Amatőr rádiózáshoz ki mit ajánl?
A dolog picit bonyolultabb, mert:
Van rövidhullám, ahhoz engedély, 3,5-7-17-21-28MHz klasszikus sávokkal, és van URH 144, 432 és 1230MHz meg feljebb, ahhoz engedély..
És akkor vannak készülékek CW, SSB ( usb-lsb), AM (nem használatos) és FM üzemmódokkal. És akkor vannak még a digitális üzemmódok, jellemzően számítógéppel..
Ezek mind más készüléket takarnak "képességeiben", persze van összsáv-összüzemmód jellemzően azért rövidhullámra ill. URH-ra.
Ha tudnám mihez, ajánlanék...
Írtam egy csomót, abból talán választani kéne.
Indulásnak URH-A engedély (mert azt nem mondtam, hogy azokon frekvenciákon megszólalni vizsga és engedélyköteles), és egy FM üzemű, akár kézi rádió, ca 3-5W teljesítménnyel. Kell egy jó antenna (az mindenhez kell!) és használható direkt összeköttetésre, ca. 30-50km távolsággal, átjátszokkal egész MO.
Jobb terejedési időszakban (magas napfolttevékenység, ködös idő, északi fény aktivitás) több 100 km is áthidalható.
Egy ilyen kézirádió indulásnak ca. 15000 Ft.
Ez volt az FM üzem, SSB-re már "jobb" készülék kell, pl. FT290, használtan 35e felett már kapható. 20-25 áéve sok került a rádióklubokba, nekem is van, máshonnan.
Rövidhullám: itt csak SSB (egyoldalas beszéd) és CW (morse) üzemmód használatos, 5 klasszikus sáv van, itt már távolsági az összeköttetés, de ez sáv és napszak függő. Más kontinenst elérni nem probléma, de nem akármikor. Régi csöves készülék: FT250.. Nézz utána mik ezek, aztán vannak modernek, Yaesu, Kenwood, Sommerkamp, Alinco, Standard stb. gyártóval.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!