Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mi a különbség a szub és a...

Skylord kérdése:

Mi a különbség a szub és a reflex hangfalak? Milyen hangszórót vegyek ami kicsit több basszust nyom, mint magasat, (40 cm körüli disco hangfal féleségre gondolok). És miben számít egy hang-fal/szóró érzékenysége?

Figyelt kérdés
2012. márc. 7. 16:17
 1/1 Combi27 ***** válasza:
100%

A basszusreflex doboz olyan mélyhangdoboz, aminek a hangszóró nyílás mellett van még egy másik nyílása is. Míg egy zárt doboznál a hangszórómembrán hátoldaláról kisugárzott hanghullámok a hangdoboz belsejében elnyelődnek, és így nem játszanak szerepet a hangvisszaadásban, addig a basszusreflex hangdoboznál a membránról hátrafelé sugárzott hanghullámok e második nyíláson át hallhatóvá válnak. Ezt a nyílást hívják basszusreflex- vagy fázisfordító nyílásnak.

A basszusreflex hangdoboz és a beépített hangszóró két egybecsatolt rezgőkört alkot. A doboz saját frekvenciája a reflex cső méretével befolyásolható; így állítható be a megfelelő mélyhang visszaadás.


Mire jó a subláda?

A meglévő rendszered mélyátvitelének javítására. (csatlakoztatható még pl.: DVD lejátszóhoz, számítógép hangkártyájához, TV vagy videóhoz...)

Vannak a mélyhangoknak egy olyan tartománya amit már nem igazán "hallasz" inkább csak "érzel". Ezek, a hifikből hiányzó mélyhangok a 30Hz-től 300Hz-ig terjedő spektrumba esnek.


A hangszóró az erősítőből felvett teljesítményt megpróbálja hangnyomássá alakítani a membrán mozgásán (rezgésén) keresztül. Bizony csak próbálgatja, mert a legjobb hangszóró is csak a teljesítmény öt százalékát (!) "adja vissza" hangban, a többi hővé alakul.Ezt hívják hatásfoknak.


A hangszóró másik jól hallható jellemzője a hangnyomás, amit produkál. Ezt a mérőszámot érzékenységnek hívják. Az érzékenység az a hangnyomás, amit egy méterrel a hangfaltól, egy watt elektromos teljesítmény hatására hallható illetve mérhető. A katalógusokban is így adják meg általában.

Például 96dB/1W/1méter, azt jelenti, hogy a hangdoboztól 1 méter távolságban 1W teljesítmény hatására 96dB(decibel) hangnyomás keletkezett. Nem kell fizikusnak lenni ahhoz: minél jobb a hangszóró hatásfoka, annál jobb az érzékenysége.


A fül 3dB hangnyomás- növekedést éppen észrevesz. Nem kétszer olyan hangosnak hallja, csak egy picit hangosabbnak! Ahhoz viszont hogy a hangszóró 3dB-lel hangosabb legyen, meg kell duplázni a teljesítményt, amit belepumpálok a hangszóróba! És itt azonnal megdolt egy régi tévhit: ha kicseréled az erősítődet, egy kétszer akkora teljesítményűre, kétszer akkora lesz a hangerő. EZ NEM IGAZ! Egy kicsivel nagyobb lesz a hangerő, de elmarad a várt "átütő" eredmény. ( A nagyobb erősítőnek van számos itt nem részletezendő haszna: nagyobb dinamika, nagyobb tartalék, stb.)


Most már mindent tudunk! Nézzünk egy egyszerű példát. Van két hangdobozunk. Az egyik, nevezzük A-nak, 500 W terhelhetőségű, érzékenysége 94dB/1W/1m. A másik,a B jelű 250W terhelhetőségű, de érzékenysége 99dB/1W/1m.Ugye már tudjuk, a hangnyomás minden duplázásra 3dB-t fog nőni.

A kilencedik duplázást B már nem bírná ki, mert maximális teljesítménye 250W. De hogyan is van ez? "A" hangdoboz több mint 500W teljesítményen halkabb lesz, mint "B" 250W-on? Igen! "B" hangdoboz hatásfoka, érzékenysége jobb mint "A"-é , fele teljesítményen is hangosabb. A mai erősítőárak mellett nem mindegy: fele akkora végfok is elég a nagyobb hangerőhöz! És most képzeld el, mekkora a különbség, ha egy komplett diszkót szerelsz be 10.000 W-al! Jobb hangdobozzal elég a fele erősítő. Ez már jócskán zsebbe vágó kérdés!


Tehát WATT vagy DECIBEL?

Először mindig azt kell nézni, mennyi a hangdoboz érzékenysége ("hány decibeles?"), másodszor az érzékenysége mellett mennyire terhelhető ("hány wattos?"). E két adatból könnyű kiszámítani mennyi lesz a hangdoboz maximális hangnyomása. Ez az a hangnyomás, amit a maximális teljesítményen lesugároz a hangfal. Ez lesz a maximális hangerő.


Vedd figyelembe, hogy a hangdobozok többszörözése esetén ugyanez a számítási mód. És, hogy még bonyolultabb legyen: a terem a valóságban jelentősen befolyásolja az egész végeredményt. De ez már tényleg a teremakusztikusok dolga!

2012. ápr. 27. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!