Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen szerepet tölt be a...

Milyen szerepet tölt be a tranzisztor a zenére villogó ledes kapcsolásban? Mit csinál? Mi a szerepe?

Figyelt kérdés

#zene #LED #stroboszkóp #zenére villogó led #zenére villogó ledek
2013. ápr. 12. 21:45
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Úgy tűnik elromlott a gyakorikerdesek.hu gondolatátviteli funkciója, ugyanis fogalmam sincs, épp milyen kapcsolási rajzot nézegetsz a neten.


A tranzisztor egy ilyen áramkörben leginkább a kapcsolóelem funkciót tölti be, ha a bázis-emiiter diódára feszültség kerül (el kell érnie a nyitófeszültséget), akkor a kollektor-emitter átmenet is vezetni fog. Pontosabban a bázison folyó áram "béta"-szorosa fog folyni a kollektoron.


NPN tranzisztornál az emitterhez képest a bázis pozitívabb, és a kollektort is "lehúzza" a negatív felé (most nem erősítő kapocslásról, hanem buta elektronikus kapcsolóként történő használatról beszélünk).


PNP tranzisztornál pont fordítva. Emitter van a pozitívon, a bázist negatívval("lefelé") vezéreljük, és a kollektort felfelé húzza, ha kinyitott a bázis-emitter dióda.

2013. ápr. 12. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Szia! Erre gondoltam: [link]
2013. ápr. 13. 10:08
 3/7 anonim ***** válasza:

Ezt a rajzot nyugodtan felejtsd el. A tranzisztor, mint kapcsoló elem működésének megmegyarázására megfelel, gyakorlati felhasználásra alkalmatlan.

Sorba van kötve négy LED, ez oké, de milyenek, a négy nyitófeszültség összege mekkora lesz, mekkora áram fog folyni? Hol az áramkorlátozó ellenállás? Mert az akku feszültsége sem állandó, és ellenállás nélkül fél volt különbség akár a LED korai halálához vezethet.

A vezérlés... a zene hangerejétől függően vagy nem fog villogni, vagy állandóan világít, de a zene ütemére villogás az csak egy nagyon szűk tartományban működne úgy ahogy azt a rajzoló elképzelte.


Gyakorlati megvalósítás szempontjából szerintem felejtsd el.

2013. ápr. 13. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Értem, köszi! Akkor milyen kapcsolást ajánlasz?
2013. ápr. 13. 11:02
 5/7 anonim ***** válasza:

Ahogy írták is felejtős. Ez elég gagyi módszer. Alacsony hangerőn nem fog villogni. Ha feltekered, akkor majd világítani fog, nem villogni. A négy led ha pl 3.2V-s típus, akkor nem fog világítani se, mert alacsony a tápfeszültség. Ha meg mondjuk 2V-on nyit ki, akkor rövid úton tönkremegy.


Arról nem is beszélve, hogy ha mondjuk előtéttel használod, a megfelelő hangerőn, akkor is csak egy össze vissza villogó lesz, ami nagyjából követi az ütemet.


Mit szeretnél, és hova szeretnéd építeni? Basszusra villogjon, vagy legyen inkább ledes kivezérlésmérő?

2013. ápr. 13. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Szia! Basszusra szeretném, 1 ledet.
2013. ápr. 13. 11:28
 7/7 anonim ***** válasza:

Hali.

Az a kapcsolás amit linkeltél az veszélyes :-)

Ha csak a ledek szálnak el akkor az még jónak mondható..

Ennél még az is jobb és még egyszerűbb ha fogod a ledet azt rákötöd a hangszóró kábelra.A régi piaci gagyi magnóknál ez nagy szám volt annó..No de persze egy izmosabb erősítőre már nem lehet csak úgy rákötni...Szerintem csinálj egy rendes basszus indikátort..tápfesz 9 vagy 12 körül,,2 tranzisztor-- egy a led kapcsolásához,,másik meg előerősíti a bemenő jelet amit persze 1-2 mikrós kondival,(vagy max 10mikros elég kell hogy legyen) csatolsz a bemenethez,,ledre előtét elenállás,,két tranyó közé is ellenállás,,és a bemeneten a bemenő kondi után ráteszel még egy kondit párhuzamba a testel azzal szűröd le a magas és közép hangokat,,így már inkább csak a mélyet fogja mutatni a leded,,értékeket azért nem írtam mert az adott erősítőhőz és adott tápfeszre neked kell mindent beállítani,,tehetsz bele potit is akár,,illetve lehet olyan is hogy nem egyből alszik ki a led,,stb stb...Ha az alapokat tudod akkor le kell ülni legózni,,és ennyi..

2013. ápr. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!