Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mekkora ellenállás kell egy...

Yoong kérdése:

Mekkora ellenállás kell egy LED visszajelzőnek?

Figyelt kérdés
Öregapám kitalálta hogy kell neki egy visszajelző hogy működik-e a féklámpa.. A LED-nek kell valamekkora ellenállás hogy ne menjen tönkre, csak nem tudom hogy kell kiszámolni. Ha a féklámpát nézzük akkor a vezetéken 1,75 A van ami sok, mert kb 15-20 mA kell. mert van egy számítási mód= I=U/Re de így az jön ki hogy kb 5 ohm kell ellenállásnak ami hülyeség, mert 500ohm -1kohm ig szoktam beépíteni ellenállásokat
2013. júl. 12. 16:49
 1/8 anonim ***** válasza:

Célszerű megtudni hogy milyen autóba kell mert ha egy olyan autóról van szó amit mondjuk 7 évig gyártottak azokba megeshet hogy évenként tesznek valamilyen újítást bele, persze lehet a műszerfal és az elektronikai rendszerbe is újításokat tenni. Ha mondjuk az adott autó 95-be lett gyártva és egy ugyanolyan van ami 98-ba és ha abba van fék visszajelző lámpa akkor elméletbe át lehet tenni a régebbi típusba mert a helyük általában megszokott lenni csak bele kell szerelni és ennyi, és az sokkal jobban kivitelezhető mintha otthon barkácsolnátok össze valamit.

Bár szerintem ez baromság hogy visszajelző, mert a féklámpákat célszerű indulás előtt le ellenőrizni sőt le is kell ám. Igaz hogy sokan nem tartják be mert én sem, de ha hosszú útra indulok, több órásra akkor mindenképp le ellenőrzöm, akkor ráadok gyújtást fék pedálra egy téglát vagy követ hátramegyek megnézem ha működik kikapcsolom, ha nem akkor izzó csere vagy ha más probléma van akkor annak a helyre állítása.

Mivel az autóba 2 féklámpa van, nem véletlenül így ha az egyik megy tönkre a másik még ott van olyan nincs hogy egyszerre szálljon el mindkettő.

2013. júl. 12. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Mármint, hogy világít-e? Mert arra más elektronika kell szerintem. Ha meg csak azt szeretné, hogy tudja, hogy le van-e nyomva a fékpedál, akkor ok. De amúgy nem egyszerűbb venni egy 12V-os ledet? Azt már "tokozva" kapod, és csak rákötöd a + és a - szálat. [link]
2013. júl. 12. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha azt akarod visszajeleztetni, hogy működik-e a féklámpa, és nem azt, hogy a féklámpakapcsoló kapcsol-e, akkor szükség lesz másra is.

Mondjuk 2 db reed-csőre, amikre feltekersz vastag huzalból 20-30 menetet, és bekötöd a féklámpák áramkörébe sorosan. A reed-csövek érintkezői akkor fognak záródni, ha áram folyik az izzókon keresztül. Utána ezt kösd rá egy-egy visszajelző ledre, ellenállással. Egy lednek kell színtől függően 1,8-2,5V (ha kék, akkor kicsit több). 14 voltból levonod a led nyitófeszültségét, az kb 11 volt. 11 voltot elosztod a kívánt árammal ( egy nagy fényerejű 5 mm-s lednek azért illik elviselnie 25 mA-t), 11V/0,025A=440 ohm. gyakorlatilag 420...560 ohm között tehetsz bármit, jó lesz az, nem fog tönkremenni a led.

2013. júl. 12. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Kicsit homályosan fogalmaztam: szóval a reed csövek érintkezői közül az egyiket kösd tápra, a másikat a ledre, közbeiktatva az ellenállást.
2013. júl. 12. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat! Szükséges a reed cső? Nem lehetne a led+ ellenállás.
2013. júl. 12. 17:54
 6/8 A kérdező kommentje:
azt szeretné tudni hogy világít-e féklámpa, nem pedig hogy be van-e nyomva a pedál. De lehet egyszerűbb lenne egy 12v-al működő LED. Úgy gondoltam hogy megkeresem azt a két vezetéket amely megy ki a féklámpához , megblankolom és ráforrasztom. Vagy ez baromság?
2013. júl. 12. 18:02
 7/8 anonim ***** válasza:

A reed-cső, és a rátekert vastag huzal tulajdonképpen egy relé. Az átfolyó áram kapcsolja, és a vastag huzalból készült tekercsen, ami pár tíz menet, gyakorlatilag nem esik feszültség (na jó, pár millivolt esik).

Tehát a reed-cső érintkezői csak akkor zárnak, ha a féklámpa világít (lehet hogy pl. egy 5 wattos izzóra nem is kapcsolna). A féklámpa működésének ellenőrzése volt a cél, nem? Ha csak azt akarja, hogy a féklámpakapcsoló működésekor világítson a led, akkor tényleg elég bárhol megcsapolni a féklámpa vezetékét, bekötni kb. 450...500 ohmos ellenállást a ledre, és kész. De ez akkor is világítani fog, ha az izzó kiég.


Ha a hibát akarod visszajelezni (izzókiégést), akkor a reed-csövön két tekercset kell tekercselni azonos menetszámmal. A egy-egy tekercset bekötni sorosan a két féklámpaizzó áramkörébe, de az egyiket fordított áramiránnyal. Ha mindkettőn folyik áram, a két mágnese tér kioltja egymást, nem zár az érintkező. Ha bármelyik kiég, azonnal meghúz, és világít a led. Ha mindkettő egyszerre ég ki, természetesen nem fog jelezni.

2013. júl. 12. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Okés! Köszi a segítséget! :)
2013. júl. 12. 19:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!