Mi a jelentősége a DSLR gépek objektív szűrőméretének?
Sziasztok!
Most kezdem el egy belépő szintű DLSR géppel a fotózást (korábban kompaktal fotózta). Szűrőket tervezek majd vásárolni, így felfigyeltem arra, hogy a szűrőméretek különbözőek. (67,52,58 mm stb.)
Nekem most (még) kit. obim van 58 mm. Mi a szűrők méretének a szerepe, képminőségbe beleszól?
Bocsi ha butát kérdeztem még zöld fülű vagyok a témába :)
Köszönöm!
A szűrő mérete azt határozza meg, hogy melyik objektívre tekerheted fel. Nekem pl 67mm-es objektívjeim vannak.
A szűrők - természetesen - meghatározzák a fotót. Van belőlük egy pár fajta.
Ha most kezdted a fotózást, még jódarabig ne vegyél szűrőt. A színeffekteket utólag ráteheted Lightroomban, polárszűrőt, NDX-et, vagy hasonló drága cuccot pedig majd akkor vegyél, ha belejöttél kicsit, és tudod, milyen szűrőt milyen objektíven akarsz használni. Mert ha emgveszed az 58mm-es szűrőt, az csak az 58mm-es obikra megy majd föl, másra nem.
Addig legfeljebb UV szűrő kellhet, hogy védd a frontlencsét.
Köszönöm a válaszotokat!
Obik környékén döntésem már van, csak az árak ugye... :)
Majd fix 50mm ill. 55-250 mm körüli zoomba gondolkodok. Igaz ahogy néztem mindegyik más méretű :S
Smmi!
Az objektív méretéhez kell igazodnia.
Én lebeszélnélek a szűrőkről. Volt nálam pár szűrő. A polárt nem használod ki, túl drága is, az UV szűrök pedig rontják minden esetben a képminőséget.
"A polárt nem használod ki, túl drága is"
Picit vitatkoznék. A fotózára úgy általában kell költeni. Sajnos ez egy ilyen dolog. Pl legolcsóbb lencsék sem éppen 2 Ft-ba kerülnek, ha pedig minőségibbet akarsz akkor nagyon is a pénztárcádba kell nyúlni. Polár szűrő nélkül elég nehéz pl kék eget fotózni ( szépen ), de pl vízfelület fotózásnál is nagyot dobhat a képeden egy jó polár.
Hogy ugyanezt meg lehet csinálni pl PS-ban is, ingyér? ( Mert ugye azért is fizetni kellene, de inkább letöltjük illegálba ). Igen, ebben igazad van. Sőt, azt is meg lehetne csinálni, hogy nem veszel gépet sem és az internetről letöltött tájképeket módosítod PS-al. Csak az már nem fotózás. Szerintem.
Használtam polárt egy ideig, de nem jött be. Kézi fényméréssel és jó utómunkával majdnem ugyanazt az eredményt el lehet érni az esetek többségében, és akkor nem kell tekergetni 10 másodpercet minden fotó előtt (ami idő alatt sokszor a témám is elmegy). Ehhez képest egy jó polár 20 ezer fölött van, nekem ennyit nem ér.
Persze ízlések és pofonok.
(A gradációs és színszűrők is teljesen kiválthatóak ma már Lightroommal, plusz egy Lightroom student version annyiba kerül, mint egy polárszűrő. Csak UV szűrőt használok, azt is azért, mert a BW UV szűrő 15 ezer forint, a frontlencse csere meg 50.)
Hallottam, láttam és át is éltem. A csere ára is tapasztalat.
A teléken és a Canon 24-70 L-en remek védelem a napellenző, de egy 16-35-ön, 17-40-en, 18-55-ön, vagy más nagylátón nem sokat ér.
Remek, hogy így elbeszélget mindenki, de a válaszok jó része nem válasz az igazi kérdésre...
Tehát a szűrő mérete (52mm, 67mm stb...) csak azért fontos, mert mint már más is írta különböző objektívekre különböző méretűek valók. Ennyi az egész. Minőségben lehet eltérés, de nem a méret hanem max a szúrő gyártója miatt.
Vagyis mint mindig most sem a legolcsóbbat érdemes megvenni.
UV szűrőt szerintem mindenképp vegyél és az rajta is maradhat állandóan. Ez legyen az első, a többit utána.
Mindegy más mit mond, megvédi az obit, és téged marhára nem fog vigasztalni, hogy másnak soha nem karcolódott meg, ha a Tiéd épp megkarcolódik... ugye bár néha sajnos mi is lehetünk 100-ból 1-ek! Mindemellett védi is az optikád a káros sugárzástól ami ugyebár lassan egyre fenyegetőbb...
Üdv
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!