Hogyan/miért égnek ki a különböző típusú izzók?
Mindre nem fogok tudni válaszolni, de próbálok normális infót írni.
Kezdjük a legegyszerűbbel, a sima izzólámpánál. Ez ugye egy szimpla vezeték, csak nagyon vékony, hogy az átfolyó áram izzásig melegítse. Ez a vékony izzószál törékeny, tehát rázásra is tönkre tud menni, de a sok ki és bekapcsolás is megviseli az anyagot. Tágul, összehúzódik, majd végül eltörik. De ebben szerintem nagy szerepe van a tervezett elavulásnak is.
A neoncsőnél és energiatakarékos izzónál csak tippelni tudok. Mivel nemesgázzal vannak töltve és az ugye reakcióba nem lép, valamint elvileg nem is szivárognak, tehát maradt a vezérlő elektronikájuk, amikben vannak kondenzátorok, integrált áramkörök stb, amik el tudnak romlani. De ez nem biztos, hogy csak ezek okozhatják.
A LED-ről azt kell tudni, hogy benne PN átmenet van és a gerjesztett atomban az elektronok alsóbb pályákra kerülése idézi elő a foton létrejöttét. A LED érzékeny a feszültségingadozásra, sok használat után csökken a fényereje. A jó működés érdekében egy jó vezérlő szükséges, ami nemfeszültséget, hanem megfelelő áramot állít elő neki, mert a használattal változik a LED ellenállása is, így más feszültség fog rajta esni, ami elősegíti az idő előtti elromlást.
Remélem tudtam érdemleges választ adni, ha nem is teljesen. :)
Kiegészítés:
A köznyelven neoncsőnek becézett fénycsövek, és az energiatakarékos izzók (kompakt fénycsövek, működésükben nem, csak a cső formájában különböznek a fénycsőtől) kiégésének oka legtöbbször ugyanaz, mint az izzólámpáé. A fénycsövek két végében ugyanis a hagyományos izzókhoz hasonló izzószál található. Bekapcsoláskor ezek izzanak fel (erre való a fénycsőgyújtó). Öregebb fénycsövekben az ezekből elpárolgó fémgőz csapódik ki az üvegre, ettől feketedik a csövek vége. Ha esetleg egy fénycsőgyújtó zárlatos lesz, megfigyelhető, hogy az amúgy tök sötét fénycső két vége narancsszínűen izzik, talán még az izzószál is kivehető, ha nincs teljesen megfeketedve az üveg belülről. A hosszú élettartamú kompakt fénycsövek a bimetálos-glimlámpás gyújtó és a soros fojtós áramkorlátozás helyett elektronikus előtétekkel működnek. Komolyabb, drágább típusoknál (ahol nem csak az üzemórát, hanem a ki-be kapcsolások számát is megadják) az is látható, hogy még az izzószál felfűtése is szabályozottan, kíméletesen történik, a maximális fényerőt is sokkal lassabban érik el, mint egy olcsó kompakt fénycső. Mindennek ára van, itt a hosszú élettartam ára a lassú bekapcsolás.
Ledeknél leginkább a túlhajtás okozza a korlátozott élettartamot. Mindennél fontosabb a minél olcsóbb gyárthatóság. Minimálisra méretezett hűtőfelület, extrém nagy áramokkal hajszolt ledek... ugyanaz a led normálisan hűtve, a maximális áram felével hajtva gyakorlatilag örök életű lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!