Hogyan lehet szolenoid tekercset létrehozni?
Ez egy légmagos szolenoid. Egy gyors, demonstrációs eszköz. Természetesen működik, hisz egy tekercs. Viszont a hatásfokon sokat javít, ha szépen fel van tekercselve. És azért a legjobb a zománcszigetelésű huzal, mert adott helyre több menet fér el azonos átmérőből, lévén a szigetelés alig vesz el helyet.
Nyugodtan kísérletezgethetsz ilyenekkel, gyakorlatilag a relék, mágneskapcsolók így működnek. De sokkal szebb, ha a menetet menet mellé tekered :) És fontos: Necsak úgy kapcsold rá az áramforrásra, kell sorba egy áramkorlátozó ellenállás. Ennek értékét ohm törvényéből ki tudod számolni U=R*I, vagyis az ellenállás értéke: R=U/I, tehát a tápfeszültség (V) osztva a kívánt átfolyó árammal (A). Azért kell, mert ha 12V 1A-s tápod van, akkor garantálni kell, hogy nem fog 1A-nél több áram folyni, mert az tönkretenné a tápot. Tehát sorba kell kötni egy 12 ohmos ellenállást.
Mehet egy A felé is. Ez mindig az adott tápegységtől függ. Ha van egy 24V 100A-es tápod, akkor akár 100A is folyhatna a tekercsen (persze ismerni kell a vezeték terhelhetőségét is). Az áramkorlát csak a tápodat védi a túlterheléstől. Tehát ha neked 12V 10A-s tápod van, akkor 10A-s korlátozó ellenállás kell (persze megfelelő teljesítményben, nehogy leégjen). De ha egy elektromágnest akarsz csinálni, eleve úgy tekerd meg, hogy az adott táphoz jó legyen.
Példa: A táp 12V 2A-s, akkor annyi menetet tekerj a tekercsedre, hogy az ellenállása 6ohm vagy nagyobb legyen. Így simán rákapcsolható a dugasztápra. Amatőrként elég ennyi, hogy ne tedd tönkre a tápod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!