LED tápegység helyett használhatok sima 12v-s akutöltőt?
Sőt, két méter vezetéken már tized Voltok esnek.
A lednél ez már jelentős értéket jelent.
A következő grafikon mutatja, hogy tized Voltok jkora áram erősség változást okoznak a led áramábanm vagyis a teljesítményében.
"Az egész házban kiépített hálózatnál a legnagyobb csoport maximum egy szobában lehet, szóval minimum helyiségenként kellenének a megfelelő stabilizátorok."
-erre válaszoltam, amit írtam-
Ha szobánként egy áramgenerátort használsz (mint korábban itt olvastam) és külön kellene fel és lekapcsolni a lámpákat, már nem működik a dolog. Az áramgenerátor csak soros led kapcsolásnál működik megfelelően, ha mindent együtt kapcsolsz fel és le a szobában.
Vagyis külön ki-be kapcsolgatáshoz kapcsolónként kell egy-egy áramgenerátor!
Viszont ha szobánként egyszerre akarsz minden fényt ki-be kapcsolni, akkor lehet szobánként egy ilyen egység, és sorosan kell kötni tápfeszültségnyi ledet az áramgenerátorra. Egyetlen körnek be tudja állítani az stabil áramát. pl egy megfelelően kialakított 36 Voltos tápfeszültségű áramgenerátorra rá lehet sorosan kapcsolni 10 db ledet és stabilan fognak járni együtt. Ki is zárhatsz belőle ledeket, hogy átkötöd amit ki akarsz iktatni, viszont csak az egész kör feszültség mentes állapotában teheted, különben a feszültség lökéstől tönkre mehet a led. Ha jól emlékszem a 'taskled' meghajtóknál találkoztam ezzel. Időbe telik mire utána állít. Addig meg szabályozatlanul kapja a többet. A lednek annyi is is elég.
Kiegészítés:
A Tasklednél, de inkább a maxlexnél találkoztam olyannal, hogy csak lekapcsolt állapotban iktatható ki be egy-egy led a körbe. Minden soros ledeket szabályzó körre igaz ez, ahol hatással van a ledek száma a tápfeszültségre. Ott csak szabályzó körönként és a szabályzó kör előtt szabad kapcsolót be tenni.
Párhuzamos kötésnél a lednek nem szabad 3.3V-nál magasabb feszültséget kapnia még egy tizeddel sem, különben túlmelegszik. Plusz kettő-három tizednél már el ég.
Viszont ha a stabilizátorra kötöd párhuzamosan, az a gyakorlatban majdnem még működhet is. Ilyent régebben próbáltam de volt a ledek között némi fényerő különbség.
Ez azért lehetett mert a ledek feszültség-áram viszonya minimális mértékben szórást mutathat (kicsi eltérést darabonként). Ettől a párhuzamosan kötött ledek egyik-másika túl lesz hajtva és gyorsabban tönkre megy, mint amire kevesebb áram jut a minimális gyártási eltérés miatt.
Szerintem sorosan célszerű kötni és a tápnál beállított áram mindegyiken azonos mértékben folyik át. Viszont a különbségekből adódóan a feszültség eltérhet minimálisan, ledenként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!