Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Erősítő, hangfal stb gyorstalp...

Erősítő, hangfal stb gyorstalpaló. Segítség?!

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Segítséget szeretnék kérni valakitől, aki otthon van a hangtechnikában. Összegyűjtöttem egy kis pénzt és szeretnék jó minőségben zenét hallgatni. Viszont teljesen analfabéta vagyok a műszaki adatok terén, így nem tudok dönteni, hogy milyen erősítő, hangfal stb felelne meg igényeimnek.

Nem nagy szobába szeretném és nem is vagyok Mozart, szóval tudom, hogy erősítőből 150 ezer körül vannak amik jók, de pl apukám otthoni 20 éves SONY erősítője is tökéletsen szól szerintem, nincsenek nagy igényeim.

A kérdéseim:

Mi tulajdonképpen az erősítő, milyen tulajdonságai, műszaki adatai vannak, mi a fontos, hogy legyen benne?

Mi a külömbség a rádiós erősítő meg a digitális között? Miben számít, hogy hány Ohmos egy hangfal. Miért fontos a mélynyomó átmérője? Mire jó a hdmi csatlakozó egy erősítőn? Hosszútávon szeretnék egy HiFi szerűt összerakni Cd és bakelit lejátszóval, ezekhez miylen csatlakozók kellenek? Ha van egy jó erősítőm, számít, hogy milyen lejátszót kapcsolok rá? (mert láttam bluetoothos kis micro hifiket amik tetszenek és olcsók is relatíve, hozzá lehet egyáltalán ilyeneke kötni?), mi az h hány utas egy hangfal. Egy erősítőre rá lehet kötni egyszerre akár több dolgot is? (Cd, bakelit, dvd, tv)?

Ennyi jutott most eszembe, tudom, hgy sok, de teljes káosz van a ffejembe. Aki ért hozzá kérem segtsen, előre is kösznöm a válaszokat!



2014. febr. 10. 08:44
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Ilyeneket néztem használtan: Pioneer VSX-917V-K, Sony str-av210, melyik a jobb? Jók egyáltalán?
2014. febr. 10. 08:52
 2/15 anonim ***** válasza:

Hatalmas kérdésözön volt, pár választ (inkább a gyakorlati oldalról megközelítve) tudok adni:

-5.1-es vagy jobb "házimozi"-erősítőt vegyél, ezeken megvannak azok a különböző bemenetek, amiket használni akarsz. A lényeg, hogy ne gagyi legyen. Ezt leginkább onnan lehet tudni, ha a gyártó elismert az adott területen (pl: Sony, Pioneer, Onkyo), készülék adattáblája (vagy más dokumentációja) pontosan tartalmazza a teljesítményt, a frekvenciaátviteli sávot, és a torzítást. Ezek optimális értékeit keresd meg valahol. Szerintem az általad leírtak alapján már 30-40 e Ft-ból megfelelő erősítőd lehet. Nem kell a legújabb típusok között keresgélni, használtan remek dolgokhoz lehet hozzájutni, csak körültekintően ellenőríni kell a terméket vásárláskor.

A hangdobozok jelentősége legalább akkora, mint az erősítőé. Fontos, hogy a hangdobozon látható impedancia-érték (Ohm) megegyezzen az erősítő vonatkozó adatával, főleg az erősítő védelme miatt. Az, hogy a hangdoboz két- vagy háromutas, nem túl sokat számít, minőségi hangszórókkal a kétutas lehet akár jobb, mint a háromutas gagyi. A mélynyomó átmérője önmagában szintén nem sokat mond, jó minőségü legyen a hangszóró, ez a lényeg.

A többi kérdés megválaszolását átengedem. Sikeres vásárlást!

2014. febr. 10. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 menta34 ***** válasza:
100%

Csak zenére kell, vagy filmet is akarsz majd a rendszeren nézni?


Ha film is fontos szempont (5.1 és társai) akkor digitális, többcsatornás, lehetőleg hdmi ki/be menetes erősítő kellene.

Viszont ha csak zene, akkor elég egy sztero erősítő is.


Ha én vennék ilyesmit zenére erősen megfontolnám, hogy veszek használtan egy olyan erősítőt, ami a hdmi korszak előtt csúcskategóriás volt, pl. egy denon-t. (avx.hu/forum adás-vétel), 50-100e körül nagyon jókat kapni.


"Mi tulajdonképpen az erősítő, milyen tulajdonságai, műszaki adatai vannak, mi a fontos, hogy legyen benne?"


mi? ezt keresd ki:)

Attól függ mire kell, az legyen benne: csatlakozási formátumok, dekóder, stb.

Műszaki adatok a teljesítményen kívül a minőségre vonatkozó torzítás és jel/zaj viszony eléggé megfoghatatlan, szerintem több ér a meghallgatás:)


"Mi a külömbség a rádiós erősítő meg a digitális között?"


A kettő nem zárja ki egymást. Lehet analóg/digitális és rádiós/rádió nélküli. A főbb kategóriák inkább a Mini hifi szerű dolgok, a házimozi erősítő és a sztereo erősítő.


"Miben számít, hogy hány Ohmos egy hangfal."


Passzolnia kell az erősítőhöz, de ezzel jellemzően nincs gond. A nagyobb ellenállásút mondhatni erősebben kell meghajtani, de ez ne ijesszen meg:)


"Miért fontos a mélynyomó átmérője?"


20 centi alatt csak a neve mélynyomó:)A nagyobb mélyebb hangokat fog tudni kiadni és a hangosabb. Persze 30 centi főlé kis szobában hacsak nem akarsz falat bontani felesleges menni.


"Mire jó a hdmi csatlakozó egy erősítőn?"


a hdmi-vel digitálisan tudsz összekötni eszközöket, megy rajta a hang és a kép is, pl: erősítő-tv-pc-lejátszó eszközök, stb.


"Hosszútávon szeretnék egy HiFi szerűt összerakni Cd és bakelit lejátszóval, ezekhez miylen csatlakozók kellenek?"


bakelit analóg, ehhez 2 db RCA

CD vagy analóg vagy digitális, analóg 2 RCA, digitálishoz meg mondjuk optikai bemenet


"Ha van egy jó erősítőm, számít, hogy milyen lejátszót kapcsolok rá?"


Mindig számít, hogy mi a forrás, ha az vacak hiába van akármilyen jó erősítőd:) Pl. egy sokol rádió fülhallgató kimente ráköthető a legújabb és legjobb erősítőre is, szerinted milyen lesz a minőség?:)


"(mert láttam bluetoothos kis micro hifiket amik tetszenek és olcsók is relatíve, hozzá lehet egyáltalán ilyeneke kötni?),"


Azért azt döntsd el, hogy mini/mikro stb. hifit veszel, vagy elemekből raksz össze valamit:) A mini/mikro dolgoknél a komolyabbaknak van bemenete, de sokszor csak egy, ami kevés lehet.


"mi az h hány utas egy hangfal."


Egy db hangfalban hány darab hangszóró van.


"Egy erősítőre rá lehet kötni egyszerre akár több dolgot is? (Cd, bakelit, dvd, tv)?"


Egy hazimozi vagy sztereo erősítőre igen, 5-6 simán, leírást meg kell nézni.



Még az egészhez annyit, hogy szerintem nem tudod mit akarsz:) Érdemes lenne ismerősöknél megnéz kinek mi van, hogy megy, mit tud, stb....

2014. febr. 10. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat és a türelmet, most sok dolog tisztázódott a fejemben. A válaszok alapján arra jutottam, hogy jelenlegi igényeimnek egy sztereo erősítő bőven megfelel. Javítsatok ki ha tévedek, de úgy látom, hogy ha használtan veszek egy jó állapotú, ismert gyártós erősítőt nagyot nem tévedhetek. Ehhez majd a jövőben veszek, majd egy bakelit lejátszót. Tegnap jártam a mediamarktban es lattam egy micro hi-fi-t. Ezzel kapcsolatban lennének újabb kérdéseim: 1, a markája PEAQ ez számomra teljesen ismeretlen nem tudom, hogy gagyi-e vagy rendes a maga kategóriájában. (A modell: peaq pms200bt) 2, A teljesítménye 230W az rms teljesítmény 2x10 W, akkor ez most mit jelent? 3, ha tehat veszek egy erősítőt, ezt a kis lejátszót ráköthetem és, így meg tudnék szólaltatni rendes hangfalakat is?

És az utolsó kérdésem, hogy vaterán nézelődtem és láttam egy ilyen hangfalpárt, erről, ha mondanátok véleményt megköszönném: [link]

2014. febr. 11. 15:54
 5/15 menta34 ***** válasza:

PEAQ, CAT ... ezek nem márkák:)


tulképp mennyi pénzt szánsz rá?

2014. febr. 11. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Szerintem a vásárlás előtt bővítsed az ismeretedet. Itt egy trmatikus fórum címe: [link]

Az erősítőről nagy vonalakban annyit, hogy a cd lejátszóból vagy az analóg lejátszóból vagy akármelyik jelforrásból érkező hangfrekvenciás jeleket erősíti fel a hangszórók meghajtására alkalmas szintre. Legfontosabb jellemzője a teljesítménye aminek a mértékegysége a watt. Minnél nagyobb ez a szám annál hangosabban fog szólni. Ez mellett még nagyon sok el nem hanyagolható tulajdonsága is van, mint például a frekvenciamenet, harmonikus torzítás... Az erősítő lehet mono sztereo vagy több csatornás pl. 5.1.

Zene hallgatásra én sztereo erősítőt ajánlok. A hangfalaknak illeszkedniük kell az erősítő kimenetéhez úgy impedanciában mint terhelhetőségben. Tehát 100W-os erősítőhöz nem lehet 50W-s hangsugárzót kötni mert torzít pillanatok alattleég ha túl van hajtva. A hangfalaknak mindig nagyobb teljesítményűnek kell lenni mint az erősítő teljesítmények. Az impedanciáját is az erősítő kimeneti impedanciájához kell igazítani. Ha sokkal nagyobb az impedanciája a mint az erősítőé akkor az rősítő teljes kivezérlése mellett se fog elég hangosan és szépen szólni, ha viszont kisebb akkor az erősítő megy tönkre. (természetesen a teljesítmények figyelembevételével értendő)

A hangfalak frekvenciaátvitele is nagyon fontos szempont. Minnél jobban megközelíti a 20-20khz es tartományt és minél lineárisabb a jelleggörbéje amit az adatlapján feltüntetnek annál jobb.

De ezek mellett itt is még számtalan paraméterre kell figyelni.

Kis szobába 2x60W os két utas monitor hangfal megfelelő ehhez 2x30W erősítőtől nem kell nagyobb.

Ezért semmi tudással nem fogsz tudni rendes cuccot vásárolni. Az eladónak minden portékája a legjobb, de csak akkor derül ki, hogy mit vettél ha otthon össze lesz rakva és kipróbálod.

Vásárlás előtt mindenképp meg kell hallgatni akár használt akár új.

A mikro és mini előre gyártott hifi nem hifi. Bár lehet nagy is és jól is szólhat de azokat nem nagyon lehet tovább fejleszteni és az adatlapjuk is eléggé kozmetikázott.

2014. febr. 11. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Ismét köszönöm az alapos válaszokat!


Hogy mennyi pénzt szánok rá? Tulajdonképpen annyit, amennyi szükséges ahhoz, hogy ebben a "belépő" kategóriához viszonyítva egy jó minőségű, ár-érték arányában megfelelő szettet tudok összehozni. Nyilván igyekszem, minél lentebb tartani az árat, de úgy gondolom, hogy, ebben nem szabd spórolni, mert a gagyi pénzkidobás. Legfeljebb lassabban spórolom össze :D


Ha ti most lennétek ebben a helyzetben, merre keresgélnétek? Esetleg konkrét modelleket is mondanátok, mert akkor lenne miből kiindulnom a keresés során.

2014. febr. 12. 05:22
 8/15 anonim ***** válasza:
43%

Azt a CAT- márkát amit belinkeltél, meg ne vedd! Lehet hogy "brutál", de köze nincs a HIFI-hez.

Azt meg hogy csak sztereó erősítőt veszel, gondold meg, mert azzal a valódi térhatásról lemondasz. TV-ben sugárzott filmek esetén is nagyon hatásos tud lenni. Arról nem is szólva, hogy az 5.1-es erősítőknek megvan a stereo üzemmódja, ha az kell.

2014. febr. 12. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
71%

Ezzel nem értek egyet. Az utóbbi néhány évtized legnegyobb átverése a házimozi és egyéb "legmodernebb megoldások" kezdve a 3.1-től az 5.1-en át a 7.1-ig és még nincs is itt a határ.

Abból a pénzből amibe egy ipari hulladék 5.1 kerül már egy minőséges sztereó cuccot össze lehet rakni. Hangszeres zenehallgatásra egyik digitálisan manipulált vacak se alkalmas.

Példának megemlíteném, hogy egy templomi orgona basszus hangjai jobban rezegtetik a levegőt mint akármelyik mélynyomó.

2014. febr. 12. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 menta34 ***** válasza:

"templomi orgona" menjél már a hülyeségeddel :DDD MEKKORA EGY ORGONA? Mibe kerül? ki fog Pink Floydot játszani rajta? :))


5.1-ből is van szar, pláne a 20 ezerből mélynyomó+szatelitek meg lejátszó. De egy minőségi (100e+) hazimozi erősítő ne mond már, hogy szar.

2014. febr. 12. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!