6V-ról 4V-ra ellenállás?
Ledeket nem stabil feszültséggel, hanem árammal hajtunk. A ledek nyitófeszültsége erősen függ pl. a hőmérséklettől. Minél melegebb, annál kisebb. A 6 voltos zselé akku is feltöltve 6,3-6,5V majdnem lemerülve 5,5V. Most akkor mekkora ellenállás mekkora áramit fog beállítani a ledeken?
Építs valam egyszerű áramgenerátort (rossz a hatásfoka), vagy vegyél valami kész ledmeghajtó panelt, ami állandó stabil kimenő áramot ad a bemenő feszültségtől és a kimenet terheltségétől függetlenül. (tehát pl. 100 mA-t, akár egy, akár öt led van rajta, az áram ugyanannyi lesz, nem ledenként, hanem összesen)
A LED-ek elé sorosan szoktak ellenállást kötni - irgum-burgum.
Számoljunk!
A vörös LED nyitófeszültsége 1,8 V , ebből 3-at sorba köthetsz. 3*1,8= 5,4 V , marad még 0,6 V. Ha 20 mA-rel számolunk 0,6/0,020= 30 ohm. Tehát 3 vörös LED, és egy 30 ohmos ellenállás sorba kötve.
A fehér LED-ek ( meg a kékek ) nyitófeszültsége elég nagy szórást mutat típus, és gyártók szerint, 3,2 -3,8 volt között.
1)_ 1 fehér + 1 ellenállás sorosan. 6-3,5=2,5 V _ 2,5/0,02= 125 ohm (120, vagy 130 ohm a legközelebbi szabványos érték)
2)_ 1 fehér + 1 sárga + 1 ellenállás sorosan. 6-3,5-2,1=0,4 V _ 0,4/0,02= 20 ohm
Az 1-es, vagy a 2-es változat ízlés szerint választható, vagy kombinálható.
Az irányjelző már érdekesebb téma. Mivel akarod villogtatni, 555-ös csippel, vagy multivibrátorral?
Ha 555- csippel, két sárgát + ellenállást sorba köthetsz. 6-0,7-(2*2,1)= 1,1 V _ 1,1/0,02= 55 ohm. Legközelebbi szabvány érték 56 ohm
Aha, igen, ahogy Móricka elképzeli.
Aztán ha az akkuban éppen 6,5V van, akkor máris majdnem 40 mA az áram. Aztán ahogy merül lefelé, rohamosan csokken az áram. Ha az akkuban már csak 5.5 V van, akkor majd folyik kemény 3mA.
Elméletben persze szép, de a valós életben valós akkumulátorok vannak, amiknek a feszültsége a töltöttség függvényében változó. A ledek sem egyformák, a piros sem olyan hogy 1,78 volton még nem nyít ki, 1,82-n pedig már kidurran, akkora áram folyik rajta. Tudod, a valóság az nem egy egérrel kattintgatható játék áramkörszimulátor.
Olyan sincs hogy "a piros led 1,85 V", megnéztem pár adatlapot, és víztiszta házú nagy fényerejű 5 mm piros ledből volt amelyiknek 20 mA-nél 1,8V a feszültsége, egy másiknak 2,1.
Kérdező, ha jót akarsz, konzultálj egy szakértővel szakártó helyett.
Úgy látszik a #1,#3 válaszadót dobta a barátnője. De ha már egyszerű áramgenerátort emlegetett, mutatok egyet. Sajnos a kép homályos lett:
Ezen a panelon 4 db vezérelhető áramgenerátor van. Ha a bemenetet a + tápfeszre kötjük ( szaggatott vonal), vagy logikai áramkörről "H" jelet kap, működteti a LED-et. Ha érdekel írok róla bővebben.
Ha a LED-nek már van előtét ellenállása a számítás elve ugyanaz.
Például: 6-4,5= 1,5 V _ 1,5/0,02=75 ohm
A biztonság kedvéért azért ellenőrizd az eszköz áramfölvételét.
Ellenőriztem az előző válaszban javasolt megoldást:
A LED-eket valóban végső határáig terheli a 6,5 V , de működik.
Az idex-relével viszont valószínűleg problémád lesz. Az úgy van kitalálva, hogy minimum 2*21 wattos izzólámpának kell terhelnie (típustól függően). Ha az egyik izzó kiég a villogás üteme megváltozik. Így figyelmezteti a vezetőt a hibára.
Egyik haverommal akivel tervezzük ezt a simsonjába is ledekkel van megoldva a világítás (index is) és működik annyi különbséggel, hogy boltból vette a ledeket 6V-os ellenállásostúl. Arra jutottunk, hogy 6V-os aksi után az index relé és utána egy Zener-dióda vagy egy ellenállás amivel működhet. A jobb hatásfok érdekében valószínűleg egy 5Ah-s aksi lesz. Találtam egy oldalt ahol ilyesmiket lehet számolni. Jól működik?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!