Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan kell (elektrotechnikail...

Hogyan kell (elektrotechnikailag) földelni?

Figyelt kérdés

Mondjuk egy nagyon egyszerű példában, egy multivibrátornár, ott mit kell csinálni/bekötni a földelés helyére úgy, hogy hordozható legyen az eszköz (tehát pl. ne valódi földbe, vagy a radiátorra kelljen kötni)?


Még nagyon kezdő vagyok az elektronikában/elektrotechnikában és teljesen magamtól tanulom, ezért merült fel bennem ez, ami lehet, hogy másnak evidencia.


Szóval tisztázáskép: NEM a konnektorok védőföldelésére gondolok, hanem a kisfeszültségű, 3-5-9-12-stb. voltos egyenáramú feszültségen működő, kis hordozhatóan megépíthető áramkörökről. Azoknál hogyan kell megcsinálni a földelést, hogy hordozható maradjon az áramkör (esetleg úgy, hogy fémdobozba se feltétlenül kelljen beszerelni, és ne kelljen megfogni)?


Kérdezhetném úgy is hogy ?MI? az a kisfeszültségű földelés, >mi< az - a gyakorlatban -, amit a kapcsolási rajzokon GND-vel jelölnek?

Tudom, kissé bután tettem fel a kérdést, csak próbálok konkrét lenni, hogy megoldódjon végre ez a káosz a fejemben.


Csak annyira jöttem rá még eddig, hogy ebből a kisfeszültségű földelésből (GND) kb. legalább egy szinte minden kisfeszültségű egyenáramú áramkörben elengedhetetlen, ellenben nem működik a konstrukció? Viszont akkor mit kéne csináljak a GND helyével? A gyakorlatban mi kéne oda, hogy működjön az áramkör (meglegyen az áram megfelelő elvezetése)?


Bizonyos áramköröknél elvileg megoldható másfajta huzalozással/bekötésekkel, hogy ne kelljen földelés, de a többségnél úgy láttam, hogy erre nincs mód.


Szóval VALAKI, UNIVERZÁLISAN - áramkörtől függetlenül -, minden egyenáramú áramkörre meg tudná válaszolni, hogy az áramkör megépítésénél hogyan kreálják/építik/oldják meg a földelést??!!


Pl. valaki egy hót egyszerű tranzisztoros kapcsolónál - pl. ez: [link] - el tudná valaki mondani, hogy a kapcsolás áttervezése/rendezése nélkül a GYAKORLATBAN ez a kapcsolás hogyan építhető meg ÉS kit kell csinálni a földelés (GND) helyén??!!



Tudom, hogy szakmabelieknek ez nevetségesen egyszerű, de én eddig tényleg nem találtam érthető választ magamtól erre a kérdésemre.

Netről szoktam olvasni, magyar és angol oldalakról is (többnyire angol oldalakról a silány nyelvtudásom ellenére), úgyhogy egy kis elméletet azért már tanultam, az alapvető passzív és aktív komponensekkel már kb. tisztában vagyok, tudok egypár elemi kapcsolást (pl. ellenállás-kondenzátor szűrő, négyszögjelgenerátor, szinuszból négyszögjel átalakító, stb.), de erre a primitívnek tűnő gyakorlati kérdésre még mindig nem tudom a választ.


És tudom, hogy ilyeneket elvileg kapásból kéne tudnom, merthogy "mindenki középiskolában elsőként a földelést tanulja meg", de én semmi ilyen gyakorlati kivitelezésnek az említésére nem emlékszem, pedig még nem végeztem a gimnáziummal, tehát elvileg nem is volt olyan rég.

Egyébként meg a tanárunk nem is nagyon ment bele az ilyen elektrotechnikai dolgokba, még abból emlékszem a legkevesebbre. Ellenben termodinamikára, optikára emlékszem, és legeslegfőképp mechanikára meg Newton-i fizikára, az nagyon sokáig volt és intenzíven, de sajnos pont ilyen elektrotechnikai dolgok nem maradtak meg bennem attól a tanártól, pedig most már egészen érdekelne a dolog.

Szóval ezért is vannak nálam ekkora hiányosságok.



Ha valaki megválaszolná, esetleg megmutatná (mondjuk fényképen), hogy MINT KOMPONENS, MI A FÖLDELÉS, nagyon-nagyon megköszönném!!!



2014. jún. 4. 02:38
 1/5 anonim ***** válasza:

Nagyon egyszerűen a GND az referenciapont az áramkörökben. Gyakorlatilag mindent ahhoz mérünk. Például egy 9V-s elemnek két pólusa van, a gyakorlatban pozitív és negatív. Egy áramkörben viszont a negatív pólust már testnek nevezzük, és ahhoz képest van a +9V. Ez főleg kettős tápnál fontos, ahol a földhöz képest van +9V és -9V is. Tehát nincs köze a védőföldhöz, bár van, amikor összekötik.



[link]


Például itt a "negatív" pólus a GND.



[link]


Itt pedig van hozzá képest negatív, és pozitív pólus is.

2014. jún. 4. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Tehát akkor az áramkör megépítésénél tekinthető "not-connected" pontnak?!


Én egyenlőre csak szoftveres szimulátor programokban tudom megnézni, hogy hogy is működne - amíg nem tanulok meg elegendő elméletet, addig inkább nem kísérletezem a valóságban, mert úgyis csak nagyrészt kárba mennének a megvett komponensek.... szóval ott pl. mindenképp szükséges jelölni a földelést, különben nem működik szimulációnál a felrajzolt terv.

Max. áramkörtől függően van, amikor csak be kell kötni az elem negatív felét, és akkor meg van oldva GND nélkül, de kevés ilyen tapasztalatom volt még.


De ez gondolom azért van, mert a programnak szüksége van a számítások elvégzéséhez a referenciaponthoz.... vagy valami ilyesmi lehet, nem?

2014. jún. 4. 09:43
 3/5 anitaanita ***** válasza:

Ne haragudj amiért nem olvastam végig, mert ez bődületesen sok írás. Válaszd el a két dolgot: a földelés és a nullpont az más. A földelés itt a földön a föld, a gnd, avagy németesen grund. Annak a potenciálja a talaj potenciáljával egyezik meg (hogy miért, azt most ne firtassuk).


A mikrosütő földelése csak a bolygónkon van értelmezve. De pl. az én telefonomnak a nullpotenciálja a Holdon is nullpotenciál :D


Elég sokat tanultam villamosipari dolgokat, de gyengeáramú (vagy kisfeszültségű, már nem tudom hgoyan írtad) földelésről én még nem hallottam.


Esetlegesen árnyékolás lehet, ami a gyengeáramú "földelésnél" szóba jöhet. Mármint árnyékolási és zavarvédettségi okokból. Olyankor ha zavarérszékeny berendezést készítesz fém dobozba, a dobozt össze szokták kötni az áramkör nullpontjával. Persze van amikor nem, vagy nem direktben, de ez már nagyon elborult méréstechnikai megfontolás...


A lényeg az,hogy te kinevezel egy pontot földnek (helyesebben) nullpotenciálnak. Aztán mindent ahhoz viszonyítasz. De vigyázz! Mert ha egy másik áramkörrel (például számítógép hangkártya) összekötöd, akkor a földek közösülnek (hmm jól hangzik, igaz-e?!). Ebből lehet aztán földhurok (galvanikus zavarás), de ettől csúnyább dolgok is. Mindaddig nem kell ezzel törődnöd, még olyan eszközt nem vonsz be a buliba, ami földelt dugvillával kapcsolódik a hálózathoz.

2014. jún. 4. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Csak azért írtam kicsit sokat, mert csak így tudtam körülírni a kérdésem.


De akkor ebből én most - és ez a kérdés, hogy jól-e -, azt veszem ki, hogy amit a kapcsolási rajzokban GND-ven jelölnek, az c

2014. jún. 4. 12:25
 5/5 anonim ***** válasza:
Azért ez nem egy ennyire egyszerű kérdés, hogy univerzálisan meg lehessen válaszolni. Az egész elektronika-elektrotechnika egyik legbonyolultabb kérdése a földelés kérdése. Egy-egy adott helyzetben sok órányi vita lehet szakemberek között is, hogy akkor msot egy adott esetben mit és hogyan és hova földeljünk (láttam olyan helyzetet ahol volt 5 db. egymástól független földelés kialakítva). Alapvetően meg kell határozni a célt, hogy miért és mit akarsz földelni. Ez után meg lehet mondani (nagyjából), hogy hogyan. És akkor jönnek ilyen okosságok, hogy zavarvédelem miatt, életvédelem miatt akarsz földeni? vagy kell egy stabil referncia pont (pl. nano voltos mérésekhez...) tehát nincs általános szabály és nem is lehet adni ilyet. Aki ilyet mond nem ért hozzá.
2014. júl. 16. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!