Műholdas tv-nél körülbelül milyen szögben éri a jel a tányért?
hülyeségeket írtok. ha a tányér elé benől egy fa már árnyékol.
90fokban nem jöhet a jel mert akkor közvetlen a tányér feletti égboltról jön a jel? ez marhaság.
ha a tányér irányát vesszük 0 foknak akkor mennyi a beesési szög?
Lehet hogy életemben több fej és fejtartó volt a kezemben, mint neked kilincs.
SZóval így oktass.
Ha egy egyszerű szöveget nem tudsz értelmezni, a hiba nem a válaszadókban van.
Te, kedves okostojás tahó, azt kérdezted, hogy milyen szögben éri el a jel a tányért. Erre pontos és szabatos választ kaptál.
Most meg jössz azzal, hogy a talajhoz, vízszinteshez képest értelmezed a beesési szöget, amit előbb még a tükörre vonatkoztattál.
Ha az egyenlítőn lennél, akkor a talajhoz képest tényleg kilencven fokban érkezne a sugárzás, mivel a geostacionárius pálya az egyenlítő felett található. Ahogy egyre magasabb szélességi körön vagy (északi féltekén észak felé...), úgy lesz egyre kisebb ez a beesési szög. Egy normálisabb tükörtartó be is van skálázva, hogy az adott szélességi körön hová kell állítani a függőleges poziciót.
Röviden ennyi.
HA másképp tudod, akkor kérlek taníts még, egy ilyen magabiztos ember biztos nagyon sokat tud.
megismetlem, bar lathatoan feleslegesen, mert f*ngod nincs mirol beszelsz: a muholdak geostacionarius palyan mozognak, ezert mindig az egbolt ugyanazon pontjan latszodnak (gyk: egyutt forognak a Folddel).
a 'tanyerantennat' viszonylag pontosan rajuk kell allitani, kulonben nincs vetel. ha a parabolatukor tengelyet veszed, 0 fokos beesesi szoggel szamolhatsz, a felulethez kepest 90 fokkal. az antenna egyetlen feladata, hogy a vevofejre kicsit nagyobb teruletrol tudja fokuszalni a jeleket.
Nem rizsáztam, hanem elmondtam a tényeket.
Ha nem fér bele a korlátolt felfogóképességedbe, az nem a tények hibája. Ez az "autópályán szembe jön a sok hülye" esete.
De válaszolok a te szinteden is. Ha a tükör irányát vesszük nulla foknak, akkor a beesési szög nulla fok.
Mivel vétel akkor van, amikor a tükör pont a műholdra néz. Mivel te a tükör irányát vetted nulla foknak, a beesési szög is megegyezik ezzel, nulla fok a tükör irányához képest.
A tükör irányának természetesen a forgási paraboloid középvonalát tekintjük, aminek egy tetszőleges szelete a konkrét tükör.
Egy kis wikipedia (tudom, a szerzők hülyék, és csak rizsáznak):
Parabolatükör
Ha forgási paraboloid alakú tükör fókuszába fényforrást helyezünk, a teljes felület a fénysugarakat a tengellyel párhuzamos nyalábban fogja visszatükrözni. Ezt a tulajdonságát használják fényszórók készítésére. Fordítva, ha gyakorlatilag párhuzamos fénynyaláb a tengellyel egy irányban vetődik a parabola alakú tükör felületére, a visszavert sugarak a fókuszban találkoznak. Ha elég nagy a parabola tükör felülete, a Nap összegyűjtött sugarai képesek meggyújtani a fókuszba helyezett gyúlékony anyagot, ezért is hívják a fókuszt gyújtópontnak. A parabolatükröknek ezt a tulajdonságait napkemencék és napkazánok építésénél hasznosítják.
A mikrohullámú jelátvitel-technológiában is előszeretettel alkalmazzák, mivel egy fémből készült parabolatükör a viszonylag gyenge jelet a fókuszpontba összegyűjtve, a pontosan oda helyezett vevőfej számára megfelelő jelszintet tud produkálni. A parabola antennák működnek oda-vissza is, azaz az irányított jelkisugárzás a fókuszpontban elhelyezett adóval lehetséges. Az igen elterjedt műholdas televíziózás során többnyire az úgynevezett offset parabola antennákat használják, csak vételre alkalmas fejjel. Ezeket az antennákat egy parabola-forgástest aszimmetrikus metszetéből formálják és nagy előnyük a prímfókuszos antennákkal szemben, hogy a vevőfej így nem árnyékolja az antenna hasznos felületét (nem középen van) és többnyire nem a Föld felé áll, elkerülve ezzel az onnan érkező zavaró jeleket. Ráadásul az antennatányér így laposabb és kisebb lehet, ami a légellenállás szempontjából fontos. A prímfókuszos antennák feje középen van, így a felerősítése egyszerűbb, de az antennának a jelforrás felé kell néznie. Nagyobb méretek esetében használják, ahol megoldott a megfelelő rögzítés és a nagy antennaátmérő miatt nem probléma a fej árnyéka a hasznos antennaterületen, ilyenek pl.: katonai légvédelmi radarok és csillagászati kutató rádiótávcsövek.
de még mindig nem a kérdésemre válaszoltál.
körülbelül mennyi az annyi?
saját antennámat állítottam be és érdekel hogy ami a tányérom előtt van fa az mikor fog bezavarni.
a fa teteje egymagasságban van a tányér középpontjával.
ez a nagy kérdés erre válaszolj tóbiás
A stílusodnak köszönhetően a választ azért kicsit gondolkodósra alakítom :P
Ha az egyenlítőn 90 fokba kéne állítani, a sarkokon nulla alá egy kicsit, akkor a többit már könnyű beosztani.
Nézd meg Magyarország melyik szélességi körön van, és onnan kb. hány fok alatt látszik az egyenlítő felett 36000 km magasan álló műhold. Ha ez megvan, akkor az ebbe a szögben álló képzeletbeli egyenesbe vagy betakar a fa, vagy nem. Magyarorszég a 47. szélességi fokon fekszik, a vízszinteshez képest kb. 43 fokot zár be a vételi irány. Ha a tükör aljától indított 43 fokos egyenest metszi a fa, akor takarni fog, ha alatta van, most nem fog takarni, de majd belenő idővel...
A tartón van egy szélességi kör fokbeosztás is, az nagyjából megmutatja hogy kell állnia.
Szívesen, máskor is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!