Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Elektromos gitárba szeretnék...

Elektromos gitárba szeretnék saját készítésű LED sort bekötni, mint ütemvillogó?

Figyelt kérdés
Tranzisztorral próbálkoztam, TIP31-es tranyóra vittem rá (próbáltam kisebb teljesítmény leadására képes BD139-el is) a gitár kimeneti jack-ről a jelet, de a LEDek nem villantak fel, akárhogy állítom a hangerőt. 10k potival állítottam be a munkapontot, de nem jártam sikerrel. Tápforrás egy 9V elem. Gondolom az egyenfeszültség hiánya lehet a probléma, mert ahogy tudom jobbára váltakozó feszültség "futkozik" a gitárokban.

2013. szept. 30. 20:36
 1/5 anonim ***** válasza:

A gitár kimenőjele egy audiójel, mint ilyen, természetesen nem lehet egyenáramú.

De a kimenőjel szintje meglehetősen kicsi, 50mV-100mV környékén van egy átlagos gitárnál a hang "kitartásakor", leszámítva a megpendítéskor rövid idejű tranziens csúcsot, amely 500mV körül lehet.

A gitárjel közel szinuszos, persze nem egy hullámhossz, hanem több felharmonikus szuperpozíciója.

2013. szept. 30. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Látatlanban az első tippem: Tégy egy FET-et a tranzisztor elé ( földelt drain kapcsolásban)!

De az ördög a részletekben rejlik, jó lenne egy kapcsolási rajz.

Hány LED-et akarsz meghajtani? Fehéret? Remélem nem 6R6-os cink-karbon elemet használsz áramforrásnak.

2013. okt. 1. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Köszi! Pivátban megjött a rajz, de nem tetszik. A BD139 földelt bázis kapcsolásban dolgozik, melynek kicsi a bemenő ellenállása. Duma helyett összedobtam egy deszkamodellt:

[link]

12 voltról hajtottam meg, 7812 stabi volt kéznél. A sikerskálán 3-ast adtam neki, mert csak gyengén pislog. A lap jobb oldalára fölvázoltam 2 fejlesztési tippet.

Gugliztam a U57X32-LED után több helyen árulják, (Pl. www.alibaba) de a műszaki adatait elhallgatják, mint egy nemibetegséget. Valószínűleg zöld színű, és SMD kivitelű. Ha ez igaz, 9 V tápfesz jó, ha fehér, vagy kék a LED kevés.

A tranzisztorról annyit egy kb. 100-as bétájú BD139-est tettem az áramkörbe.

Ha a LED-eket 30 milliamperrel hajtod 3*30 = 90 mA. Ezt egy "fémkalapos" BC108 is tudja egy kis hűtő-zászlóval. Kisebb tranzisztor - nagyobb béta.

2013. okt. 10. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, ezt meg is tervezem gyorsan EAGLE-ben, aztán a héten megpróbálom megalkotni a te javaslatod szerint. Kíváncsi leszek a végeredményre. Köszönöm még egyszer!
2013. okt. 13. 19:39
 5/5 anonim ***** válasza:

Oké. Azt javaslom, készíts helyet még egy tranzisztornak!

A BD139 elé darlington kapcsolásba, alapból átkötöd egy huzallal, és ha nem villog elég intenzíven beépíted.

Okulás,és röhögés céljából leírom az elektronikai sikerskálát:

5] Az áramkör elsőre várakozáson felül működik. ( Beállítás gyors,könnyű. )

4] Az áramkör megfelelően működik. ( A behangolás kicsit hosszabb. )

3] A ketyere működik, de elváráson alul. ( Hosszas beállítás, esetleg 1-2 alkatrész cseréje.)

2] Az a vacak meg se nyikkan, esetleg gyenge életjelek, de nem használható. Élesztés sikertelen. ( Több alkatrész cserje, esetleg átalakítás, hosszú, cifra szitkokkal tűzdelt beállítás. )

1] Nem működik az a sz*r, és még egy alkatrész is tönkremegy. ( Élesztés, behangolás helyett boncolás )

0] A Több alkatrész elszáll, köztük a legdrágább ( ,legnehezebben beszerzett), esetleg szikrák, füst. Járulékos károk tönkrement műszer, vagy jól megráz, aztán leveri a biztosítékot. ( Élesztés helyett az egész repül a hulladékba.)

2013. okt. 13. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!