Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Nikon D3100 szenzortisztítás,...

Nikon D3100 szenzortisztítás, nem értem (? )!

Figyelt kérdés

Az Útmutató ezt írja:


"Szenzor tisztítás

A Nikon szenzortisztító rendszere többlépcsős. Ha beleszámoljuk a tükörfelcsapást és a kézi tisztítást is, akkor összesen négy lehetőségünk van tisztán tartani az érzékelőt. A gép ezek közül háromért felel.


A Nikon egyedi levegőkeringető rendszere a tüköraknába került porszemeket a bajonett mögött lévő apró lyukakba irányítja. Az itt megült szemcsék így nem kerülnek a szenzorra, zavaró foltokat okozva. Ha mégis rárakódnának választhatunk szoftveres por feltérképezést, amely egy referenciafotó segítségével megállapítja a képen a porfoltok helyét és a Nikon megfelelő gyári szoftvereivel kivonhatjuk azokat a fényképről. Ilyen a Nikon Capture NX2 szoftver, amely sajnos nem jár a fényképezőgéphez.


Az utolsó megoldás az automata tisztító rendszer,amely a szenzor előtti szűrőréteg nagy frekvencián való rezegtetéséből áll. A rezgés hatására a kevésbé makacs szemcsék lehullanak a szűrőről. A tisztítási folyamat kezdetét beállíthatjuk ki- és bekapcsolására, vagy mindkettőre, illetve bármikor kezdeményezhetünk azonnali tisztítást."


Mi az a kézi tisztítás? Hogy kell? Nem értem ezeket a tisztítási módokat..


Ez a két menüpont van ezzel kapcsolatban a gépben:


Clean image sensor (Szenzortisztítás):

Clean now

Clean at startup/shutdown: Startup, Shutdown, Startup & shutdown, Cleaning Off


Mirror lock-up (Tükörfelcsapás szenzortisztításhoz): Start


Ebből a 2., a Tükörfelcsapás mindig el van sötétülve, azt nem tudom megcsinálni. AZ 1.-t, a szenzortisztítást meg tudom, még nem próbáltam. Csak rányomok, hogy OK? Mennyi időnként kell, és olyankor mit csinál tulajdonképpen?


Elnézést, ha érthetetlen volt.



2012. ápr. 7. 11:41
 1/8 A kérdező kommentje:

Már egy részét értem. Tehát 4 tisztítási mód van:


1. Kézi - ezt hogyan/mikor kell?

2. Tükörfelcsapás - ezt lehet a menüben, de sosem bekapcsolható. Mit csinál/mikor kell/kell-e egyáltalán?

3. Szoftveres porfeltérképezés - kell-e egyáltalán?

4. Automata tisztító rendszer - ez a másik, ami a menüben Szenzortisztítás néven fut.Csak rányomok, hogy ok? Mennyi időnként kell, és olyankor mit csinál?

2012. ápr. 7. 11:58
 2/8 anonim ***** válasza:
Eszedbe ne jusson ennyi tudással kézi tisztítást végezni, tönkreteszed a gépet. Mellesleg nem is kell az automatán kívül más, ha lefelé fordított vázzal cserélsz mindig objektívet.
2012. ápr. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nem akartam.

Pont ezért kérdeztem a kérdéseimet, hogy megtanuljam, és egyszer értsek hozzá. Sajnos nem úgy születtem. :(

Válaszolnál rájuk?

2012. ápr. 7. 14:34
 4/8 A kérdező kommentje:

Tulajdonképpen a tükör lesz "koszos" ilyenkor, vagy mi?

Nem, ezt sem tudtam, hogy lefelé fordítva kell obit cserélni. Bár nem sokszor cseréltem eddig (kb 10-szer). De most leszedtem, belenéztem, és a tükrön csak 1-2 pici porszem van.

Igyekszem érteni hozzá, tanulni, csak nem nagyon van kitől. :(

2012. ápr. 7. 14:38
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A legjobban a tükör porosodik, ez azonban elég lényegtelen. Nagyon sokat kell mocsokban fürdetni a vázat, hogy már gátolja az AF rendszert, a tükrön lévő por pedig a képen nem látszik, csak a keresőben.


Az érdekesebb a tükör mögött lévő szenzor, amihez a tükör felcsapatásával lehet hozzáférni. Ha ez porosodik, az minden képen, főleg akkor, ha az eget fotózod, apró feketés, homályos foltokat ad.

Ha ésszel cserész obit, 5 éven át nem lesz semmi ilyen gondod. Ha kezd porosodni, akkor tükör felcsap, és körtepumpával kifújkálod. Ha ez sem segít, akkor fizikai tisztítás kell. Szakértelem és magabiztosság nélkül azonban a szenzorhoz bármivel hozzáérni tilos, mert megkarcolod az IR szűrőt és onnantól az összes fotód örökre foltos lesz.


Az automata szenzortisztítás a port rázással próbálja eltüntetni, nem sokat ér. De ha mindig figyelsz, hogy tiszta helyen cserélj obit, úgy, hogy a vázba ne szálljon bele a por, akkor soha nem lesz ezzel gondod.

2012. ápr. 7. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a részletes válaszodat. :) Ment a zöld kéz.


A gép igazából még csak fél éves, mint mondtam, párszor szedtem le az obit itthon, nem koszos helyen - bár bevallom, arra nem figyeltem, hogy por ne menjen bele. De nem hiszem, hogy koszos lenne ennyitől - igazam van? Meg a tükör azért védi.


A tükrön 1-2 porszem van, azokat akkor hagyjam?

2012. ápr. 7. 15:03
 7/8 A kérdező kommentje:
A Szenzortisztítás ki-és bekapcsoláskorra van állítva, azonnalit nem enged. De gondolom akkor az elég bőven.
2012. ápr. 7. 15:04
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Bőven elég ki- vagy bekapcsoláskor a tisztítás. Ha a tükrön van pár szem por és van körtepumpád, akkor fújd le. Ha nincs, akkor halál mindegy.


Jellemzően onnan tudod, hogy valami koszos, hogy látod a monitoron a foltokat. Amíg nincs felhasználói gond, felesleges a para.


Az a 15 csere, amit eddig csináltál, nem jelent semmit, ha nem a homokozóban történt.

2012. ápr. 7. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!