Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mekkora áramerősség kell és...

Mekkora áramerősség kell és mi a maximuma egy átlagos áramköri LED izzónak?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy sokféle-fajta van, de...
2013. febr. 9. 22:17
 1/7 anonim válasza:
Amennyiben közönséges LED-el felépített izzóra gondolsz, akkor 8mA / db-al lehet számolni. Egy 10 LED-es gyertya izzó is megzabál 80mA-t, ez a hálózaton számolva 18,4W, amennyiben power LED-es az izzó, ott akár 50mA/LED is lehet, de olvastam 100mA-esről is!
2013. febr. 9. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Egy normál 5mm-es hideg fehér led nyitófeszültsége 3V, áramfelvétele 20mA, vagyis a gyakorlatban 0,06W a teljesítménye. Előtét ellenállásos használatnál minél kevesebb a maradékfeszültség, annál jobb a hatásfok. Pl 3 ledet sorba kötve 10V-n csak 0,2W, 24V-n már közel 0,5W, 230V-n pedig 5W. Mindig 3db led ég, csak míg az első esetben jéghideg lesz az ellenállás, az utolsóban kvázi egy 5W-s fűtőtestként üzemel. De ha 230V-ra sorba kötsz 75 ledet, az is 5W-t fog fogyasztani, csak nem lesz mellette egy fűtőtest.



Természetesen csak úgy nem lehet sorbakötni a hálózati feszültségre, csak érzékeltetni kívántam, hogy mégis hogy alakul a fogyasztásuk. Léteznek ún. Power LED-ek is, amikből van 1w-s, 5W-s 10W-s is. Az 1W-s jellemzően 3V, 300-350mA-es, míg az 5W-s 12V 500-550mA, a 10W-spedig 12V 800-850mA-s.



Egy darab normál 5mm-es LED-nek az áramfelvétele átlagosan 15-20mA, maximum általában 30mA

2013. febr. 9. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Első válaszoló nem hallott még sorba kötésről, és arról sem, hogy a hálózati LED fényforrásokban (az izzó nevet hagyjuk meg a volframszál hevítése által világító eszközöknek) elektronikus előtét (kapcsolóüzemű táp) van.


A többi dologban is téved, léteznek akár 300, 500, 700 milliamperes, vagy akár több amperrel hajtható ledek is, minden csak hűtés kérdése. Olvasott már 100 mA-s ledről, én viszont már csináltam is tolatólámpát 2800 mA-s ledből. (11 wattos, 4 V 2800 mA)

2013. febr. 9. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A legtöbb hálózati LED fényforrásban (már ami izzó helyére tekerhető) nincs kapcsolóüzemű táp, hanem csak szimpla előtét. Legtöbb esetben két kondi, négy dióda, meg négy ellenállás. Persze így jóval olcsóbb előállítani, és ha jól van méretezve, akkor tökéletes. Egyébként teljesen egyetértünk.


Egyébként érdekes, 4V-s 11W power ledről még nem hallottam. Mondjuk ugyanannyi teljesítményt kell elfűtenie, mintha 12V-s lenne, tehát hűtőbordából ugyanakkora kell. Általában azért szokták nagyobb feszültségűre venni, hogy a meghajtó áramkör kisebb lehessen fizikailag. Legalább tanultam valamit :)


De egyébként van Citizen 40W-s power LED-et, (36V nyitófeszültségű) normál üzemben, a maga 4100 lumenjével, és pwm meghajtón 2100 mA-el hajtva 7000 lumen fényerőt présel ki magából. Persze megfelelően kell hűteni. 40W 4000 lumen. Szerintem igen jó üzlet.

2013. febr. 10. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nos, köszönöm a válaszokat és hogy ilyen hamar jöttek.

Szóval 3V, max 0,03 amper és nem fog tönkremenni. Kösz!

2013. febr. 10. 10:01
 6/7 anonim ***** válasza:

Lehet működtetni 12V-ról is, csak előtét ellenállás értékén kell változtatni. Viszont 25mA-nél többet nem érdemes ráküldenie, a 30mA az elméleti maximum


[link]


Ez hasznos lesz neked. Itt ismerve a led adataid, ki tudod számolni, mekkora ellenállással kell sorba kötni.

2013. febr. 10. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi!
2013. febr. 10. 12:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!