Azt hallottam, hogy minden elektronikus eszköz sugároz. Ennek mennyi a valóságalapja? Ha igen, mennyi a sugárzás mértéke és az káros-e a szervezetre?
Igaz. Kicsi. Káros. (Kicsit káros.) :D
Sokfajta sugárzás van, ez nem pont az, amit Csernobilban mértek. Ez egy másik fajta.
Aki komolyan veszi ezt, annak a holdra kell költöznie. Minimum. Az elektroszmog néven is nevezett jelenség körülvesz bennünket. De ez önmagában nem halálos, ahogy a kozmikus háttérsugárzás sem.
Ha a nagyságrendeket nézzük, akkor elsőnek a mobiltelefont kell eldobni. 0,5-2W teljesítmény, és pont az agyunknál. A sugárzás egyenletesen szóródva hamar gyengül, mivel erőssége fordítottan arányos a távolság négyzetével. Tehát kétszeres távolságra már csak az egyszeresnek a negyede. 10x-es távolságra már csak 1%-a. És így tovább. Ebből könnyen belátható, hogy a szomszéd ház tetején lévő 20W-os GSM antenna rám mért sugárzása 10m távolságot feltételezve a házak között (ami nagyon kevés!) egy tizede annak, mint amit a saját 2W-os mobiltelefonom sugároz rám 1m-ről! Ha közelebb tartom, mondjuk a fülemhez, akkor az arány még sokkal-sokkal rosszabb. Vagy vegyünk egy WiFi készüléket. A router mondjuk ad 125mW-tal. (Ez ebben a kategóriában nagyon sok!) Az 0.125W. Tehát kapásból csak az 1/8-a az 1W-os mobiltelefonnak. Ugyanezt el lehet játszani bármire. TV-re, mikrosütőre, bármire. Különböző mérésekkel és számításokkal lehet levezetni, de a lényeg ez. Aki fél a sugárzástól, az ne használjon mobiltelefont, URH-s adóvevőt, ideértve a bébiőrzőt és társait is. Ezeknek a működéséhez tartozik, hogy muszáj rádiófrekvencián adniuk, és elég közel vannak a testünkhöz. A többi eszköz, hacsak nincs meghibásodva, a háztartásban általában ártalmatlan.
Az, hogy ezek viszont mekkora kárt tesznek bennünk, állandó vita forrása. Mivel már több évtizede használjuk őket, és még nem pusztult ki a komplett emberiség, ezért a legrémisztőbb jóslatokat már rég humbugnak tekinthetjük. (Vagy az is lehet, hogy már kipusztultunk, mint ahogy a világvége sem maradt el, csak senki nem vette észre.) :)
Mi az, amitől tényleg óvakodni kell? A sérült készülékek, a meghibásodott készülékek, az irányított sugárzást kibocsátó készülékek. (Én magam nem szívesen ácsorognék egy mikrohullámú átviteli berendezés adási sávjában sokáig.)
De mivel van mobiltelefonom, és használom is, az, hogy van benne BlueTooth, meg WiFi, külön már nem zavar. Mint ahogyan a többi háztartási eszközöm sugárzása sem. Szerintem többet ártanék magamnak ezzel a felesleges idegeskedéssel, mint amennyit nyernék, ha nagyon tudatosan mindig kikapcsolnám pl. a BlueTooth-t a telefonomban. Ez persze csak a magánvéleményem. Mindenki azt hisz, amit akar, és azt tesz, ami jól esik. :P
A természetben az elektromos készülékeken kívül rengeteg féle sugárzás ér bennünket, és van ami elnyelődik, van ami áthalad rajtunk. Ez így volt 1000 éve is és így lesz ezután is. Ér sugárzás a földből, a Napból, az űrből. Az elektromágneses rádióhullámű ú sugárzásoknak van ugyan rákkeltő kockázata, de elenyészően csekély. Mivel nem nulla, ezért azt is mondhatjuk hogy számolni kell vele. De olyan kis behatás ér a gyakorlatban, hogy nem nagyon kimutatható a fiziológiai hatása. Elméletek persze vannak...
A villamos berendezésekben folyó áram által létrehozott mágneses terek a szervezetre gyakorolt hatása tehát nem vészes (feltéve ha nem egy nagyfeszültségű távvezeték alatt laksz), de azért ne hordj mobiltelefont az alsógatyádban. A mikróval ilyesztgettek régen de csak azok dőltek be, akik nem ismerik a Faraday.kalitka elvét.
És végül a fény: az is egyfajta elektromágneses hullám ....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!