Mi az a Schottky-dióda? Mire jó? Hogyan használják?
A Schottky-dióda fém-félvezető átmenetből áll, amelyet úgy készítenek, hogy egy adalékolt, legtöbbször n típusú, félvezető anyagra igen vékony aranyréteget párologtatnak. A vékony aranyréteg miatt csak a félvezetőben alakul ki kiürített réteg, aminek áramvezető tulajdonságai külső feszültséggel befolyásolhatók. A fémrétegre pozitív, a félvezető rétegre pedig negatív feszültséget adva a dióda kinyit, ellenkező esetben lezár. A fém-félvezető átmenet tehát diódaként viselkedik. Az alkalmazás szempontjából legfontosabb tulajdonságai:
Nyitófeszültsége kisebb, mint a p-n átmenettel rendelkező szilícium diódáé.
Záró irányban elhanyagolható nagyságú záró irányú áram folyik.
A fém-félvezető átmenet kapacitása igen kicsi, ezért a Schottky-dióda nagyfrekvencián is jól használható.
Szinte kizárólagosan az integrált digitális áramkörben alkalmazzák működésük gyorsítására.A PC tápokban is ezeket használják.
Két esetben éri meg helyettesíteni:
1. Nagy frenkvencián, n*100kHz..1MHz. Itt már a hagyományos diódák erősen forrósodnak a nagyobb belső kapacitás miatt. Kapacitás = kondenzátor... aminek az ellenállása a frekvencia növekedésével csökken.
2. Kis feszültség egyenirányításakor. Pl. 0,5V amplitudójú szinuszos feszültséget akarsz egyenirányítani. A 4007 nyitófeszültsége: 0,5 volt. Híd kapcsolásban 2-2 darab kapcsolódik sorba, tehát 1V alatt nem nyit ki.
Viszont a 0,2V nyitófeszültségű schottky diódákból álló híd vígan egyenirányítja a 0,5V-ot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!