad a kellemetlenséget (ahogy az egykkori vibráló monitornál is), akkor valószínű hogy a vibrálásuk zavar. Mert valójában a LED is vibrál ha lüktető egyenárammal van táplálva, vagy ha közvetlenül váltóárammal és a LED egyenirányítja magának. A nagyobb teljesítményű halogén izzók nem vibrálnak, az izzószáluk hőmérsékletének változása nem bírja követni az 50 Hz-et.

Nekem nem fájdul meg a vibrálástól semmim, ennek ellenére nagyon zavar ha bárhol fénycsővilágítást látok mert érzékelem az 50 Hz-es vibrálásukat. Ha meg még gondatlanságból villog is egy meghibásodott gyújtó miatt, például egy könyvtári olvasóteremben, attól finoman szólva az agyam eldobom. Viszont például a szülői házban az "őskori" izzókkal semmi gondom.

2014. okt. 16. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A kis teljesítményű, pl. 15-25 Wattos hagyományos izzóknál még érzékelem az 50 Hz-es vibrálásukat. Mert olyan kicsi izzószál hőmérsékletváltozása még valamennyire képes követni az 50 Hz-et. De például egy 60 W-os izzó az már természetes napfénynek tűnik nekem, nem vibrál.

Te a hagyományos izzók közül érzékeny vagy a 15-25 W körüli kis teljesítményűekre? És a 60 W-osra?

Több oldalról is sántít a kompakt fénycső vagy a LED-es világítás. Például valaki itt a gyakorikerdeseken megmérte egy 10W=60W feliratú kompakt fénycső elektromos teljesítményfelvételét, az eredmény 45 W lett.


(Itt a 3. válaszoló írta:


http://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__haztart.. )


Vagyis az a fénycső 60 W fényteljesítményt ad le, 45 W befektetett elektromos teljesítmény által. A bátyám minden izzóját a "modern" kompakt fénycsövekre cserélte, mert folyton takarékoskodik. Ezért a havi elektromos energiafogyasztását is ellenőrzi. Az meg mégsem lett kevesebb neki és zavarja is a vibrálás. Hát akkor most hogy is van ez? Mi fogyasztók járunk jól vagy a bankokhoz hasonlóan egyoldalúan csak a másik fél?

2014. okt. 16. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Van egy másik asztali lámpám, abba G4-es izzó kell, szintén 230-ról megy, (persze 12 V-ra átalakítja a lámpa), 20 W-os halogén izzó van benne, teljesen tökéletes a fénye, nem zavaró, nem vibrál, kellemes, természetesen melegszik rendesen, de hát az normális.


Most már csak azt nem tudom, hogy találok-e olyan energiatakarékos kompakt izzót a nagy lámpába, ami nem vibrálna egyáltalán, vagy kénytelen leszek halogént venni abba is?

2014. okt. 16. 11:49
 8/9 anonim válasza:
Csinálj egyenirányítót a LED-hez, puffereld meg kondenzátorral és kész is a villogásmentes, takarékos fényforrás :)
2014. okt. 18. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Hát hagyományos marad:)nem kell spórolni
2023. jan. 31. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!