Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Melyik lézer a leg "energiatak...

Melyik lézer a leg "energiatakarékosabb"?

Figyelt kérdés

Ha van egy akkumulátorom és van 3 lézerem: vörös, zöld, kék.

Az a lényeg, hogy mind a 3 színnél a sugár 500 C°-ra melegítsen egy hőmérőd.* Melyik fog a legtovább világítani?



Mind a 3 lézer ugyan annyi idő alatt melegíti fel a hőmérőt!


2011. dec. 15. 14:58
 1/1 anonim ***** válasza:

A kérdés fogós, de más szempontból megközelítve a félvezető lézer a leghatékonyabb. Pl a kékes-zöld argon-ion lézer 1-1,5% körüli hatásfokkal bír, ha jól tudom. Amikor a városligetben ment néhány tíz évvel ezelőtt először a "Jézuskrisztus szupersztár" című rock opera, akkor (a lézer effektért felelős srácot ismertem, /tőle kaptam rá VIP jegyet ajándékba/ ő mesélte) ahhoz a néhány kis lézer látvány csíkhoz, ami a kereszt alakú távvezeték oszlopon villogott és rajzolt interferenciát, ha jól emlékszem. Szükség volt néhány tűzoltó autó vízkészletére, abból a célból, ha netán a hálózati tűz csap nyomása valami okból lecsökkenne, akkor a tűzoltó kocsik szivattyújának segítségével keringetett vízzel lettek volna képesek elvonni a kW nagyságrendű lézerből felszabaduló veszteség hőt, ami a betáplált energia 99%-a környékén volt. Már mint a veszteség hő.


Ehhez képest most kaphatók kereskedelmi forgalomban olyan lézer fényforrással működő videó projektorok, amiben mindhárom színből (asszem) 22 db 0,5-1W-os lézer led adja a fényt, ami egy sima alu hűtőbordával teljesítené azt a fényt, amit akkoriban a tűzoltó csapnyi vízzel és biztonsági és tartalék vizes kocsikkal, nem is tudom hány atmoszférával keringetett tűzoltó csapnyi vízhűtés mellett lehetett csak megoldani.


A kérdést értem, hogy melyik hullámhossz hordoz nagyobb energiát. Ha azt vesszük figyelembe, hogy az energia elnyelő felület mindegyik esetben maximális elnyelést biztosít, akkor a legtöbb energiát szerintem a rövidebb hullámhosszúságú fény fogja hordozni.


Tegyük át az egészet optikaiból a rádióhullámok sávjába.

A párszáz kHz-es hosszú hullám, a 100mHz-es URH sáv és a néhány GigaHertzes mikosütő frekvenciája.


Még mindig nyitott a kérdés de megpróbáltam más szempontból megvilágítani aminek a fizikája között analógiát lehet találni, vagyis a hullámhosszban különbözik az elektromágneses hullám.. vagy részecske..?


Lehet, hogy az analógia mégsem tökéletes, de minden hasonlat sántít.


Most ennyi jutott eszembe róla.

Korrekt választ nem tudok adni.

2012. szept. 25. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!