Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Segitséget szeretnék kérni,...

Segitséget szeretnék kérni, párhuzamosan kötöm a ledeket most pl,20 db fehéret kötöttem egybe ellenálás nélkül, van egy kis tápom ami 300mA-t tud és 3-4.5-6-7,5-9-12 V-t tud én 4,5 V-on müködtetem öket az a kérdésem, h jó ez a táp nekik vagy sem?

Figyelt kérdés

2013. dec. 8. 21:12
 1/8 bamboochatheone ***** válasza:
Sorosan vagy párhuzamosan kötötted őket?
2013. dec. 9. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
70%

Még nem ment tönkre a led sor? Szerencséd van.

Egyébkáént legfeljebb 3V-os állásban köztheted rá talán, ott is kicsit magasabb a feszültség mint ami rá van írva de az terhelésre lejjebb esik.


Szerintem 3V-on egy rövid próbát megér, ott nem szállhat el. Szerintem köss sorosan egy áram mérő műszert és ledenként számolj 20mA-t ahány led párhuzamosan van kötve, annyiszor 20 mA-t számolhatsz. Még 25mA-en is elmegy gond nélkül darabonként.

2013. dec. 9. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Párhuzamosan vannak bekötve 0,5-ös vezetékkel és 44 db fehér ledről van szó, így is működnek már egy hete, igaz az eggyik sor végén lévö ledek gyengébben világitanak, ez a párhuzamos kötés miadt lehet.
2013. dec. 10. 06:28
 4/8 A kérdező kommentje:
Szóval azt javaslod, h kössem sorba a ledeket, viszont akkor is elég nekik a 3 V-t és a 300mA-er teljesítmény a kis tápról? Meg ha igy kötóm őket akkor mindegyikre ugyan anyi feszültség esik, meg tán az élettartamuk is meghosszabodik?
2013. dec. 10. 06:47
 5/8 anonim ***** válasza:
76%

Ha sorosan kötnéd a ledeket (44db-ot), akkor 130-140V kellene neki, de az a feszültség már nem "játék".


Párhuzamos kötésnél még azt szokták csinálni, hogy mindegyik leddel valami kicsi ellenállást sorosan kötnek, de ez nagyon macerás dolog.


Volt amikor én is huzal lábas ledeket kötöttem és éppen ezért direktbe párhuzamosan és a megtáplálás felöli oldalon nagyobb volt a fényerő, mert a vezetéken is esett feszültség az egyre nagyobb terhelés hatására. Esetleg az azonos pólusú vezetéket a másik végéről is tápláld meg ugyanarról a pólusról egy másik szállal, amit az elejére a tápra kapcsoltál. Akkor a közepén lesznek kicsit gyengébbek a led fények de nem annyira mint most.


Mérj össz áramot, aminek vissza osztve egy ledre nem illik ledenként 20-30 mA fölé menni. Az 44 db lednél 0.9-1.3A körül jön ki. mondjuk 1A-nél 23mA/led-nél még biztosan nem hevülnek túl a ledek még hosszabb idő után sem.

2013. dec. 11. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Balu1 köszönöm a segitséget. Még az lenne a kérdésem, hogy a mostani tápom 300 mA-t produkál etöl nem lesz bajuk a ledeknek, h nincs nekik darabonként meg a 20 mA-er? A másik kérdésem, h most 4,5 V-ot adok nekik ez nem sok vagy ne kockáztasak, csak 3V-ot adjak nekik?
2013. dec. 12. 06:36
 7/8 anonim ***** válasza:
76%

Először mindenképp csak 3V-os állásban próbáld ki áram mérő műszeren keresztül. Igaz, a stabilizálatlan tápok feszültsége kis terheléssel is felszökhet magasabbra ami nagyobb áramot hajthat át a ledeken. Szóval legelső alkalommal mindenképp a méréssel kezdd.


Ha ki jön a ledenkénti 20-25 mA körüli áram össze adódva a darabszám szerint, akkor jó.


ha kisebb az áram akkor mérhetsz egyet rövid ideig egy fokozattal feljebb, de szerintem az már mindenképp sok lesz neki. tartósan mindenképp. A mérés mindent megmond. Anélkül így ránézésre és az eddig megismert adatok alapján én se merném tartósan rákötni. A 4.5V-ra meg szerintem brutál sok lehet.


Szóval a 3V az tutira nem sok a fehér lednek (vörösnek már nagyon sok lenne), viszont az adapterek többnyire magasabb feszültséget adnak le a ráírt érték alatt. Ez is okozhat gondot.


ha nincs a led sorba beépítve bármilyen áram korlátozás, akkor néhány tized Volton múlik, hogy éppen jól világít vagy már tönkre megy rövid idő alatt.


Mindenképp mérni kell.

2013. dec. 12. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítsépet Balu1
2013. dec. 13. 06:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!