Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogy lehetne egy ilyen LED-et...

Hogy lehetne egy ilyen LED-et megfelelően működtetni?

Figyelt kérdés

Ez a LED leírása: [link]

A feszültség amivel meg kellene táplálni 6-7,5v (de előfordulhat hogy valamivel több is lesz belőle)

6 vagy 7 db LED-et kellene működtetni, az elektronikához nem nagyon értek, de adott alkatrészekből bármit összerakok, nyákot is csinálok hozzá, az nem gond. Csak az elméleti részének a kigondolásában kellene segítség.


Annyira jutottam hogy kellene egy feszültség szabályozó IC a bemenethez, ami fix 6Vot csinál, így azzal már nem lenne gond hogy változhat a feszültség.

(mondjuk egy ilyen: [link]


Aztán innentől kellene a segítség. Egy ellenállást elég lenne betenni a LED-ek elé? (gondolom párhuzamosan kellene kötni őket) És ez az ellenállás mekkora legyen?



(bocs ha kicsit kosszúra sikeredett, de ha valaki hasznosat válaszol nyomom a pacsit :D )



2013. ápr. 9. 19:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
47%

Minden LED-hez kell tenni egy ellenállást, aminek a méretezése imigyen történik: R = (Utáp - Unyitó irányú feszültségesés) / Inyitó irányú.


Unyitó irányú feszültségesés = 3,2 V

Inyitó irányú = 20 mA


Vagy talán az jobb megoldás lenne, ha két LED-et sorba kötsz és úgy számolod ki a hozzájuk tartozó előtét ellenállást. Ennek azaz előnye, hogy a feszültség ingadozásra kevésbé érzékeny, mivel két LED-en esik a feszültség.

2013. ápr. 9. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Szóval ha jól értem (ha párhuzamosan kötök mindent) egy db LED-hez egy 0,14 ohmos ellenállás kellene? És akkor az összes LED-hez az áramot kell összeadni és azzal számolni? (az 0,023 ha jól számolom)


Ha viszont kettesével kötném sorba akkor nem lenne gond az hogy össz csak 6v-ot kapnak?

2013. ápr. 9. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Sorbakötöd az összeset, és megtáplálod egy készen kapható step-up kapcsolóüzemű _áramgenerátoros_ üzemű led-meghajtó áramkörrel. 6V...30V-ig bármennyiről elmegy, csak arra kell ügyelni hogy atápfeszültség ne legyen magasabb, mint a sorbakötött ledek nyitófeszültsége.


Vagy építesz egy kis teljesítményű kapcsolóüzemű DC-DC konverter IC-vel egy step-up konvertert (LT1173)


[link]


Azzal a mődosítással, hogy egy egyszerű egy tranzisztoros áramérzékelővel is el kell húzni a referencia lábat, hogy ne csak feszültségre, hanem kimeneti áramra is szabályozzon:

Kimenetre kötve egy tetszőleges pnp tranzisztor, bázis emitter a kimeneti pufferkondin, bázis lesz a kimenet, bázis-emitter között egy ellenállás, aminek az értéke "600 / ahány milliampert szeretnél" ohm. 20 mA-hez 30 ohm. De ha 27 vagy 33 ohmot teszel, az sem tragédia.

Kollektort pedig kb. a feszültség beállító osztó felső tagjának 1/10-ének megfelelő ellenállással bekötni a 8-as lábra.

2013. ápr. 9. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Hát inkább egyszerűbb megoldást választanék, főleg hogy 4 db kellene belőle ami egymástól független(szóval a szabályozatlan egyenáramú feszt kapja mindegyik).

Ezért szeintem jobb lenne egy IC meg egy ellenállás, csak azt nem tudom hogy az ellenállást hogy érdemes bekötni.

Meg ugye a nyitó fesz 3,2 volt, de kicsit többtőlnem lesz jobb fénye? (persze a maximumon belül) mondjuk ha adok neki 3,5V-ot, tehát így ha betennék a betáp és az IC után egy 0,021ohmos ellenállást akkor jónak kellene lennie?


Néztem ilyesmiket neten, ahogy láttam 1-2 ellenállás van csak benne(annyi hogy azok szabályozott tápellátásra vannak tervezve)

És azért lényegesen egyszerűbb konstrukció mint tápot építeni hozzá :)

Persze ha működik így. Szóval arra lenék kíváncsi hogy így ahogy leírtam, ezekkel az értékekkel jó lenne-e?


(szóval bemegy a + és a -, fesz szabályzó IC, aztán + ágon ellenállás, végig fut a nyákon a + és a -, közéjük meg bepakolgatva a 6 db LED)

2013. ápr. 9. 22:00
 5/13 anonim ***** válasza:

Párhuzamos kapcsolásnál az ellenállást ledenként tedd. Ha több párhuzamos ledre raksz egy ellenállást, akkor biztos hogy nem fogy egyforma áram folyni a ledeken, amelyiken a legtöbb folyik, az fog melegedni a legjobban, annak csökken a nyitófeszültsége, még több áram, stb.


Előző hozzászólásomban benne maradt egy felesleges "bázisát" szó, Bár már tárgytalan, de azért ott csak a pnp tranzisztor emitterét gondoltam a kimeneti kondira...

2013. ápr. 9. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

És milyen egyszerű ellenállásos módszerrel lehetne még megoldani? Úgy hogy kevesebb ellenállást használok.



A másik pedig, nézegettem ellenállásokat, de mindegyiknél egy watt érték és egy % van megadva, most akkor ez hogy van?

2013. ápr. 10. 17:06
 7/13 anonim ***** válasza:

Teljesen felesleges ennyi ellenállással ennyi energiát elfűteni. Sorosan kell kötni legalább kettő-kettő ledet és azzal a kettes soros led csoporttal sorba egy-egy megfelelő wattos és Ohmos ellenállást. Persze ehhez a tápfeszültségnek nem illik lejebb esnie 6.4 - 7 Volt alá,

különben nem lesz elegendő fényerő.

2013. ápr. 11. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Csak ilyen IC-t megnem talàltam. Csak 6 és 8 voltos van, tehàt így nem tudnàm megfelelôen szabàlyozni a tàpot.
2013. ápr. 11. 05:53
 9/13 anonim ***** válasza:

kicsivel magasabb lehet a tápfesz és a két soros lednél a többi áramot ellenálláson lehet elfűteni.


A rendelkezésre álló feszültségből le kell vonni a ledek üzemi nyitó feszültségét (katalógus adat), Akkor megkapod azt a különbözetet, amit el kell fűtened. Ahhoz már az ellenállást a megengedett áram és az elfűtendő feszültség ismeretében ki lehet számolni. Azt is ki lehet számolni, hogy az ellenálláson mekkora teljesítmény keletkezik és annak legalább a kétszeresét elviselő Watt számút kell tenni.

2013. ápr. 11. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Nen tudom hogy nagyobb tàpfeszt tudok-e neki adni, majd megmérem.

Amivel viszont nem vagyok tisztàban az az ellenàllàs, nézegettem és nem ohm hanem % van megadva (a watt mellett persze,de azt tudom).

Szóval honnan tudom meg hogy hàny ohmos?

(Hestore-on néztem)

2013. ápr. 12. 05:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!