Mi a különbség a 8xOHM-os hangfal és a 4OHM-os hangfal között?
Minden végfokot valamilyen impedanciájú hangfalhoz illesztenek. Ezt a gyártó dönti el, de szokás alapján szabvánnyá vált a 4 ill 8 ohm. A lényeg, ha valamire az van írva hogy 4 ohm, akkor a gyártó által megjelölt paramétereket csak ilyen impedanciájú terhelésnél nyújtja. Általában az alacsony impedancájú ( 4 ohm ) végfokra kötött magasabb impedaciájú ( pl 8 ohm ) hangfal esetén valamivel kissebb lesz a teljesítmény és esetenként érezhetően kevesebb a dinamika. Fordított esetben torzítás nőhet. A hang színezete minden esetben változik egy kicsit, de ez lehet a hangfal sajátossága is. Ez az elmélet. A gyakorlatot meg kell tapasztalni.
Tapasztalataim szerint (építettem pár nagy teljesítményű erősítőt, az egyik épp itt van velem szemben, 2x280 watt szinusz teljesítményű), csak a tartósan maximálisan kivett teljesítménynél okoz gondot a 4-8 ohm felcserélése.Sok 4 ohmos végfokot úgy terveznek hogy tápfesz emelésével ugyanazt a teljesítményt tudja 8 ohmon, viszont ilyenkor 4 ohmos terhelésnél jelentősen megnő a kimenő teljesítmény (akár 60%-kal), a nagyobb áramok miatt pedig a végfokok hűtése válhat kritikussá, ami szépen a végfokok halálát jelenti idő előtt.A másik dolog hogy ilyenkor a harmónikus torzítás drasztikusan megnő, ami a hangszóró tekercseiben zárlatot okos, a tekercs elég, a végfok pedig védelem nélkül tönkremegy.
Fordított esetben -4ohmos terhelés helyett 8ohm tápfesz emelés nélkül- a kivehető hangteljesítmény csökken, akár 60%-kal, a dinamikatartomány is csökken, mélyek ellaposodnak, magasak elhalkulnak.
Szóval lehet keverni a 4-8 ohmot, de vagy ésszel(nem túlhajtva az erősítőt-hangfalat), vagy próbával, hogy hogy szól egyik rendszer a másikkal.
Azt sem szabad elfelejteni hogy a "home" kategóriájú termékeket ne keverjük a professzionális, vagy hangosítási célra készültekkel, mert valami tönkremegy.
Pl ne kössünk Castone cpa300-as végfokra Sony álló 300wattos hangfalakat, mert a hangfalak így is a másvilágra költöznek tartós nagy teljesítmény esetén..
Röviden összefoglalva:
Végfokra legalább akkora impedanciájú (ohm) hangfalat rakj, ami rá van írva. A legjobb, ha azonosat raksz rá. Kisebbet - pl. 2 Ohm - viszont még véletlenül se. Abból tuti, hogy baj lesz.
A mostani végfokok úgy vannak tervezve, hogy 4 és 8 Ohmot is egyformán jól tudják ezzel nincsen gond. Végfok-hangfal illesztésnél még arra kell figyelni, hogy a végfok max teljesítménye max 80%-a legyen a hangfal teljesítményéhez képest (RMS), ugyanis a túlvezérlés is megöli a hangszórót.
Ha jó minőségű a hangszóró és a végfok, akkor hangminőségben nem lehet különbség 4 és 8 Ohm között. Nekem gyári RHSound MA2150-es végfokom van, 4db 8Ohmos tuningolt hangládákkal (mély és mély-közép JBL, magas Ring), 2-esével párhuzamosra kötve (tehát elméletileg egyszerűsítve 2 láda 4 Ohm-ot kapsz). Hangban semmi különbség nincs a 4 és 8 Ohm között, ugyanúgy jól szól.
Az előttem hozzászólót korrigálnám egy kicsit a kategóriák:
Home Audio, Professional Audio (PA - ez a hangosítási kategória), HighEnd Audio (ez az otthoni minőségi, és egyben a stúdió kategória is itt található).
nekm az 5.1 erősitőm 6 ohm a mélyláda kimenet vagyis én ráköthetek 4 ohmosat vagy csak 8 ohomos mélyládát?
Front 100W RMS (8 ohm)
Center, surround 50W (8 ohm)
100 W-os mélynyomó (6 ohm)
Most ilyenkor mi van ha 4 ohmosoat mélynyomót kötök rá akkor az baj vagy nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!