Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Váltakozó feszültséggel...

Váltakozó feszültséggel kapcsolatos kérdés, részletesen lent! (? )

Figyelt kérdés

Ugyebár váltakozó feszültségnél a null és a fázis frekvenciától függően másodpercenként megváltozik.

Ez alapján nem értem, hogy a konektorban miért csak az egyik oldalon van feszültség, mert ugye, ha fázis ceruzát használok, akkor csak az egyik oldalon világít!( Értem, hogy a nulla az nulla potenciál, de az cserélődik a fázissal vagy nem?)



2013. aug. 6. 17:31
 1/10 anonim ***** válasza:

Nem nem jól tudod vagy nem jól értelmezed!

A váltakozó feszültségű rendszerben nem felcserélődik a fázis a nullával hanem a frekvencia ütemében oda vissza folyik a nulla átmenetnél pedig egy pillanatra megszűnik.

Tehát például az 50 Hz-es szinuszos rendszerben egy másodperc alatt 50x pozitív irányba és 50x negatív írányba folyik az áram a nullaátmenetnél pedig effektíve nincs feszültség/áram.

Ezt legegyszerűbben egy glimm lámpa segítségével tudod szemrevételezni mert a fent leírt folyamat miatt vibrálni látod ami ugyebár az miatt van hogy egy másodperc alatt 50x világít és 50x alszik el.

2013. aug. 6. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 MrPifta ***** válasza:
rosszul tudod. Nem változik a 2 oldal, hanem az iránya változik. Előre, majd hátra szalad az áram. Ahol konnektor van, ott van megszakítva az áramkör, ezért az egyik felében van feszültség, a másikban nincs
2013. aug. 6. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Ok. Ugye a konektorban null és fázis van. Anuzllán nincs fesz. csak a fázison; de az csak 1 szál denót, nem kéne ahhoz még ?
2013. aug. 6. 17:55
 4/10 anonim ***** válasza:

Nem értjük kérdésed4 mit hiányolsz?


A konnektor(és minden 1 fázisú rendszer/gép) működéséhez 2 szál vezeték szükséges ami pedig a fázis és a nullavezető.

E két pont közé kapcsolódva zárul az áramkör.

A konnektorban kell lenni egy 3. szálnak egy védővezetőnek.

Enélkül is működik a rendszer viszont élet és balesetvédelmi szempontból fontos hogy ott legyen és be is legyen kötve.

2013. aug. 7. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Ezt értem és bocsánat ha nem tudom magam kifejezni! Megpróbálom másképp: ha van pl. egy generátor, mint pl. egy motor akkor abból kijön két vezeték ugye? Ha ez így van akkor mind 2 vezetékben van fesz. a generátor(motor) forgása közben; vagy nem??
2013. aug. 7. 11:42
 6/10 anonim ***** válasza:

Igen jól tudod egy egyfázisú generátorból két(három fázisúból kiviteltől függően 3 vagy 4) vezeték jön ki.

De csak az egyikben van feszültség a másikban nincs mert az a tekercselés közös pontja ahol visszirányba zárul az áramkör.

Jó példa erre az egyenáramú rendszer és annak is a legegyszerűbb változata az akkumulátor(elem).Az is egy áramforrás annak is két kivezetése van de csak a pozitív ágon van feszültség a negatív (visszirányú)ágon nincs!

Sajnos bővebben kifejteni itt és most nem lehet mert ez igen komoly szakanyag, ha érdekel a téma javaslom hogy nézz szét az interneten vagy szakkönyvekben!

2013. aug. 7. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Értem és köszönöm segítségeteket! Utolsó, ha netán egy linket tudnál küldeni ahol ezt megnézhetem azt megköszönném!
2013. aug. 7. 20:42
 8/10 anonim ***** válasza:

Egy mondatban leírom.


Van egy nullád és egy másik pontod ami + - váltakozik.

A nullához mérve így a feszültség váltakozóan negatív és pozitív irányú.

2013. aug. 8. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Ok értem, köszi!
2013. aug. 8. 11:10
 10/10 A kérdező kommentje:
Utolsó kérdésem. Ha a generátor pl. motor irányát megváltoztatjuk akkor felcserélődik a fázis és a null?
2013. aug. 8. 11:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!