A fényképezőgépeknél mit jelent a zárélettartam?
És ha elromlik az mivel jár, használható-e a gép utána, ha igen mennyibe kerül?
Nikon D90-em van, ennél 100.000 expozíciót ír, azt olvastam ez már nem számít rossz teljesítménynek, de én mégis keveslem.
A zárélettartam azt jelenti mennyi kattintást bír kis egy fényképezőgép. Ezeknél az olcsóbb gépeknél 3-4000-t mond a gyártó (bár szerintem többet is lehet vele fényképezni, gépe válogatja), a jobb minőségű gépekre olyan 20000-t szoktak mondani (ezt egy fotóstól halottam). Nyilván az olcsó gépek kuka, ahol cserélhető az objektív ott csere.
üdv kispetya
Most olvastam végig, hogy 100,000 expozíciót írtál, szerintem az nagyon jó.
üdv kispetya
Tükörreflexes gépnél külön lehet cserélni a shuttert, amit a pesti köznyelv zárnak hív. Sokat kibír, de mivel majdnem szabadon van, ha leveszed a lencseegységet, kosz is mehet a lamellák közé és ilyenkor vége a shutternek. Javítása nehéz, teljesen szét kell szedni a gépet. Maga az anyag filléres dolog.
Dolgoztam szervízben, 100.000-et igen ritkán bír ki, én olyan 50-60 ezerre emlékszem, amít ki szokott bírni.
Ha csak ritkán produkál shutter hibát (utána duplán léptet) és a szervízben sem jön elő, nem foglalkoznak vele, hacsak nem nagyon keveset (5.000) vagy nagyon sokat(80.000)exponált. Ez NIKON előírás volt akkor, mikor én dolgoztam ott.
Hihetetlen mekkora hülyeségeket olvashat itt az ember! Szerencsétlen kérdezőbe meg rögzülnek a válaszadók hülyesége! Az első (és a második is egyben) válaszadó írását felejtsd el! A zár élettartam egyedül a DSLR és SLR (digitális és analóg tükörreflexes) gépekre vonatkozik. Ugyanis csak a tükrös gépek használnak mozgórészeket tartalmazó zárszerkezetet. A kompakt, bridge, mobiltelefonok stb. nem tartalmaznak mechanikus zárszerkezetet! A 100 ezres élettartam teljesen átlagos. Az alsó kategóriás DSLR gépeknél 50 ezret adnak meg általában. A félprofi gépeknél 100-300 ezret, a teljesen profi gépeknél 200-sok száz ere expoig garantálja a gyártó a zár élettartamát.
Van a NETen egy oldal, ahol a felhasználók a saját (ellenőrizetlen) tapasztalatait oszthatják meg egymással. Milyen gépük van, hány expo van benne, működőképes-e még a zár:
Oltári nagy baromság, hogy az olcsó gép 3-4000 kattintás és a jó gépek 50000. A legolcsóbb DSLR-ek is 50000 környékére vannak hitelesítve. Ez nem azt jelenti, hogy ennyi garantált (mindenhol becsúszhat 1-2 selejtes darab), de ennyit nagy valószínűséggel kibírnak. Amit utána olvastam:
"ahol cserélhető az objektív ott csere. "
Legnagyobb hülyeség! Semmi köze a zárszerkezetnek az objektívhez. A zárszerkezet a gépvázban van, nem az objektívben. Egy tükör, ami felcsapódik, mögötte a szenzor és a redőny, ami végigfut a szenzor előtt. EZ a DSLR gépeknél mechanikus úton megy végbe a másodperc akár négy- vagy nyolcezred része alatt. Az objektívnek ehhez SEMMI köze! (érdekes fotós ismerőse lehet a hozzászólónak).
A shutter (zárszerkezet) nem pesti köznyelv. Egyszerűen így hívják magyarul (már jóval a rendszerváltás előtt is ez volt a neve).
A Nikonod nagy valószínűséggel meg fogja élni a 100ezredik kattintást is. A zárszerkezet cseréje drága mulatság. Olcsóbb gépeknél érdemes elgondolkozni rajta, hogy új zár vagy teljes váz csere. Én Canon-okat használok. A legrégebbi DSLR-m egy 350D (gyári adat szerint 50 ezerre van hitelesítve), több, mint 100 ezer expo van benne. Hallottam olyanról is, hogy egy Nikon D3 5000 expo után kinyiffant (ezt szerintem kötelezően garanciába cserélni kell). Nézd meg az általam belinkelt oldalt. Sok ember leírta a gépe típusát, és az expo számát. A felhasználókat nem ellenőrzik, bárki beírhat kamu adatokat is, de szerintem hellyel-közzel fedik a valóságot. 100 ezer expo meg rengeteg! Amennyiben az ember rendszeresen sorozat módban lövöldöz mindenre, és sokat használja a gépét, ez esetben is nehéz elérni a 100 ezres határt.
Remélem segítettem,
Üdv!
Csak két kérdés:
"Ugyanis csak a tükrös gépek használnak mozgórészeket tartalmazó zárszerkezetet."
Akkor egy kompakt gépnél mi szabályozza, hogy a CCD-t mennyi ideig érje a fény?
"Olcsóbb gépeknél érdemes elgondolkozni rajta, hogy új zár vagy teljes váz csere."
Akkor egy D40-et el kell dobni, mert zárcserés?
Előző voltam.
Örülök ennek a kérdésnek! Számítottam is rá. Bár nem a saját írásom, de ebből az idézetből nagyjából kiderül a válasz a kérdésedre:
"Működése a következő: A fotonok érkezhetnek a fémes elektródák felől (un. vastag CCD) és a szilícium kristály felől (un. vékonyított CCD) is. Ennek jelentősége abban van, hogy a fotonok szilícium kristályba való behatolásának mélysége nagymértékben függ a fény hullámhosszától (színétől). Általános célú fényképezőgépekben inkább a vastag, az asztrofotózásban (ha van rá lehetőség) a vékonyított CCD-t használják, hiszen ez utóbbinak a kék és UV fényre való érzékenysége jobb. A szilícium kristályban elnyelődő fotonok a fotoelektromos effektus következményeként elektron-elektronlyuk párokat hoznak létre. Mivel képérzékelő eszközről van szó, a CCD felületét pixelekre osztják. Minden pixelhez tartozik egy olyan elektróda, amelyre ebben a működési fázisban pozitív feszültséget kapcsolnak. Ennek hatására az elektronok az elektródák közelében lévő p-n átmenetekhez vándorolnak, kialakulnak a töltés-csomagok. A megvilágítás megszüntetése után (dSLR fényképezőgépekben ezt a mechanikus zár teszi meg) egy órajel előállító áramkör az elektródákra speciális jelet kapcsol, amelynek hatására a töltések a szomszédos elektródák közelébe vándorolnak. Ez a CCD működésének legfontosabb mozzanata, maga a töltéscsatolás, amelyről nevét is kapta. Bár a csatolás veszteséggel jár, ez a mai technológiai színvonalon nem jelentős tényező, hiszen a csatolás hatásfoka 99,999% felett van. A léptetés módszerét tekintve számos eljárás alakult ki, így 4-fázisú, 3-fázisú, 2-fázisú és virtuális fázisú órajellel is történhet. A CCD regiszter végén egy kiolvasó elektróda található, amelyet egy erősítőre kapcsolva a kimeneten mérhető feszültség egyenes arányosságban áll a pixel felületére beérkező fotonok számával, igen jó linearitással."
A 40D zárszerkezetének cseréjéről: 40 ezer körüli exponál, ha elromlik, érdemes megpróbálkozni a garanciális javítással (gyári adatok szerint 100 ezerre tervezték, ha jól emlékszem). Mérlegelni kell a gépváz árát. Tudtommal most 200 ezer környékén mozog a 40D, nem tudom mennyibe kerül a zárszerkezet cseréje, de szerintem jóval 50 ezer Ft fölött mozog. A tulajdonos habitusától, pénztárcájától függ, hogy a javítást felvállalja, vagy új vázba fekteti a javítás költségét. Ezt mindenkinek egyénileg kell mérlegelnie!
Üdv!
"Ez a válasz 27%-ban hasznosnak tűnik."
Az ilyen reakciók miatt felesleges ezen az oldalon válaszolni a kérdésekre...
Mostantól megtartom magamnak a válaszaimat és maradjon mindenki abban a tudatban, amibe akar.
Méghogy a kompakt gépekbe mechanikus zárszerkezet?! A reakciók tükrözik az oldal látogatóinak átlagos életkorát.
Na, figyelj 16:49!
Mit vártál azután, hogy másokat lehülyézel, lenézel, nagyképűen kioktatod a többieket, meg hosszú idézeteket vágsz be, ami nem is a kérdésre válaszol, csakhogy lássák, milyen okos vagy!
36 éves vagyok, 3évet húztam le Nikon szervízben, mégsem oktatom a másikat. Hidd el, hogy a kompakt gépekben is van "zár", láttam eleget!
Egyébként nemtudom, hogy az életkor alapján döntöd el, hogy egy ember mit ér?! A sógorom 25 éves, de biztosan tudom, hogy műszaki téren téged simán leköröz, akárhány éves is vagy, akármit is gondolsz a fiatalabbakról!
R.Tomi
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!