Földelő villával ellátott konnektort fel lehet szerelni olyan helyre ahol nincs kiépítve a védelem?
Panelba lakom a földelés nincs kiépítve a 40 éves konnektorokat szeretném kicserélni de ilyen két pólusu konnektort újonnan már sehol nem lehet kapni csak a földelt 3 pólusut úgy hallottam ez oda nem jó.
Köszönöm a választ.
Azokra gondolsz amik kb boka magaságban vannak? Az "új" földelt verziót is lehet kapni habár elég borsos az ára, de fel lehet rakni helyette. Én ezek helyett szoktam a Legrand Oteo szerelvényét használni. Falon kívüli 2-es keret 1 vagy betét, némi furás és kész is. De ha már 40 éves a kecó az bizony megérett 1 elektromos felújításra. Földelés mindenhova, réz vezetékek stb-stb.
Villszer.
Annak idején mikor ezeket a régi paneleket építették, nem építettek ki földelést, mert mindenhol szigetelő/meleg padlós burkolatot használtak. Ebben az esetben, hát hülyeség lenne azt kijelenteni hogy nincs értelme földelésnek, ha villamosan szigetelő linóleum van a lakásban mindenhol, de mivel nem tud rajtad keresztül záródni az áramkör a föld felé, ezért úgy gondolták hogy fölösleges, mivel a földelés mint közvetett érintésvédelem, ebben az esetben nem működik.
Végül is berakhatsz földelt konnektort, de mint előző írta, ha már belevágsz, célszerű lenne valamelyik hideg padlós helységből áthúzni a földelést az egész lakásba. Vagy közvetlen a betápról.
Köszönöm a válaszokat!
Hát igen rá férne már egy felújítás ,de ez itt nem olyan egyszerű valahol nincs is a vezeték védőcsőbe egyszerűen bele van betonozva a falba így a földelés átvezetése sem egyszerű.
Én Miskolcon ezzel foglakozom, azaz panelba utólagosan rendbe tenni a vezetékelést.
A fal alsó sarkát leütöm, ott halad a gerinc, onnan egy rövid vágás és bent vagy a konnektorban.
"Elvileg nem szabadna földeletlen konnektor helyére földelt konnektort felszerelni, mert hamis biztonságérzetet adhat"
Az átlagemberek 90%-a ha hallott is a földelésről, technikailag fogalma sincsarról hogyan működik.
"tehát könnyen azt lehet hinni a házról, hogy van benne földelés kiépítve!"
a régi 20-30 évvel ezelőtt kiépített védővezetős rendszerek jelentős része nem megfelelő, főleg a házi barkács vagy szomszéd kivitelezésében.
" Már kötelező lett a védőföldelés, "
Nem feltétlenül, vannak olyan berendezések amelyeket tilos földelni, de valóban, a csatlakozási pontokon meg kell lennie a lehetőségének.
"ezért sürgősen telepíttess egy földelőszondát szakképzett villanyszerelővel, ha nem akarsz bajt(áramütés!)!"
Panelházról szól a kérdés, ott nincs erre lehetőség.
" A hűtőszekrények, bojlerek, mosógépek, villanymotorok, kompresszorok, valamint a mikrohullámú sütők védőföldelést igényelnek, tehát szigorúan tilos ezeket a készülékeket földeletlen csatlakozó pontokba dugni (konnektor), mert ha így megérinted burkolatát (fém vagy lemez), meg fog rázni, és az áramütés pedig életveszélyes!"
Nem egészen, hiszen vannak különböző érintésvédelmi osztályok, pl. a búvárszivattyúk közt is van II. osztályú, ami kettős szigetelésű, hasonlóan a porszívókhoz.
annyiban igazad van, a nagy fémburkolatok többnyire I. osztályba tartoznak, ahol védővezetős érintésvédelemhez kell csatlakoztatni.
Adnék a kérdezőnek tanácsot nagyon szívesen, de ez pont az a fajta témakör amiben gyakorlati ismeretek is szükségesek.
A védővezető keresztmetszetek, összekötések, leágazás kialakítása, és ezen túl a lakásban található, szabványban rögzített fémszerkezetek bevonása egy úgynevezett EPH hálózatba.
Ezek a technikai megoldások összessége adhat megfelelő védelmet hibaáram esetén.
Említetted az áramvédő relét. A semmitől az is jobb, nem helyettesíti a passzív érintésvédelmet nyújtó védővezetőt, de a hiányában aktív védelmet biztosít, ami alapvetően fedővédelemként funkcionálna.
A szabvány úgy rendelkezik a felülvizsgálatok során történő értékelésekről, hogy a súlyosságát is figyelembe véve ütemezhető egy hiba vagy hiányosság felszámolása.
Ebben az esetben az érintésvédelmet lényegesen befolyásoló hiányosságról van szó, ennek azonnali sürgősséget illik megadni.
A panel fürdőszobában lévő konnektorban gyárilag kell lenni védővezetős érintésvédelemnek. Ez a legkritikusabb rész a vizes helyiség miatt.
Továbbra is azt javaslom, kérd szakember segítségét.
Ha nem, vannak nagyon jó kis vezetékcsatornák, azzal megoldható hogy célba jussanak a fránya drótok. De sajnos ahol régi alu vezeték van a falba, könnyen beleszaladhatsz abba ha megbontod a vezetékeket, eltörnek könnyen az évek során megkeményedett szigetelés miatt.
Tipp: az alu vezetéket semmiképpen se blankold körkörösen, inkább faragd mint egy ceruzát. Ugyanis ha megvágod, 2 hajlítás és eltörik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!